19:04 / 15.04.2019

Uroczystości NIEDZIELI PALMOWEJ w Muzeum Wsi Radomskiej.

© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W dniu 14 kwietnia 2019 roku odbyły się uroczystości NIEDZIELI PALMOWEJ w Muzeum Wsi Radomskiej.
W trakcie Uroczystości Niedzieli Palmowej, o godzinie 12.00 ogłoszono wyniki konkursu na "Tradycyjną palmę wielkanocną regionu radomskiego". W Kaplicy z Rdzuchowa – Kolonii wręczono nagrody laureatom konkursu w trzech kategoriach wiekowych.


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W I KATEGORII: I-III klasa szkoły podstawowej
Pierwsze miejsce zajął Błażej Szulik (PSP im. Tadeusza Kościuszki w Podlesiu Dużym), drugie miejsce otrzymał Piotr Stępień (PSP nr 3 im. Jana Długosza w Radomiu), Trzecie miejsce zajął Franciszek Drabik (PSP Jana Długosza w Radomiu).
W II KATEGORII: IV-V klasa szkoły podstawowej:  drugie miejsce Paweł Gołda (PSP w Wałsnowie), trzecie miejsce otrzymał Filip Drabik (PSP im. Józefa Piłsudskiego w Potworowie), wyróżnienie otrzymała Kinga Dygas (PSP nr 24 im. K. Makuszyńskiego w Radomiu).
W III KATEGORII: VI-VIII:  pierwsze miejsce otrzymały Patrycja Rosik i Weronika Rosik (PSP im Orła Białego w Kończycach-Kolonia), dwa drugie miejsca Dominika Nowak i Zuzanna Kozuj (Stowarzyszenie "Aktywni Na Targowej" w Skaryszewie. trzecie miejsce Kacper Smolarski (PSP w Wałsnowie), Natalia Mróz (PSP w Mąkosach Starych).
Nagrody Pani Ilony Jaroszek, Dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej otrzymały:
Katarzyna Bociarska (PSP w Cecylówce Brzózkiej), Kacper Mizera (PSP nr 18 w Radomiu), Wiktoria Adamiec (Niepubliczna Szkoła Podstawowa I Stopnia w Radomiu), Weronika Jaroszek (PSP w Jaroszkach), Zuzanna Wełpa (PSP nr 2 w Przyszusze).

W kościele pw. św. Doroty z Wolanowa odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez Ks. bp dr Henryka Tomasika - Ordynariusza Diecezji Radomskiej. Podczas mszy chór kleryków radomskiego seminarium duchownego wykonał „Pasje według świętego Mateusza” - utwór poświęcony męce i śmierci Jezusa.
© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Na terenie Zespołu Wiatraków twórcy ludowi wystawili stoiska prezentujące swoje wyroby w ramach kiermaszu wielkanocnego.

© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Ponadto, przez cały czas trwania uroczystości były przeprowadzane warsztaty pisankarskie, zwiedzanie świątecznych ekspozycji.

Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym ze względu na powiązanie z Wielkanocą. Święto to jest obchodzone w Polsce od czasów średniowiecza.

Adam Dziedzic