23:05 / 08.05.2023

W Zwoleniu 7 maja odbył się festyn - NIEDZIELA NA STAROPUŁAWSKIEJ

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

„Niedziela na Staropuławskiej” to spotkanie twórców i wykonawców pieśni, muzyki, poezji, połączone z degustacją przeróżnych potraw regionalnych przygotowanych przez poszczególne zespoły i Koła Gospodyń wiejskich organizowane przez  Dom Kultury w Zwoleniu .


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W tym roku festyn odbył się  w dniu 7 maja.

Inicjatorem i prowadzącym wydarzenie był Michał Tęcza – instruktor muzyki w DK.

Wydarzenie co roku odbywa się w majową niedzielę na ulicy Staropuławskiej w Zwoleniu stąd nazwa "Niedziela na Staropuławskiej"

Od dnia 22 maja 2011roku, kiedy odbył się po raz pierwszy festyn pod nazwą "Niedziela na Staropuławskiej" imprezę przygotowują i prowadzą: Joanna Tęcza, Michał Tęcza.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Natalia Anna Wieczerzyńska, Dyrektor Dom Kultury w Zwoleniu bardzo serdecznie przywitała między innymi:
przybyłych mieszkańców Zwolenia, władze Zwolenia:  Grzegorza Molendowskiego, Wiceburmistrza Zwolenia , Mirosława Chołuja, Sekretarza gminy Zwoleń. Powitała serdecznie zespoły ludowe, kapele ludowe, Koła Gospodyń Wiejskich, śpiewaków instrumentalistów. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Otwarcia dokonał Grzegorz Molendowski, Wiceburmistrz Zwolenia.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Dźwięki hejnału Zwolenia, zagrane przez kwartet trębacza z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia popłynęły z balkonu starej kamienicy Państwa Kuklińskich. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Kramy z regionalnymi przysmakami i domowych wypieków. Przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich zachęcały do degustacji przygotowanych potraw. Nie zabrakło chleba ze smalcem i ogórkiem jak i swojskiej wędliny. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Swoje stoisko wystawiła Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Zwoleniu oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wilczowoli. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Ludowa muzyka porywała do tańca, 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Ulica Staropuławska w Zwoleniu
Według lustracji z 1567 roku ulica ta istniała pod nazwą Szewskiej. Na planie sytuacyjnym miasta Zwolenia z 1820 roku wykonanym przez Ignacego Ebertowskiego – Inżyniera Województwa Sandomierskiego istniała pod nazwą ulicy Krakowskiej. Dalej w 1876 roku na Planie Siedzib i ogrodów Posady Zwoleń Guberni Radomskiej, w Powiecie Kozienickim opracowanym przez B. Grochowickiego istniała jako ulica Puławska. W 1940 roku na planie miasta Zwolenia przed scaleniem ulica istnieje jako Storo-Puławska. Po przeanalizowaniu dostępnych materiałów źródłowych należy przyjąć, że ulica nazywana jako Staro Puławska po odzyskaniu (utraconych w 1869) praw miejskich czyli po 1925 roku. Natomiast w publikacji Z. Lesista „O Żydach Zwoleńskich i nie tylko” z 1990 roku autor w wykazie – „Zestawienie rodzin żydowskich zamieszkałych w Zwoleniu w 1940 roku” wymienił ulicę Staro Puławską. Według Planu Osiedli Miejskich w mieście Zwoleń pow. Zwoleński, woj. Kieleckie, pomiaru na gruncie dokonał wg południka magnetycznego w 1942 roku oraz plan sporządził w 1955 roku mierniczy – Prezes WRN Edward Kukiełka – Kielce istnieje ulica Staropuławska. Na ulicy tej zamieszkiwali do czasów II wojny światowej obok Polaków Żydzi, funkcjonowała tam w latach powojennych Poczta Polska, sklep żelazny, zakłady krawieckie.