14:09 / 11.09.2018

W niedzielę na Kompleksie Sportowo-Wypoczynkowym odbyły się XX DOŻYNKI POWIATOWE Zwoleń 2018.

©Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

W dniu 9 września 2018 roku odbyły się „XX DOŻYNKI  POWIATOWE – Zwoleń 2018” .

Święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, dziękczynną za zbiory w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu. Poświęconym chlebem burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz starosta zwoleński Waldemar Urbański dzielili się z wiernymi obecnymi w kościele.


©Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli  się na Kompleks Sportowo-Wypoczynkowy Zwoleniu,  ul. Sportowa 5 (nad zalewem).

 Świętowanie tradycyjnie rozpoczęło się korowodem wieńcowym poprowadzony przez Zespół Ludowy „Sobótka” z Czarnolasu z Gminy Policzna, niosący symbol tegorocznego urodzaju „Wieniec na głowę Starosty”, tuż za nimi z chlebem powiatowym wypieczonym przez Piekarnię „Złoty Kłos” Pana Krzysztofa Chydzińskiego ze Zwolenia, Starostowie Powiatowi Dożynek: Pani Teresa Walasek z Gminy Przyłęk oraz Pan Piotr Fijołek z gm. Tczów. Tegoroczny powiatowo-gminny wieniec dożynkowy wykonali Państwo Barbara i Stanisław Dębscy  z Gminy Kazanów.
Za nimi: - z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię „GŁÓD” S.C. z Kazanowa Starostowie z Gminy Kazanów: Pani Agnieszka Adamczyk z miejscowości Kopiec i Pan Sławomir Kniotek z Kroczowa Mniejszego; 
- z chlebem gminnym wypieczonym przez Zakład Piekarniczo – Cukierniczy Pana Piotra Figury z Czarnolasu Starostowie z Gminy Policzna: Państwo Aleksandra i Wojciech Ziemka z Czarnolasu Kolonia. Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego jest Pani Teresa Jasińska z miejscowości Wilczowola; 
- z chlebem gminnym wypieczonym przez Gminną Spółdzielnię „SCH” w Przyłęku Starostowie z Gminy Przyłęk: Pani Joanna Mazur z Mszadli Dolnej i Pan Tomasz Goździkowski z Łaguszowa. Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego jest Koło Gospodyń Wiejskich w Mierziączce;
 - z chlebem gminnym wypieczonym przez Koło Gospodyń Wiejskich WBW „Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu Starostowie z Gminy Tczów: Pani Ewa Dorota Drążyk z Wncentowa i Pan Wiesław Wolszczak z miejscowości Borki. Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego jest Koło Gospodyń Wiejskich WBW „Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu;
 - z chlebem gminnym wypieczonym przez Piekarnię „Złoty Kłos” Pana Krzysztofa Chydzińskiego ze Zwolenia Starostowie z Gminy Zwoleń: Państwo Bożena i Andrzej Stępień z miejscowości Jasieniec Solecki. Wykonawcą gminnego wieńca dożynkowego są Mieszkańcy miejscowości Osiny.
 - Na końcu korowodu szła delegacja Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu z wieńcem dożynkowym wykonanym przez Pana Tadeusza Zych z Kazanowa.

Po ułożeniu wieńców na scenie odbył się obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu "Sobótka" z Czarnolasu.


© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

 W części oficjalnej  otwarcia dokonali: Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz starosta zwoleński Waldemar Urbański, którzy powitali zaproszonych gości i wszystkich rolników.

 Tradycyjnie starostowie dożynek poszczególnych gmin przekazali na ręce starosty zwoleńskiego Waldemara Urbańskiego i burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej oraz wójtom gmin: Kazanów Teresy Pancerz - Pyrki, Policzna Tomasza Adamca, Przyłęk Mariana Kuś i Tczów Andrzeja Wolszczaka chlebów wypieczonych z tegorocznych zbiorów. Następnie przystąpiono do dzielenia się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

Po przemówieniach okolicznościowych przystąpiono do wręczenia wyróżnień w poszczególnych konkursach:
Statuetki Starosty Zwoleńskiego pn. „Sołtys dwudziestolecia powiatu zwoleńskiego” otrzymali z gminy: Zwoleń: Pan Henryk Potucha – sołtys wsi Ługi, Pan Stanisław Zagożdżon – sołtys wsi Podzagajnik, Pan Mirosław Bąk – sołtys wsi Sycyna, Pan Sławomir Mital – sołtys wsi Męciszów,


© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Tczów: Pan Janusz Puk – sołtys wsi Janów, Policzna: Pan Jacek Szewczyk – sołtys wsi Bierdzież , 
Kazanów: Pan Adam Frączek – sołtys wsi Niedarczów Dolny Kolonia,


© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic 

Z Przyłęku: Pan Jan Jaskulski – sołtys wsi Mszadla Stara, Pan Zygmunt Baryłka – sołtys wsi Szlachecki Las.

„XII Powiatowy Konkurs Producentów Rolnych 2018” I miejsce otrzymał Pan Paweł Makuch, zam. Paciorkowa Wola Nowa, gm. Zwoleń, II miejsce Pan Andrzej Baran, zam. Władysławów, gm. Policzna, III miejsce Pan Krzysztof Kwiecień, zam. Bartodzieje, gm. Tczów, IV miejsce Pan Sławomir Kniotek, zam. Kroczów Mniejszy, gm. Kazanów. 

W Konkursie powiatowym „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2018” o nagrodę Starosty Zwoleńskiego zgłoszono pięć wieńcy dożynkowych  wykonanych przez:  Koło Gospodyń Wiejskich – Mierziączka (gm. Przyłęk), Panią Teresę Jasińską z miejscowości Wilczowola (gm. Policzna), Koło Gospodyń Wiejskich WBW „Aktywne Kobiety” z Wilczego ługu (gm. Tczów), Państwa Barbarę i Stanisława Dębskich (gm. Kazanów) oraz Mieszkańców  miejscowości Osiny (gm. Zwoleń).
Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzcę, którym zostało Koło Gospodyń Wiejskich – Mierziączka (gm. Przyłęk).

Z pośród pięciu stoisk dożynkowych zgłoszonych przez gminy do udziału w konkursie powiatowym "Na najładniejsze stoisko dożynkowe 2018" Komisja Konkursowa postanowiła przyznać : I miejsce - Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok” (gm. Zwoleń), II miejsce - Zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Rudek (gm. Przyłęk), III miejsce - Zespół Ludowy „Sobótka” z Czarnolasu (gm. Policzna), IV miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Kukułki” z Bartodziej (gm. Tczów), V miejsce - Zespół Śpiewaczy „Kazanowianki znad Iłżanki” (gm. Kazanów)


© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Po wręczeniach rozpoczął się Festiwal gminnych zespołów artystycznych. Pierwszy  wystąpił - Zespół Folklorystyczny „Piątkowy Stok” (gm. Zwoleń), po nim wystąpił - Zespół Ludowy „Sobótka” z Czarnolasu (gm. Policzna), następnie na scenie zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Kazanowianki znad Iłżanki” (gm. Kazanów).

Musztra paradna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia zawsze podbijała serca mieszkańcom Zwolenia i tym razem za swój wspaniały występ otrzymali gromkie brawa.

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Po nich  na scenie wystąpił kabaret "Sycyna".  Następnie odbył się koncert zespołu Silvers

Gwiazdą wieczoru był  Zespół  Playboys, który w składzie: Kuba Urbański - Lider - Wokalista - Autor wszystkich kompozycji zespołu, Kuba Kusiński - Dżokej - Perkusista - Najbardziej pozytywnie zwariowany człowiek grający na tym instrumencie w naszym pięknym kraju (ma już wielu naśladowców, nie tylko w branży disco) oraz Przemek Kordziński - Gitarzysta - Najmłodszy i zarazem najprzystojniejszy (zdaniem Płci przeciwnej) człowiek w zespole! Gitara - Instrumenty klawiszowe i motoryzacja to jego największa pasja!.
Zespół  Playboys zagrał najbardziej znane utwory.

Podczas dożynek odbywały się imprezy towarzyszące między innymi: prezentacja  stoisk i degustacja potraw regionalnych, wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, wystawa płodów rolnych, prezentacja firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa. 

Adam Dziedzic