03:03 / 11.03.2021

Wernisaż wystawy MALARSTWO Renaty Pogorzelskiej-Wojtaszek w zwoleńskim Domu Kultury.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Tkanina mojego życia spleciona z nici dobrych i złych
Rosznuwa się pajęczą mgiełką jak woalka babuni
Nie przekupię pracowitych prządek
Coraz słabsze mają warsztaty
Muszę sama jak renesansowi mistrzowie
Nauczyć się trudnej sztuki renowacji losu...
         "Trudna sztuka" Renata Pogorzelska-Wojtaszek

W dniu 8 marca 2021 roku w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu odbył się wernisaż wystawy Malarstwo Renaty Pogorzelskiej-Wojtaszek - poetki, malarki, kompozytorki. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV     Wernisaż wystawy MALARSTWO Renaty Pogorzelskiej-Wojtaszek

Natalia Anna Wieczerzyńska, Dyrektor Domu Kultury przywitała przybyłych gości -Z wielką przyjemnością witam naszych gości: Arkadiusza Sulimę burmistrza Zwolenia, Grzegorza Molendowskiego z-cę burmistrza Zwolenia, Mirosława Chołuja sekretarza Urzędu Gminy, Panią Marię Jaskot Dyrektora Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Panią Katarzynę Madejską Dyrektora Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, Panią Ewę Kulińską Dyrektora Biblioteki Publicznej w Zwoleniu.... dodając -Jest nam niezmiernie miło wspólnie z Panem Burmistrzem gościć Państwa na wernisażu wystawy Malarstwo Renaty Pogorzelskiej-Wojtaszek w Dniu Kobiet.

Wernisaż wystawy otworzył Arkadiusz Sulima burmistrz Zwolenia.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV        Od lewej: ARKADIUSZ SULIMA, BURMISTRZ ZWOLENIA, NATALIA ANNA WIECZERZYŃSKA, DYREKTOR DK W ZWOLENIU, RAFAŁ WOJTASZEK, KINGA WOJTASZEK, WALDEMAR GOŁDZIŃSKI

Następnie Dyrektor 
Dom Kultury w Zwoleniu
 przedstawiła artystkę Renatę Marię Teresę Pogorzelską-Wojtaszek Kobietę, związaną z Ziemią Zwoleńską od wielu lat, której ta wystawa była poświęcona. Z powodu nieobecności artystki, przedstawiła córkę Pani Renaty, Kingę Wojtaszek-Mazur oraz syna Rafała Wojtaszek, którzy podczas wernisażu omawiali obrazy namalowane przez ich mamę. 

-Wernisaż wystawy jest kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Dom Kultury w Zwoleniu w czasie trwającej pandemii. Obostrzenia nadal nie pozwalają spotkać się w większym gronie, dlatego otwarcie wystawy odbywa się z udziałem ograniczonej liczby osób" - powiedziała Natalia Anna Wieczerzyńska

Komisarz wystawy: Waldemar Gołdziński powiedział -Pani Renata współtworzyła Grupę Literacką Łuczywo, niejednokrotnie mówiła pisze swoje wiersze tylko wtedy, gdy w jej życiu wydarzy się coś ważnego, podobnie jak robił to wieszcz Jan.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV        Od lewej: KINGA WOJTASZEK, WALDEMAR GOŁDZIŃSKI


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV     KINGA WOJTASZEK

Podczas wernisażu Pani Renaty, Kinga Wojtaszek-Mazur i Rafał Wojtaszek również zaprezentowali wiersze z tomików swojej mamy.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV     Od lewej: ARKADIUSZ SULIMA- BURMISTRZ ZWOLENIA, NATALIA ANNA WIECZERZYŃSKA - DYR. DOMU KULTURY, RAFAŁ WOJTASZEK.

Renata Maria Teresa Pogorzelska-Wojtaszek urodziła się 11.09.1939 r. w Warszawie. W wieku 6 lat rozpoczęła naukę w Kopenhadze, pobierając również lekcje pływania i baletu. Taniec kontynuowała dwa lata w Szkole Baletowej w Warszawie. Kończąc szkołę średnią, została absolwentką Prywatnego Liceum Sióstr Nazaretanek. Ukończyła studia na KUL-u w Lublinie na wydziale historii sztuki, uzyskując tytuł magistra 1965 roku. Na studiach adepci historii sztuki poznawali arkana konserwacji pod kierunkiem Rudolfa Kozłowskiego - ówczesnego głównego konserwatora Wawelu.
Zaraz po studiach pani Renata rozpoczęła pracę w Biurze Wystaw Artystycznych w Lublinie, następnie podjęła pracę w Brzozowie, gdzie kierowała Miejskim Domem Kultury. Później pracowała w Muzeum Okręgowym w Krośnie. W 1974 ukończyła podyplomowe studia Muzealnicze na UJ w Krakowie. W tym samym czasie  rozpoczęła pracę w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Następnie kierowała placówką muzealną w Zwoleniu, a w 1990 roku znowu powróciła do Czarnolasu. W 2002 roku przeszła na emeryturę.

Jako "dusza artystyczna" podejmowała się wielu aktywności: zajmowała się poezją, malarstwem czego pokłosem jest dzisiejszy wernisaż, grą na pianinie (ma na swoim koncie dwie własne kompozycje). Jednak najważniejsze miejsce w sercu p. Renaty zajmowała i nadal zajmuje poezja.

 
Dom Kultury w Zwoleniu
, zaprasza do indywidualnego zwiedzania wystawy.