23:01 / 31.01.2020

WERNISAŻ WYSTAWY KS. STANISŁAWA DRĄGA pt. JESIEŃ ŻYCIA w Domu Kultury w Zwoleniu.

©Obiektywnie.info.pl / Gosia Lepa

W dniu 31 stycznia, godz. 16.30 do Galerii Przestrzeni Twórczej i Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu przyszło jak zwykle bardzo wielu sympatyków sztuki na otwarcie wystawy "JESIEŃ ŻYCIA" - Ks. Stanisława Drąga.

Na wystawie zaprezentowano 101 prac autorstwa ks. Stanisława Drąga w tym prace znanych mistrzów z kolekcji artysty min: ks. Władysława Paciaka, Jury Sulimowa, Edwarda Kiełtyki, Haliny Hermanowicz i Henryka Sarny.


©Obiektywnie.info.pl / Gosia Lepa   Ks. STANISŁAW DRĄG,  ARKADIUSZ SULIMA, NATALIA ANNA WIECZERZYŃSKA

Natalia Anna Wieczerzyńska - Dyrektor Domu Kultury, przedstawiła ks. Stanisława Drąga - kapłana i artystę.


©Obiektywnie.info.pl / Gosia Lepa   Ks. STANISŁAW DRĄG, NATALIA ANNA WIECZERZYŃSKA,  ARKADIUSZ SULIMA

W otwarciu wystawy uczestniczyli między innymi: samorządowcy miasta i powiatu między innymi: 

Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima,  Starosta Stefan Bernaciak, wicestarosta Waldemar Urbański, sekretarz Edyta Sulima, z-ca burmistrza Grzegorz Molendowski, sekretarz gminy Mirosław Chołuj, 

Tradycyjnie uroczystego otwarcia dokonał burmistrz miasta Zwolenia Arkadiusz Sulima, który nie tylko podziękował księdzu za przyjęcie zaproszenia do Zwolenia i ponownego prezentowania swoich prac w Domu Kultury w Zwoleniu ale również życzył księdzu długich lat życia pełnych autorskiej ekspresji . Burmistrz w swojej wypowiedzi nie krył także słów uznania i podziwu dla niezwykłej zdolności postrzegania świata przez artystę.


©Obiektywnie.info.pl / Gosia Lepa  Ks. STANISŁAW DRĄG,  ARKADIUSZ SULIMA

O wystawie pt. "JESIEŃ ŻYCIA" i o osiągnięciach artysty opowiedział kurator wystawy Waldemar Gołdziński - fotograf, plastyk -  instruktor plastyki i fotografii w Domu Kultury mówił -zaprezentowane zostały rysunki i malarstwo ks. Stanisława Drąga, to ponad 101 prac w różnych technikach plastycznych. 
Wśród ogromnej ilości prac jakie wykonał są rysunki, akwarele, obrazy olejne i ikony. Wystawa nosi tytuł „Jesień Życia” i przez samego artystę określana jest wystawą jego życia.


©Obiektywnie.info.pl / Gosia Lepa   O WYSTAWIE  JESIEŃ ŻYCIA - WALDEMAR GOŁDZIŃSKI

Ks. Stanisław Drąg - urodził się w 1941 roku w Kałkowie koło Ciepielowa. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu w latach 1960-1966. Święcenia Kapłańskie przyjmuje 5 czerwca 1966 roku z rąk Ks. Biskupa Piotra Gołębiowskiego. Po roku pracy duszpasterskiej w Skrzynnie podejmuje studia specjalistyczne z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym czasie uczestniczy w wykładach z historii sztuki i zajęciach z rysunku i kompozycji u profesora Antoniego Michalaka z Kazimierza Dolnego. Wiedzę z konserwacji zabytków zdobywa u profesora Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa - Kusztosza Wawelu. W latach 1972 do 2004 pracuje w parafii p.w. Świętej Jadwigi Królowej w Osiedlu Akademickim w Radomiu, będąc tam proboszczem i budowniczym kościoła. Od września 2004 jest proboszczem parafii p.w. Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą. w 2016 roku obchodził Złoty Jubileusz swojego Kapłaństwa. 
8 października 2019 roku w Łomży. Ks. Stanisław Drąg został wyróżniony za upowszechnianie ikonoznawstwa w kulturze polskiej. Ks. Stanisław Drąg od 52 lat pisze ikony. Jego dorobek malarski obejmuje około dwa tysiące ikon. Na swoim koncie ma 116 wystaw i liczne inicjatywy w Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest założycielem szkoły pisania ikon w Grabowie nad Pilicą. Jego ikony prezentowane są w muzeach, powiatowych bibliotekach i miejskich ośrodkach kultury (m.in. w Radomiu, Zwoleniu Ostrowcu Świętokrzyskim, Warce, Książu, Kozienicach, Szydłowcu).


©Obiektywnie.info.pl / Gosia Lepa  Otwarcie wystawy "JESIEŃ ŻYCIA" - Ks. Stanisława Drąga.

Prace Ks. Stanisława Drąga były prezentowane w Galerii Przestrzeni Twórczej i Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu już wielokrotnie, w wystawach indywidualnych i zbiorowych między innymi: 20 grudnia 2018 roku odbyło się otwarcie wystawy ks. Stanisława Drąga pt. "Piękna nasza Polska cała". W dniu 23 września 2017 otwarcie wystawy "IKONY" - Ks. Stanisława Drąga.

Adam Dziedzic