19:05 / 03.05.2017

TŁUMY NA TURNIEJU RYCERSKIM W IŁŻY PODCZAS DRUGIEGO DNIA POKAZÓW.

© Adam Dziedzic
XX Turniej Rycerski na wzgórzu zamkowym w Iłży rozpoczął się w sobotę 29 kwietnia (sobota) i trwał do późnych godzin w niedzielę. Na iłżecki zamek zjechali wojowie, a z nimi piękne damy, kupcy i liczne rzemiosło.
W
drugim dniu 30 kwietnia w niedzielne południe Turniej przyciągnął rzesze widzów. Mogli zobaczyć niezwykle realistyczne pokazy walk grup rekonstrukcyjnych Jomsborg Wiging Hird, Jomsborg Vigings Hir, Drużynę Wojów Arkona, Chorągiew Ziemi Sandomierskiej, Drużynę Dworu Piotrówka i wielu innych.  Pokaźne obozowiska, a w nich liczne imprezy dla całych rodzin. Rzemiosło wystawiło swoje stoiska cieszące się dużym zainteresowaniem przybyłych widzów. Ruiny zamku biskupów krakowskich, a w nich udostępnione do zwiedzania wieża i dwie sale  - to wszystko tworzyło klimat.
Widowisko rozpoczęło się przywitaniem wojów i księcia Bolesława. Następnie rozpoczęły się walki o most, gdzie stanęło pięciu wojów przeciwko pięciu. Odbywały się słowiańskie gry i zabawy z publicznością. Z zainteresowaniem widzowie oglądali spektakl wędrownych kuglarzy, ale największym zainteresowaniem cieszył się pokaz drużyny konnej księcia Bolesława. W tym dniu obserwowaliśmy ćwiczenia szyków bitewnych oraz prezentacji uzbrojenia. Później odbyły się obrzędy słowiańskie oraz targ niewolników, spektakl kręgi zdrady i honoru jak również pojedynki indywidualne honorowe wojów. Widowisko zakończyły pokazy walk drużyny konnej.
"A rzecz się działa w 966 r., kiedy to Mieszko I wraz ze swoją wybranką Dobrawą będąc w podróży, do Iłży na spoczynek zawitał. A że Iłża z gościnności już wtedy słynęła, postanowił weń na dłużej zostać. Na cześć i chwałę wielkiego władcy w mieście turniej rycerski zwołać kazano. W odezwie z czterech stron świata dzielni wojowie do miasta zjechali, aby władcy hołd oddać, a i męstwem zabłysnąć" - tak podobno wszystko się zaczęło...” - czytamy na oficjalnej stronie miasta.
Adam Dziedzic