10:09 / 07.09.2018

Wernisaż wystawy pt. RZEŹBA I MALARSWO - w Galerii Fotografii i Plastyki DK w Zwoleniu.

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

6 września 2018 roku  w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu odbyło się otwarcie wystawy prac Krzysztofa Mańczyńskiego i Jacka Michała Szpaka pt. "RZEŹBA I MALARSTWO".


© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Wystawę otworzyła Natalia Anna Wieczerzyńska - Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, przedstawiając krótką biografię artystów: Krzysztofa Mańczyńskiego i uczestniczącego w wernisażu Jacka Michała Szpaka. Bardzo serdecznie powitała przybyłych na wystawę: artystę Jacka Michała Szpaka, Grzegorza Molendowskiego - V-ce Burmistrza Zwolenia, Mirosława Chołuja - Sekretarza Zwolenia oraz wszystkich przybyłych gości i mieszkańców.


© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Prezentowane w Domu Kultury na wystawie zwracającą uwagę  jest wykonana ceramika, która tworzy niepowtarzalny świat przestrzennych form przenikających się barwą i odbijających się w szkliwionych glinianych płaszczyznach artysty Jacka Michała Szpaka, ale również obrazy ukazują równie ciekawe malarstwo. Jaskrawe barwy, kontrasty; czerwień i czerń, niebieski i żółty, przyciągały oczy przybyłych na wernisaż osób.

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Artysta stosuje różnorodne materiały rzeźbiarskie: kamień, drewno mosiądz i brąz.


© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Podczas wernisażu chętnie opowiadał o pokazanych pracach. 

Część obrazów pokazuje martwą naturę. - "Moim ulubionym motywem jest kobieta" - mówił Jacek Szpak dodając "Zajmuję się ceramiką i rzeźbieniem w kamieniu, zajmuję się również fotografią profesjonalnie, malarstwem".


© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Natalia Anna Wieczerzyńska przedstawiła biografię artysty Jacka Michała Szpaka - "urodził się w 1959 roku w Dynowie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu, ukończył 2- letnie Studium fotografii i Filmu w Krośnie, Wydział Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Malarstwo i Rzeźba, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie - Malarstwo (studia podyplomowe) i Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się rzeźbą, ceramiką i malarstwem. Ma na swoim koncie udział w wielu plenerach, sympozjach i wystawach w kraju i zagranicą. Jacek Michał Szpak jest współzałożycielem Związku Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Został wielokrotnie odznaczony za dokonania w Dziedzinie kultury. Pełni funkcję Prezydenta Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy w Warszawie. Pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu".

Wybrane realizacje artysty Jacka Michała Szpaka: płaskorzeźba Leona Stanisława Pineckiego w Sulęcinie, płaskorzeźba Żwirki i Wigury w sztabie JW w Radomiu, obelisk poświęcony Józefowi Piłsudskiemu w Głowaczowie, rzeźby rodziny Firlejów na Zamku w Janowcu, rzeźby sakralne w klasztorze SS Klarysek Skaryszewie, popiersie Joachima Lelewela w Wilnie, płaskorzeźba Władysława Syrokomli w Wilnie, pomnik "Kobieta z Polski" – Băişoara, Rumunia, pomnik "Žena" – Trzyniec, Czechy, pomnik K. K. Baczyńskiego w VII LO w Radomiu, płaskorzeźba J. Słowackiego w IX LO w Radomiu, płaskorzeźba Królowej Jadwigi w PG nr 8 w Radomiu, Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka w Przemyślu.....

Jacek Michał Szpak w swoim wystąpieniu przeprosił w imieniu artysty Krzysztofa Mańczyńskiego za nieobecność, zapraszając do oglądania jego prac zaprezentowanych na wystawie.

Na obrazach Krzysztofa Mańczyńskiego często pojawia się Radom, ale nie brakuje i pejzaży bieszczadzkich czy widoków z zagranicznych podróży. Pasją artysty są także krzyże z drewna.

 O swoim malarstwie Mańczyński napisał: Biel, czerń, zieleń, oranż, błękit, niebo, ziemia. Wysoko horyzont (na ogół pocięty drutami). Wyboista droga donikąd. Pola ubogie, lasy zrudziałe, płachty wody, drzewa pojedyncze, kożuch niskich zarośli, gładka równina bez urwisk i wąwozów. Monotonna perspektywa, uprawy po horyzont: płowe żyto i pszenica, zieleń szmaragdowa, ugier i fiolet, żółć rzepaku i biel gryki. Buchające żarem, pola, złota jesień, deszcz ze śniegiem, szadź zimowa, ciemno + jasne śniegi, tuż po przedwiośniu mży deszcz, mgła opada, niebo szare i nostalgiczne. Piachy, brzeziny, sosnowe młodniaki, koślawe szpalery topoli i wierzb płaczących...
Zapraszamy do obejrzenia filmu o Krzysztofie Mańczyńskim  - lektor Mariusz Pyrka.


© Mariusz Pyrka.  Produkja -Telewizja DAMI Radom

- Krzysztof Mańczyński - Jest znanym radomskim artystą malarzem, a ostatnio również rzeźbiarzem urodzony w 1940 roku w Radomiu. W 1968 roku ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w Pracowni Ilustracji Książkowej pod opieką prof. Jana Marcina Szancera. W swoim dorobku twórczym ma ponad 30 wystaw indywidualnych między innymi: w Radomiu, Kielcach, Busku, Miechowie, Lwowie - Ukraina, Columbus - USA, Edynburgu - Wielka Brytania, brał też udział w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród na konkursach i wystawach plastycznych (np. Nagroda im. J. Malczewskiego - Radom, nagroda miesięcznika „Przemiany″, Grand Prix „Przedwiośnie″ - Kielce). Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach w kraju i za granicą.

Adam Dziedzic