21:02 / 05.02.2023

Uroczyste otwarcie wystawy Malczewscy. Spotkanie Artystów w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W dniu 3 lutego 2023 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Malczewscy. Spotkanie Artystów", to jedna z cyklu12 imprez przygotowanych w tym roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Kuratorkami wystawy są: Paulina Szymalak-Bugajska i Magdalena Ewa Nosowska.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

-Tą wystawą rozpoczynamy jubileuszowy rok 100-lecia muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Spotkacie się Państwo ze sztuką, której na co dzień nie oglądamy. Tu, w tym dialogu ojca z synem zobaczycie sens, ale też opowieść, jaką kierowały się kuratorki wystawy - mówi dyrektor placówki Leszek Ruszczyk.

Tym razem możemy zobaczyć twórczość Malczewskich- Jacka i Rafała w nowej odsłonie. Spotkanie artystów w muzeum. Jacek- akademik, tytan pracy, mistrz i symbolista. Rafał- samouk, bon vivant, niespokojny duch…. Spotkanie ojca i syna, bliskich sobie, ale jakże różnych osobowości. 
Dialog malarski Jacka z Rafałem zaczął się już około 1900 roku, kiedy Jacek malował syna, dokumentując jego rozwój. Rafał jako kilkulatek na swój dziecięcy sposób portretował ojca. Pierwsza konfrontacja artystyczna Malczewskich miała miejsce w latach pierwszej wojny światowej, kiedy to obaj utknęli w Wiedniu. Jednak to właśnie lata dwudzieste były dekadą, kiedy te spotkania stały się częstsze i ważne dla nich obu. Jacek musiał odświeżyć swój sposób malowania, a Rafał wreszcie rozwinął skrzydła i został doceniony jako twórca… 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Trzon ekspozycji stanowią prace ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz depozyty z kolekcji prywatnych. Prezentację wzbogacają obiekty wypożyczone z Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i z Muzeum KUL

-Głównym kryterium doboru prac była ostatnia dekada życia Jacka, czyli czas, kiedy Polska odzyskała niepodległość po 1918 roku. - Artysta był wtedy w bardzo dojrzałym momencie i widać nowe podejście do malarstwa. Widzimy przede wszystkim portrety najbliższych - sióstr Bronisławy i Heleny, które mieszkały w Lusławicach. Tam artysta często gościł w okresie wakacyjnym. To również wizerunki bliskich jego rodziny, małżonki, syna oraz córki, czyli ważne postacie, które przewijały się w ostatnich latach jego życia - mówi kurator wystawy, Paulina Szymalak-Bugajska- Tę wystawę można też spuentować na zasadzie porównania - młodość kontra dojrzałość. Rafał dopiero wchodził w swój rozwój zawodowy, a Jacek znajdował się u schyłku - cytując fragment jego mowy rektorskiej z 1912 roku "po drugiej stronie pagórka" - dodaje Paulina Szymalak-Bugajska.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Prace Rafała Malczewskiego są bardzo różne od Jacka i znamionują nową epokę - mówiła z kolei kurator wystawy, Magdalena Ewa Nosowska:

Wystawę będzie można oglądać do dnia: 15 kwietnia 2023