19:08 / 27.08.2018

W niedzielę odbyły się GMINNE DOŻYNKI WIENIAWA 2018

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic
W Wieniawie w powiecie przysuskim  26 sierpnia 2018 roku odbyły się tradycyjne uroczystości dożynkowe połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie z niw i prac polowych.

Dożynkowe przyśpiewki w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "WIENIAWA"


© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Obrzęd lilurgiczny rozpoczął się mszą świętą w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa Adama Odzimka. - "Błogosławiony Jesteś, Panie Boże Wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas - chlebem życia" - mówił w homilii ks. biskup Adam Odzimek:

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Po mszy św. korowód dożynkowy z udziałem Starosty i Starościny dożynek, z wieńcami dożynkowymi udał się na stadion sportowy, na którym odbywała się dalsza część uroczystości.

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

W części oficjalnej Krzysztof Sobczak - wójt gminy Wieniawa, gospodarz dożynek powitał przybyłych gości między innymi: Adama Bielana - wicemarszałka Senatu i Mariana Niemirskiego - starosty przysuskiego, wójtów gmin przyległych a przede wszystkim rolników i mieszkańców gminy Wieniawa.
"Za ciężką i wytrwałą pracę by na naszych stołach nie zabrakło chleba i żywności. Praca na roli, okupiona litrami potu i wysiłkiem całych rolniczych rodzin, stanowi podstawę i fundament funkcjonowania nie tylko rolniczych gmin, ale całego kraju". powiedział Krzysztof Sobczak - wójt gminy Wieniawa, jednocześnie dodał "Dziękujemy Wam Drodzy Rolnicy za szacunek do chleba, owocu ziemi i pracy waszych rąk, który zawsze dla każdego rolnika jest najwyższym nakazem. Dożynki to święto chleba, tego który nasze matki znaczyły krzyżem, zanim odkroiły pierwszą kromkę i podały swoim dzieciom, a gdy przypadkiem upadł na podłogę, że czcią podnosiły i całowały, bo wiedziały, że jest darem Bożym i jak wiele trudu i wysiłku potrzeba, by nigdy nikomu go nie zabrakło" 

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Podczas uroczystości dożynkowych uhonorowano właścicieli największych i najbardziej wyróżniających się gospodarstw rolnych, 8 gospodarzy otrzymało odznakę honorową "Zasłużony dla rolnictwa" podpisaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Przed sceną ustawione były wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, owoców, warzyw, polnych kwiatów.

Tradycyjnie Starosta i Starościna dożynek wręczyły bochen chleba upeczony z mąki pochodzacej z ostatnich zbiorów gospodarzowi dożynek Krzysztofowi Sobczakowi - wójtowi gminy Wieniawa, który podzielił się nim z uczestnikami dożynek.

Dożynki zakończyły się występami artystycznymi m.in.: kapeli Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia, Jana Wochniaka z Kłudna, zespołu folklorystycznego Wieniawa, zespołu dziecięcego Folkowe Nutki oraz młodych talentów wokalnych: Klaudii Jakubczyk i Aleksandry Łochnickiej.

Wystąpili również: kabaretowy parodysty Stana Tutaja, Acapulco, formacja Tacy Sami, która oraz zespołów disco polo, Cassino i Skaner.
Gwiazdą wydarzenia był zespół IRA.

Adam Dziedzic