23:01 / 07.01.2020

Wyjątkowy Orszak Trzech Króli w Zwoleniu. Jedną z atrakcji orszaku był wielbłąd.

©obiektywnie.info.pl/Adam Dziedzic

„Chrystus się rodzi, nas oswobodzi”

W poniedziałek, 6 stycznia 2020 roku po raz trzeci ulicami Zwolenia przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku wydarzeniu przyświecało hasło – „Chrystus się rodzi, nas oswobodzi”.

Organizatorami ulicznych jasełek byli: Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, Urząd Miejski w Zwoleniu, Starostwo Powiatowe Zwoleń. 

Trzy tysiące osób uczestniczyło w Orszaku, który ruszył po mszy świętej odbywającej się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. 
Jedną z atrakcji tegorocznego orszaku był wielbłąd.©obiektywnie.info.pl/Adam Dziedzic

Uczestnicy orszaku zebrali się na parkingu przy kościele, gdzie odbyło się powitanie przez ks. Bernarda Kasprzyckiego. Po wspólnej modlitwie odegrano  na pierwszej scenie  trzy scenki. Przy cichym murmurando "Bóg się rodzi" wystąpiła MARYJA brzemienna, która powiedziała -Cóż masz Niebo nad ziemiany? Bóg porzucił szczęście Swoje, Wszedł między lud ukochany, Dzieląc z nim trudy i znoje, Nie mało cierpiał, nie mało ....

Natomiast Józef odpowiedział gdzie się narodzi Dzieciątko - Za wyrokiem Boskiem. W Betlejem Żydowskim!.©obiektywnie.info.pl/Adam Dziedzic

Przy fanfarach nadeszli Trzej Królowie: Król Europejski Kacper XII, Król Afrykański BALTAZAR XII oraz Król Azjatycki MELCHIOR XII szukający gwiazdy na niebie. Po przeczytaniu przez Księdza proboszcza Ewangelii wg św. Mateusza nastąpił wymarsz orszaku.

Trasa prowadziła kolejno ulicami: Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Lubelską, 3-go Maja, Al. Pokoju i ul. Krakowską. W trakcie orszaku odegrane zostały cztery inscenizacje jasełkowe. Na zakończenie wszyscy spotkali się na Placu Kochanowskiego, gdzie oddano hołd Jezusowi.

Korowód zatrzymywał się w wyznaczonych częściach miasta, gdzie odgrywano scenki przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu.

Na drugiej scenie "DWÓR HERODA" wystąpili: Herod, Anioł oraz Dworzanie


©obiektywnie.info.pl/Adam Dziedzic

Na trzeciej scenie odgrywana była scenka "DOBRA ZE ZŁEM" - czyli walka mityczna diabłów z Aniołami.©obiektywnie.info.pl/Adam Dziedzic

Na czwartej scenie występowała Święta Rodzina, odbyły się scenki "NARODZENIA ZBAWICIELA", "POKŁON PASTERZY" oraz "POKŁON TRZECH KRÓLI". W scence POKŁON TRZECH KRÓLI, trzej Królowie oddali pokłon nowo narodzonemu Jezusowi składając dary©obiektywnie.info.pl/Adam Dziedzic

Jako pierwszy ukłonił się Jezusowi Afrykański Król Baltazar XII -Witaj Jezu ukochany, Od Potryjarchów czekany. Od proroków ogłoszony, od narodów upragniony.

Król Azjatycki Melchior XII -Witaj Dzieciąteczko w złobie, Wyznajemy Boga w Tobie, Coś się narodził tej nocy, Byś nas wyrwał z czarta mocy.

Król Europejski Kacper XII -Witaj Jezu nam zjawiony, Witaj dwakroć narodzony, Raz z Ojca przed wieków wiekiem, A teraz z Matki człowiekiem.

Głos zabrał Arkadiusz Sulima, Burmistrz Miasta Zwolenia, 


©obiektywnie.info.pl/Adam Dziedzic

Następnie Błogosławieństwo proboszcza z figurką Dzieciątka Jezusa.©obiektywnie.info.pl/Adam Dziedzic

Na zakończenie zatańczono Poloneza, w rytm najpiękniejszej polskiej kolędy "Bóg się rodzi"

Tradycyjnie nie zabrakło także ciepłego posiłku.

 

Adam Dziedzic