00:09 / 11.09.2019

W Jedlińsku odbyły się DOŻYNKI POWIATOWO - GMINNE..

© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W niedzielę, 8 września 2019 w Jedlińsku odbyły się Dożynki powiatowo - gminne.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą dziękczynną za zbiory w Kościele świętych Piotra i Andrzeja, którą celebrował opat z Wąchocka Eugeniusz Augustyn.

Po Mszy świętej w strugach deszczu korowód dożynkowy przeszedł do Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie starostowie dożynek Anna Kołątaj i Karol Potera reprezentanci gminy Jedlińsk wnieśli bochen chleba, wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów na scenę, wręczając go staroście i wójtowi.


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Starostowie:
Pani Anna Kołątaj wraz z mężem Marcinem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 21 hektarów. Specjalizują się w produkcji mleka oraz hodowli bydła opasowego. 
Pan Karol Potera wraz z żoną Magdaleną gospodaruje na prawie 70 hektarach, specjalizując się w produkcji mleka.

Następnie władze i starostowie dożynek dzielili się chlebem z gośćmi. 

 
© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Na scenie głównej odbywały się tradycyjne obrzędy dożynkowe. Prezentowane tzw. obśpiewane były wieńce przez poszczególne grupy wieńcowe z gminy Jedlińsk przez 9 sołectw: Bierwce, Piastów, Wsola,  Płasków, Ludwików, Jedlińsk, Wola Gutowska, Lisów, Nowe Zawady. Jak również przez 11 z gmin: Gmina Kowala, Miasto i Gmina Iłża, Gmina Wolanów, Gmina Jastrzębia, Gmina Pionki, Gmina Gózd, Miasto i Gmina Skaryszew, Miasto Pionki, Gmina Wierzbica, Gmina Zakrzew oraz Gmina Przytyk.


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W części oficjalnej przybyłych gości przywitali Waldemar Trelka, starosta powiatu radomskiego i Kamil Dziewierz, wójt gminy Jedlińsk.


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Po przemówieniach i odczytaniu listów gratulacyjnych od Prezydenta RP i Premiera przystąpiono do wręczenia odznaczeń;

Medale "Zasłużony dla Rolnictwa" przyznane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi otrzymali: Łukasz Jaworski, Janusz Serafin, Dominik Gruszczyński, Malwina Dębiec, Katarzyna Paluch, Michał Wójcicki, Monika Szczęsna, Paweł Kucharczyk, Iwona Kowalczyk, Mirosław Batorski oraz Eliza Boniecka.


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Medale "Zasłużony dla Powiatu Radomskiego" wręczono Agnieszce Gryzek i Wacławowi Imiołek.


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący Adolf Krzemiński, członkowie Agnieszka Pasek, Monika Pachniewska, Agnieszka Gryzek, Marcin Kaca z pośród 20 zgłoszonych wieńców dożynkowych przyznało 17 czwartych miejsc. Trzecią nagrodę otrzymał Płasków, a drugą Owadów Nagrodę główną otrzymał wieniec wykonany przez mieszkańców Bierwiec. 


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W części artystycznej na dużej scenie wystąpiły Kosmo - Kwaki, które zabawiały dzieci. W tym czasie na małej scenie odbywały się występy zespołów ludowych, a na boisku Orlika odbywał się czternasty Turniej Sołectw.

Wieczorem wystąpili Mateusz Mitaj oraz zespół Kombi. Na zakończenie odbyła się potańcówka z zespołem Aliance.

Podczas dożynek odbywała się zbiórka funduszy dla Jakuba Sułek, mieszkańca gminy Jedlińsk. 
Jakub Sułek w drugim miesiącu życia dostał silnego niedotlenienia mózgu wskutek zachłyśnięcia się pokarmem. Mózg został uszkodzony w stopniu znacznym. Ma porażenie czterokończynowe, nie ma odruchu kaszlu, ssania i połykania. Choruje na cukrzycę typu 1. Miał przeprowadzony zabieg tracheostomili (rurka w szyi) oraz gastrostomili  (BEG rurka bezpośrednio do żołądka, przez którą jest karmiony.

Adam Dziedzic