21:05 / 03.05.2020

Wywiad z Natalią Anną Wieczerzyńską nt przeniesienia działalności Zwoleńskiego Domu Kultury do internetu.

©Dom Kultury w Zwoleniu

O działaniach prowadzonych w Domu Kultury w Zwoleniu podczas trwania pandemii, rozmawiamy z Dyrektor Natalią Anną Wieczerzyńską.

Natalia Anna Wieczerzyńska, Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu


- Redakcja: Pani Anno, jaką aktywność podejmuje Dom Kultury w Zwoleniu w czasie trwania pandemii?


- Koronawirus niestety mocno uderzył również w kulturę. Wobec zaistniałej sytuacji tak jak w całej Polsce zamknęliśmy Dom Kultury i Kino Świt. Pandemia koronawirusa nadal dotyka wielu sfer życia w tym również kultury. Na ten trudny czas Dom Kultury w Zwoleniu kierując się zasadą, że nie powinnyśmy pozbawić mieszkańców dostępu do kultury, idąc z duchem czasu przeniósł swoją działalność do internetu - mówi Dyrektor Natalia Anna Wieczerzyńska.



©Dom Kultury w Zwoleniu  DZIAŁALNOŚĆ DOMU KULTURY W ZWOLENIU W INTERNECIE.

- Redakcja: Zatem relacje z mieszkańcami Zwolenia, miłośnikami kultury są stale utrzymywane?

Tak. W ten sposób na bieżąco dostarczamy mieszkańcom ciekawych pomysłów, szczególnie dzieciom na kreatywne spędzanie czasu w domuZapraszam na ten czas do uczestniczenia w naszych projektach, które pojawiają się na platformach Facebook
i YouTube
(facebook.com/DKZwolen, facebook.com/MODZwolen, facebook.com/KinoSwitZwolen oraz youtube.com/user/DKZwol) - podkreśla Pani Dyrektor.

- Redakcja: Pani Dyrektor proszę wymienić co w tym czasie zorganizował wirtualnie Dom Kultury?

Zorganizowaliśmy w tym specyficznym czasie wirtualne konkursy: plastyczne, fotograficzne, kinowo – filmowe oraz wirtualne warsztaty. Zachęcaliśmy do poznania różnych form plastycznych, teatralnych, tanecznych. Włączaliśmy się w akcje społeczne - przedstawiła Pani Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu.

- Redakcja: Jak na co dzień wygląda praca Domu Kultury w Zwoleniu w czasie pandemii?

Dyrektor Domu Kultury - Instruktorzy DK mają mnóstwo ciekawych pomysłów, które prezentujemy w formie filmików i udostępniamy na portalach społecznościowych.
W kwietniu zorganizowaliśmy sześć konkursów z różnych dziedzin:

-Kinowo - filmowy - „To nie żarty! Ruszamy z konkursem” (konkurs nadal trwa) koordynowanym przez Jakuba Długołęckiego. 

- Rodzinny konkurs plastyczny pn. „Widok z mojego okna” , którego laureatem został Jaś Parzych zdobywając największą liczbę polubień - 557 lajków. 


©Dom Kultury w Zwoleniu  LAUREAT KONKURSU "WIDOK Z MOJEGO OKNA"

-Konkurs fotograficzny pn. "Kompozycja wielkanocna" - nagrodę zdobyła Katarzyna Kustra - 98 lajków.
Koordynatorem konkursu był Waldemar Gołdziński - instruktor fotografii i plastyki DK. 

-Ogłosiliśmy konkurs online pn. "Zatańcz ze Zwoleńskim Domem Kultury". Nagrodę w formie lekcji indywidualnych i konsultacji solo u Anety Adamiec - instruktorki tańca DK  wytańczyła Wiktoria Grudzińska - poinformowała Pani Dyrektor.


©Dom Kultury w Zwoleniu   KONKURS "ZATAŃCZ ZE ZWOLEŃSKIM DOMEM KULTURY"

 - Nasza placówka po raz pierwsza zaprosiła do udziału w Regionalnym Przeglądzie Kultury Żywego Słowa pn. „Zwoleński Festiwal Słowa” ONLINE, który odbędzie się pod patronatem Burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy. Jest to propozycja dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pomysłodawcą nowatorskiego wydarzenia jest Bartosz Pietrzyk, aktor sceny warszawskiej, instr. teatru DK w Zwoleniu. (o wydarzeniu i regulaminie pisaliśmy w artykule na portalu obiektywnie.info.pl "ZWOLEŃSKI FESTIWAL SŁOWA - Dom Kultury w Zwoleniu zaprasza do udziału w przeglądzie - ON LINE" przyp. red.).


©Dom Kultury w Zwoleniu    TRWA "ZWOLEŃSKI FESTIWAL SŁOWA 2020"

-Ciekawym okazał się konkurs online na najlepszą rymowankę pod hasłem "STOP dla HEJTU!". Laureaci wszystkich konkursów otrzymują ciekawe nagrody i pamiątkowe dyplomy.

-Instruktorka tańca DK Aneta Adamiec prowadzi zajęcia online z zespołami: FLOW, Janet, Janet Kids . Dziewczęta nagrywają filmiki, które publikujemy na portalach społecznościowych. Prowadzone były także dodatkowe lekcje taneczne przykładowo: podstawy z hip-hopu dla początkujących. 


©Dom Kultury w Zwoleniu   PODSTAWY HIP-HOPU DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, który przypadł 29 kwietnia zaprosiliśmy wszystkie chętne dzieci na zajęcia baletowe online z Karoliną Wręgą - animatorem tańca i pedagogiem, która prowadzi zajęcia z baletu w Domu Kultury w Zwoleniu. 


©Dom Kultury w Zwoleniu   PODSTAWOWE POZYCJE BALETOWE DLA DZIECI

W ramach funkcjonującego kanału YouTube „BAJKOWNIK” Bartosz Pietrzyk, instruktor zajęć teatralnych DK, cyklicznie czyta wiersze. Zachęca dzieci do zabawy z literaturą i zaprasza do konsultacji artystycznych. Młodzi aktorzy grup teatralnych naszej instytucji również ćwiczą w domu pod okiem instruktora przy użyciu kamerki.


©Dom Kultury w Zwoleniu   BAJKOWNIK   "WRÓBELEK MAURYCY"


©Dom Kultury w Zwoleniu  BAJKOWNIK    "NOWE SZATY CESARZA"

-Podczas minionego miesiąca prowadzone były również warsztaty online, aby siedzenie w domu nie musiało oznaczać nudy i tak pod kierunkiem Iwony Nędzi można było przygotować wielkanocną dekorację, zrobić maseczkę ochronną oraz wykazać się kreatywnością przy użyciu materiałów domowych do wymienionych wcześniej wydarzeń dodała Pani Natalia Anna Wieczerzyńska.

-W obecnej sytuacji zaleceń dotyczących ochrony przed koronawirusem – czasu maseczek, na warsztaty online zapraszał Ryszard Krawczyk instr. DK, który uczył wykonywania maseczek min. ze ściereczki z mikrofibry oraz ręcznika papierowego wspomniała Pani dyrektor Domu Kultury.


©Dom Kultury w Zwoleniu   MASECZKA ZA  GROSZE 2

-Dużą popularnością cieszyły się zajęcia online z plastyki pn. „Czas na tulipany”, kierowane do najmłodszych (i nie tylko) prowadzone przez Waldemara Gołdzińskiego instr. plastyki DK.


©Dom Kultury w Zwoleniu   ZAJĘCIA PLASTYCZNE "CZAS NA TULIPANY"

-Zajęcia folklorystyczne online pn. „Zwyczaje Wielkanocne”, prowadząca je Joanna Tęcza - instruktor folkloru DK opowiadała o tradycji jak to kiedyś bywało.


©Dom Kultury w Zwoleniu   ZAJĘCIA FOLKLORYSTYCZNE "ZWYCZAJE WIELKANOCNE"

-Ciekawą formą była lekcja online pt. "Higiena głosu". Co zrobić żeby go nie stracić? Czyli co robić, a czego nie robić? Spotkanie prowadził Piotr Markowski - instruktor Domu Kultury w Zwoleniu pod kierunkiem, którego działają: Młodzieżowy Zespół Wokalny i Chór Kameralny.


©Dom Kultury w Zwoleniu   HIGIENA GŁOSU. "CO ZROBIĆ ŻEBY ZACHOWAĆ ZDROWY GŁOS"

- Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia również pracuje online.
W tym trudnym dla wszystkich momencie związanym z pandemią koronawirusa zespół dostosował swoje formy pracy do zaistniałej sytuacji. Piotr Bąbolewski i Tomasz Chwaliński prowadzą zajęcia online ze wszystkimi początkującymi orkiestrantami. Pracę online z sekcją perkusyjną dzielnie wspiera Grzegorz Chwaliński. Tomasz Chowiera pracuje ze składem głównym orkiestry nad nowym utworem online. Każdy z muzyków nagrał osobno swoją partię, które zostaną połączone. Film zostanie opublikowany. 
Jest trudno, ale nasza orkiestra już nieraz udowodniła że się łatwo nie poddaje!!!


©Dom Kultury w Zwoleniu

-Mażoretki MOMZ pilnie pracują online pod okiem Angeliki Toporek instr. i tamburmajorki orkiestry. Lekcje online z pomponami poprowadziła Julia Hajduk mażoretka MODMZ. Mażoretki po raz pierwszy brały udział w Mistrzostwach Polski ONLINE oczywiście z sukcesami. Tytuł „INTERNETOWY II WICEMISTRZ POLSKI MAŻORETEK” zdobyła Iga Dziewit oraz duet Amelia Wilkiewicz i Iga Dziewit, wyróżnienie Julia Hajduk.




©Dom Kultury w Zwoleniu


©Dom Kultury w Zwoleniu


©Dom Kultury w Zwoleniu

-W ramach cyklu „ Z historii działalności Domu Kultury w Zwoleniu” udostępniliśmy spektakl pt. „Maria z Magdali” z 1996 roku w wykonaniu Zwoleńskiego Teatru Amatorskiego.

-Wspomnienie koncertu zespołu AMBITUS, który odbył się z okazji Dnia Kobiet 2020 w zwoleńskim Kinie Świt. 

-Udostępniliśmy również wystawę online malarstwa i rysunku księdza Stanisława Drąga pt. „Jesień Życia”. Wernisaż wystawy odbył się 31 stycznia br. w Galerii Fotografii i Plastyki i Galerii Przestrzeni Twórczej Domu Kultury w Zwoleniu.

-Nasza placówka wspierała akcje społeczne min. zakupu sprzętu ratującego życie, respiratora i dwóch defibrylatorów na potrzeby zwoleńskich placówek medycznych #ratujmykażdyoddech. Dom Kultury w Zwoleniu zaprosił mieszkańców miasta i okolic do włączenia się w akcję pod hasłem ,,DAJ SIĘ NAPIĆ, BĄDŹ...CZŁOWIEKIEM". Zachęcaliśmy do ustawiania poideł dla ptaków i owadów. Każdy mógł zrobić zdjęcie i podzielić się z nami swoim pomysłem. 


©Dom Kultury w Zwoleniu

-Włączyliśmy się w akcję Narodowego Centrum Kultury pn. „Do Hymnu”, która zachęca do wykonania pieśni patriotycznej nagrania jej kamerą z podkładem i wysłania do organizatora.


©Dom Kultury w Zwoleniu

-Przed nami jeszcze wiele niewiadomych. Czekamy z niecierpliwością na powrót do normalności i bezpośredniego spotkania z mieszkańcami w obszarach kultury, ale zanim to nastąpi zapraszamy do korzystania z naszych propozycji online zaprosiła Natalia Anna Wieczerzyńska.

- Redakcja: To wszystko odbyło się od 12 marca do końca kwietnia. Co macie w planach na najbliższy okres Waszej działalności?

- Mamy w planach do zrealizowania jeszcze wiele pomysłów min. KINO SAMOCHODOWE NA PLACU TARGOWYM, SPOTKANIA Z CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM ONLINE i „UKRYTY TALENT ONLINE”. 

Pani Dyrektor Domu kultury na zakończenieW chwili obecnej pracujemy nad projektem partnerskim pn. ZWOLEŃSKA APLIKACJA PUBLICZNA. 
Aplikacja na smartfon przede wszystkim ma zwiększyć mieszkańcom gminy i powiatu zwoleńskiego zasięg wiadomości. Każdy będzie posiadał najważniejsze informacje na wyciągnięcie ręki. W zakładkach będzie min; kalendarz wydarzeń, repertuar Kina Świt, informacje, trasy turystyczne - atrakcje i zabytki. Planujemy zaprosić do uczestnictwa w tworzeniu aplikacji przedsiębiorców. “PROMOCJE/KUPONY” to będzie część przeznaczona na reklamy właśnie dla nich.

- Redakcja: Dziękuję za rozmowę.

Wywiad przeprowadził: Adam Dziedzic – redaktor naczelny portalu Obiektywnie.info.pl.