01:11 / 23.11.2021

Uroczyste otwarcie COLLEGIUM ANATOMICUM w siedzibie Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W poniedziałek 22 listopada 2021 r., o godz. 9.00 odbyło się uroczyste otwarcie Collegium Anatomicum (akademickiego prosektorium do nauki anatomii prawidłowej).


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

To tutaj będą odbywać się zajęcia praktyczne, dzięki czemu studenci poszerzą swoją wiedzę oraz nabędą konieczne w tym zawodzie umiejętności praktyczne. Jestem przekonany, że wraz z otwarciem Collegium Anatomicum przed naszą uczelnią otwiera się szansa na dalszy rozwój i skuteczne konkurowanie o zainteresowanie studentów z innymi uczelniami medycznymi w kraju - mówił rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu prof. Sławomir Bukowski


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W wydarzeniu wziął udział dyrektor generalny w MEiN Sławomir Adamiec, który podczas inauguracji odczytał list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W otwarciu nowoczesnego Collegium Anatomicum przy Uniwersytecie Technologiczno–Humanistycznym w Radomiu. uczestniczyli między innymi: Marek Suski Poseł na Sejm RP, szef gabinetu politycznego Premiera RP, Adam Bielan Poseł do Parlamentu EuropejskiegoHenryk Marian Tomasik-  biskup senior diecezji radomskiej. Radosław Witkowski - Prezydent Miasta Radomia, Katarzyna KalinowskaII Zastępca Prezydenta Radomia,

-Marek Suski przypomniał sytuację, kiedy to już na biurku ministra nauki i szkolnictwa wyższego leżała decyzja o zamknięciu kierunku lekarskiego UTH w Radomiu. Było to pokłosie negatywnej oceny wystawionej przez Państwową Komisję Akredytacyjną, która zarzuciła UTH braki w infrastrukturze dydaktycznej, m.in. właśnie brak prosektorium, czy braki kadrowe. Jak przypomniał poseł Suski, decyzję o zamknięciu kierunku lekarskiego wstrzymał szef Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. - Dał szansę wypełnienia wymogów, dał pieniądze, osobiście wspierał władze uczelni. Bardzo mu dziękuję - mówił poseł Suski.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

To więcej niż prosektorium i instytucja, która jest niezbędna do kształcenia studentów kierunków medycznych na radomskiej uczelni.

 
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Podczas wydarzenia goście mogli oglądać salę wykładową, sekcyjną, preparatyki, fotografii trójwymiarowej oraz zaplecze dla preparatów i odpadów.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Wydarzenie miało miejsce w siedzibie Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu, 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Prosektorium wyposażone jest w nowoczesne sale sekcyjne, preparaty i urządzenia technologiczne dające możliwość wysyłania obrazu w dużej rozdzielczości oraz trójwymiarowych na sale dydaktyczne. Część laboratoryjna posiada zaplecze do przechowywania zwłok i odpadów medycznych. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Podczas wydarzenia przed budynkiem prosektorium protestowali studenci kierunki lekarskiego, którzy m.in. oczekują ściślejszej współpracy pomiędzy uczelnią i szpitalem w celu zapewnienia studentom zajęć klinicznych.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV