21:09 / 03.09.2019

XXI DOŻYNKI POWIATOWE Zwoleń 2019 zgromadziły tłumy mieszkańców powiatu zwoleńskiego.

©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic
Dożynki to święto wywodzące się z tradycji ludowej. Jego celem jest podsumowanie okresu zbiorów. Towarzyszą mu tradycyjne obrzędy. Do najbardziej widowiskowych należy zaliczyć prezentację wieńców dożynkowych, które zostały wykonane z płodów rolnych zebranych w danym roku, oraz symboliczne dzielenie się chlebem.

Przy wspaniałej pogodzie, tłumy mieszkańców powiatu zwoleńskiego uczestniczyło dnia 1 września 2019 roku w „XXI DOŻYNKACH POWIATOWYCH – Zwoleń 2019”, które odbyły się na Kompleksie Sportowo-Wypoczynkowy Zwoleniu.

Święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, dziękczynną za zbiory w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu. Poświęconym chlebem burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz wicestarosta zwoleński Waldemar Urbański dzielili się z wiernymi obecnymi w kościele.

Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli  się na Kompleks Sportowo-Wypoczynkowy Zwoleniu,  przy ul. Sportowa 5 (nad zalewem).

Świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się korowodem wieńcowym poprowadzony przez członków Koła Gospodyń Wiejskich „Grabowianki” z gminy Przyłęk oraz Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok” z Gminy Zwoleń, niosący symbol tegorocznego urodzaju „Bukiet dla  Starosty”, tuż za nimi z chlebem powiatowym, Starostowie Powiatowi Dożynek: Pani Agnieszka Wilk z gm. Tczów oraz Pan Adam Puton z gm. Kazanów.



Tegoroczny powiatowo-gminny wieniec dożynkowy niesiony był przez delegację Zespołu Ludowego „Sobótka” z gminy Policzna. Za nimi chleb Gminy Kazanów nieśli Pani Anna Szczepanowska z miejscowości Miechów i Pan Piotr Skórkiewicz z Niedarczowa Dolnego Kolonii, chleb Gminy Policzna: Pani Bożena Bała z Helenowa i Pan Sławomir Roman Podsiadły z Zawady Starej. Z chlebem z Gminy Przyłęk: Pani Anna Dąbrowska z miejscowości Szlachecki Las i Pan Tomasz Woźniak z Wólki Łagowskiej. Za nimi z chlebem z Gminy Tczów: Państwo Małgorzata i Zbigniew Różańscy,  z chlebem  Gminy Zwoleń: Państwo Monika i Łukasz Bielec z miejscowości Jasieniec Solecki. Korowód zamykała delegacja Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu. 

Na scenie tradycyjnie starostowie dożynek poszczególnych gmin przekazali na ręce starosty zwoleńskiego Stefanowi Bernaciakowi, burmistrza Zwolenia Arkadiuszowi Sulimie oraz wójtom gmin: Kazanów Teresy Pancerz - Pyrki, Policzna Tomasza Adamca, Przyłęk Eugeniusza Andrzeja Wolszczaka, Tczów Arkadiusza Barana chlebów wypieczonych z tegorocznych zbiorów. Następnie przystąpiono do dzielenia się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek.



Odbył się "Obrzęd Dożynkowy" w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich „Grabowianki” oraz Zespołu Folklorystycznego „Piątkowy Stok”. 



W części oficjalnej przybyłych gości i mieszkańców powiatu zwoleńskiego powitał burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. – Dożynki, to święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznej, ciężkiej pracy. Dlatego w pierwszej kolejności chciałbym powitać właśnie ich, rolników ziemi zwoleńskiej – mówił burmistrz Arkadiusz Sulima. Następnie podziękował za przybycie gościom:  ministrowi Wojciechowi Skurkiewiczowi - sekretarzowi stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, posłom na sejm RP: Annie Kwiecień, Joannie Kluzik-Rostkowskiej, Leszkowi Ruszczykowi, Dariuszowi Bąk, wicemarszałkowi województwa mazowieckiego Rafałowi Rajkowskiemu, radnemu sejmiku województwa mazowieckiego Radosławowi Fogiel, wiceprezydentowi Radomia Konradowi Frysztak, prezesowi Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisławowi Kacperczykowi, a także radnym powiatu zwoleńskiego i radnym gminnym, dyrektorom, kierownikom i przedstawicielom jednostek i urzędów samorządowych oraz rządowych, jak również sponsorom.



Następnie głos zabrał starosta zwoleński Stefan Bernaciak, który między innymi powiedział - Dożynki to święto plonów, to piękna, polska tradycja, radość i odpoczynek po trudach zbiorów zbóż. Od wieków jest to czas do wyrażenia wdzięczności, radości i poczucia dumy z pracy i wysiłku polskiego rolnika. Chylę dziś czoła przed tymi, którzy pomimo przeciwności po raz kolejny zasiali ziarno, by go starannie zebrać....,.



Po przemówieniach okolicznościowych przystąpiono do wręczenia odznaczeń oraz wyróżnień w poszczególnych konkursach:

Odznakę honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali: Pan Stanisław Kisio – gm. Zwoleń, Pan Leszek Piotr Rzepa – gm. Kazanów, Pan Łukasz Włodarczyk – gm. Przyłęk, Pan Radosław Figurski – gm. Policzna, Pan Robert Rdzanek – gm. Tczów, Pan Grzegorz Bator – gm. Tczów (MIR)  



Wręczenie nagród w konkursach dożynkowych:

W XIII Powiatowym Konkursie "Producentów Rolnych 2019” laureatami zostali:
I miejsce - Pan Adam Puton, zam. Kopiec, gm. Kazanów
II miejsce - Pan Jacek Kowalczyk, zam. Wilczowola, gm. Policzna
III miejsce - Pan Bogusław Jemioł, zam. Atalin, gm. Zwoleń
IV miejsce - Pan Artur Choroś, zam. Bartodzieje, gm. Tczów

Po przeprowadzonej ocenie wieńcy dożynkowych Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę, którym zostali :
- Mieszkańcy miejscowości Mostki - wykonawcy  wieńca dożynkowego Gminy Zwoleń
Ponadto Komisja Konkursowa przyznała :
II miejsce -  Dla Pani Teresy Jasińskiej z miejscowości Wilczowola w Gminie Policzna – wykonawczyni tegorocznego powiatowo-gminnego wieńca dożynkowego;
III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziej - wykonawcy  wieńca
dożynkowego Gminy Tczów
IV miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Rudek - wykonawcy  wieńca dożynkowego Gminy Przyłęk
V miejsce - Państwu Teresie i Tadeuszowi Zych – wykonawców wieńca dożynkowego Gminy Kazanów;
VI miejsce - Rada Powiatowa Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu

W konkursie „Najestetyczniejsza miejscowość powiatu zwoleńskiego 2019” Powiatowa Komisja Konkursowa  przyznała miejscowości RUDKI – gm. Przyłęk.

W konkursie powiatowym "Na najładniejsze stoisko dożynkowe 2019" Komisja Konkursowa przyznała :
I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Grabowa z gminy Przyłęk
II miejsce - Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok” przy Kółku Rolniczym „Sosnowica” z gminy Zwoleń
III miejsce - Zespół Ludowy „Sobótka” z Czarnolasu z gminy Policzna
IV miejsce - Zespół Ludowy „Kazanowianki znad Iłżanki” z gminy Kazanów
V miejsce - Stowarzyszenie „WBW Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu z gminy Tczów

Po wyróżnieniach na scenie zaprezentował się Zespół Ludowy „Wolanianki” .



Na wydzielonym placu odbyła się Musztra paradna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, która zawsze podbijała serca mieszkańcom Zwolenia i tym razem za swój wspaniały występ otrzymali gromkie brawa.



Następnie na scenie wystąpił Zespół „Wianki znad Krępianki”, trzyosobowa grupa pięknych kobiet z Rzeczniowa w składzie: Emilia Burek, Agata Burek oraz Julia Nachyła. Zespół zaprezentował się w ludowym repertuarze.



Po nim wystąpił z koncertem zespół „Zbóje” w Podhala, który swoją góralską muzyką zabawiał publiczność. 



Gwiazdą wieczoru był Zespół „DEFIS”.

Imprezy towarzyszące
: prezentacja  stoisk i degustacja potraw regionalnych, wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, prezentacja firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Adam Dziedzic