21:03 / 31.03.2019

W niedzielę odbyła się PRZYSIĘGA WOJSKOWA żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Radomiu.

©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic


W niedzielę 31. 03. 2019 r. na Placu Corazziego, ul. Żeromskiego, przed budynkiem Urzędu Miasta Radomia odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Radomiu.



Była ona zwieńczeniem szkolenia podstawowego organizowanego przez 62 Batalion Lekkiej Piechoty w Radomiu, którzy przez ostatnie dwa tygodnie spędzili na poligonie, gdzie poznali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty: topografię, przetrwanie na polu walki, obsługę broni oraz udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeszli również sprawdzian swoich nabytych umiejętności, czyli „pętlę taktyczną”, pisaliśmy o szkoleniu w artykule pt. "Radomscy TERYTORIALSI na poligonie w Wędrzynie".


- To szkolenie wielu z was dało mocno w kość. Ale wiem, że dziś jesteście przygotowani do służby  - To już druga przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na tym centralnym Placu Radomia. To już stało się naszą tradycją. Składacie przysięgę w szczególnym momencie. Jesteśmy tuż po obchodach 100 - lecia polskiej Niepodległości. Niedawno świętowaliśmy 20 rocznicę przystąpienia Polski do NATO. W tym roku przypada też bolesna, 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Jesteście zawsze gotowi, na każdą sytuację, żeby stanąć w obronie ojczyzny. Jesteście tym rodzajem sił zbrojnych, który ma pomagać i ma służyć w najbliższym środowisku w myśl zawołania „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. - mówił Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

W trakcie uroczystości Anna Kwiecień, poseł na Sejm odczytała list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Po części oficjalnej w namiotach informacyjno – promocyjnych 6MBOT i Wojskowej Komendy Uzupełnień, można było uzyskać informację na temat służby wojskowej, procedur kwalifikacyjnych a także możliwości wstąpieni w szeregi armii.
W namiocie wystawianym przez Radomską Fabrykę Broni „Łucznik” przybyli mieszkańcy mogli obejrzeć sprzęt i uzbrojenie produkowane w fabryce.

Pokaz sprzętu i umiejętności zaprezentowały przedstawiciele szkół z klasami mundurowymi z terenu byłego województwa radomskiego.

Można było również skorzystać z  poczęstunku w postaci jedynej i niepowtarzalnej w smaku wojskowej grochówki.

Adam Dziedzic