07:05 / 14.05.2023

W Domu Kultury odbyły się 11. TEATRAŁKI ZWOLEŃSKIE.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  
©Kacper Majewski/Dom Kultury w Zwoleniu
11 maja w Domu Kultury odbyły się XI TEATRAŁKI ZWOLEŃSKIE.



Organizator:  Dom Kultury w Zwoleniu
Koordynator: Ewa Bulzacka


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

Zespoły uczestniczące w XI Teatrałkach Zwoleńskich oceniali:
Jarosław Figura – reżyser, scenograf i aktor. Przewodniczącego Rady Artystycznej.
Kamil Kozieł - aktor, autor scenariuszy teatralnych,


©Kacper Majewski/Dom Kultury w Zwoleniu

Przegląd zespołów teatralnych „Teatrałki” odbywa się w formie konkursowej w trzech kategoriach wiekowych:
KATEGORIA I Przedszkola i klasy 0 - I
KATEGORIA II Klasy II-IV
KATEGORIA III KL. V-VIII


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV  

Do konkursu przystąpiło 12 teatrów z 111 aktorami:

W kategorii  Przedszkola i klasy 0 - I laureatem został  
teatr MAŁY TEATR WYOBRAŹNI z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Sycynie "A co mają kwiaty do królewny?" w reżyserii Martyny Pietrzyk. Wyróżnienie przyznano teatrowi  MISIE Publiczne Przedszkole Nr 1 w Zwoleniu za spektakl "Baśniowy ambaras" w reżyserii Małgorzaty Siewierskiej i Mileny Mąkosy. Wyróżniono również teatr  EKO BOISZCZAKI Lipskie Centrum Kultury "Jaś i Małgosia" w reżyserii Anny Guzowskiej i Kamili Łepeckiej.
Nagrody aktorskie otrzymali: Kamila Pawlak za rolę Jadwigi, Ksawery Okoń za rolę Woźnego, Kacper Litwinek za rolę Błazna, Iga Kusztal za rolę Kwiaciarki, Maria Guzowska za rolę Czarownicy oraz Kacper Guzowski za rolę Jasia.


©Kacper Majewski/Dom Kultury w Zwoleniu

W kategorii klasy II - IV 
GRAND PRIX dla TEATRU MAŁEGO z Domu Kultury w Zwoleniu za spektakl "Problemy z czasem" w reżyserii Bartosza Pietrzyka.
Laureat  BIM BOM z Lipskiego Centrum Kultury "O służącej, która pokochała kupca" w reżyserii Kamili Łepeckiej.
Wyróżnienie dla teatru ALE ARTYŚCI z Publicznej Szkoły Podstawowej "Czerwony Kapturek szuka szczęścia" w reżyserii Emilii Ruszkowskiej. 
Wyróżnienie dla DZIECIĘCEJ GRUPY TEATRALNEJ MDK z Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach za spektakl "Z ptasiego kraju" w reżyserii Karoliny Mroczek-łuszczyk.

W tej kategorii nagrody aktorskie otrzymali: Agata Radelczuk za rolę Księżniczki, Kacper Guzowski za rolę Księcia, Alan Więczaszek w roli Wilka, Zofia Karwatowicz za rolę Słowika, Julia Słowińska za rolę Dziecka II, Jakub Pożoga za rolę Kapitana.


©Kacper Majewski/Dom Kultury w Zwoleniu

W kategorii klasy V - VIII laureatem został:
GRAND PRIX dla teatru CZERWONIUTKIE z Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach "Niech się dzieje" w reżyserii Karoliny Mroczek-Łuszczyk.
Laureat TEATR PO SCHODACH z Domu Kultury w Zwoleniu "Dziób w dziób" w reżyserii Bartosza Pietrzyka.
Laureat teatr DZIEŃ ZA DNIEM z Lipskiego Centrum Kultury "Dziecięcy pokój" w reżyserii Kamili Łepeckiej.
Wyróżnienie dla teatru KAFELEK z Domu Kultury w Małogoszczu "W poszukiwaniu szczęści" w reżyserii Zuzanny Gajek.
Wyróżnienie dla teatru ŚWIETLIKI z Publicznej Szkoły Podstawowej im. płk. Jana T. Sońty w Kowalkowie za prezentację spektaklu "Pensja Pani Muchy" w reżyserii Anny Górskiej. 

Jury przyznało nagrody aktorskie: Nadia Kwiecień za rolę Hosi, Julia Winiarska za rolę Zbigniewy, Lilianna Rurarz za rolę Wróbla, Lena Wach za rolę Heni, Emilia Traczyk za kreację roli Karolint, Joanna Dusza za rolę Lalki Góralki, Zuzanna Sentkiewicz za rolę Muchy, Martyna Strojek za rolę Cześnika, Antonina Gębczyk za rolę Rejenta oraz Maja Nagadowska za rolę Papina.


©Kacper Majewski/Dom Kultury w Zwoleniu

Nagrodzone placówki otrzymały statuetki ufundowane przez Dom Kultury w Zwoleniu, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zwoleniu i Urząd Miejski w Zwoleniu.

Jarosław Figura – reżyser, scenograf i aktor. Przewodniczącego Rady Artystycznej.
 Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej  w Lublinie i Podyplomowego Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Filia we Wrocławiu). 
Od 1991 r. aktor i dyrektor techniczny Sceny Plastycznej KUL, z którą zrealizował kilkanaście spektakli autorskich Leszka Mądzika (Tchnienie-1992, Kir-1997, Całun-2000, Odchodzi-2003, Bruzda-2006, Tygiel-2008, Dialog-2010, Przejście-2010, Cień-2013). Zagrał w ponad 2000 przedstawień Sceny Plastycznej. Wielokrotnie występował na teatralnych scenach w Europie (Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy), a także m. in. w Australii, Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Peru, Indiach, Egipcie, Iranie, Libanie i Syrii. Uczestniczył w wielu warsztatach teatralnych u boku Leszka Mądzika i przygotowywał liczne wystawy scenograficzne teatru Scena Plastyczna KUL. 
Od 2011 r. wyreżyserował ponad 30 własnych spektakli. M.in. w Muzeum Narodowym w Kielcach zrealizował autorski spektakl pt. „Dziewczynka z obrazu”, inspirowany obrazem Józefa Pankiewicza „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” (spektakl dyplomowy AST we Wrocławiu), a także  zaprojektował i wykonał aranżację wystawy scenograficznej o życiu bohaterki z obrazu Józefa Pankiewicza - Józefy Olszewicz (M. N. w Kielcach, 7.12.2014 – 10.02.2015). W Teatrze Lalek  Arlekin w Łodzi wyreżyserował autorski spektakl pt. „Jaki Taki” (2016). W Muzeum w Strzyżowie stworzył teatralizowaną wystawę zatytułowaną „Klimat domu i twórczości Wojciecha Weissa” (2017). W Lublinie i Łodzi, wspólnie z Kamilem Witaszakiem założył Teatr Puppetterra (2016). We wrześniu 2019 roku, ze spektaklem „Jaki Taki” zwyciężył w ogólnopolskim XXI Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Łodzi. We wrześniu 2020 r. w Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej w Strzyżowie wystąpił z premierowym monodramem  pt. „Ecce Weiss”(laureat VI Sopockich Konsekwencji Teatralnych), wcielając się w postać słynnego malarza Wojciecha Weissa. W październiku 2020 roku stworzył w Lesku teatralizowaną wystawę z okazji 550 miasta /a w listopadzie wyreżyserował tam spektakl pt. „Jedno życie leskie”, inspirowany życiem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata – Józefa Zwonarza/. W listopadzie 2021 r. w Ludwinie miała miejsce premiera autorskiego monodramu pt. „Tyja”.

Kamil Kozieł - aktor, autor scenariuszy teatralnych, tekstów piosenek i współreżyser amatorskiej grupy teatralnej "Otwarte Drzwi". Autor młodzieżowej serii książek w gatunku fantastyki naukowej pod tytułem "Rozdzielone".