00:11 / 13.11.2022

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zwoleniu.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Dla upamiętnienia powrotu Polski na mapy świata po 123 latach zaborów w dniu 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zwoleniu.

Uroczysta msza święta, złożenie kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, pod pomnikiem - Ściany Straceń oficjalnie wciągnięto na nowy maszt flagi państwowej, oraz bogaty program artystyczny w Kinie Świt - tak wyglądały tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zwoleniu.

Główne obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Zwoleniu tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, odprawioną w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Po zakończonej liturgii uczestnicy przenieśli się przed pomnik Nieznanego Żołnierza, przy którym nastąpiło odegranie hymnu państwowego, przystąpiono do złożenia wiązanek kwiatów z udziałem Pocztów Sztandarowych. Wiązanki kwiatów składali między innymi: samorządowcy z gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, partii politycznych oraz instytucji kultury i placówek oświatowych działających na terenie Gminy Zwoleń.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Arkadiusz Sulima, burmistrz Zwolenia, który przypomniał rys historyczny wydarzeń sprzed 104 lat .


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

O odpowiednią oprawę muzyczną tej części obchodów zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia.

Następnie tłum prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Miasta Zwolenia i poczty sztandarowe przeszedł pod pomnik - Ściany Straceń, gdzie oficjalnie wciągnięto na nowy maszt flagi państwowej. Zarówno maszt, jak i flaga zakupione zostały w ramach projektu "Pod biało-czerwoną".


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Następnie uroczystości przeniosły się do kina „Świt”, w którym program poprowadziła Aneta Adamiec instruktorka Dom Kultury w Zwoleniu.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W części artystycznej z programem patriotycznym wystąpiła młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w ZwoleniuW programie "Ku pokrzepieniu serc" przypomniała nie tylko o najważniejszych wydarzeniach historycznych, które tworzyły swoistą drogę Polaków do wolności ale również o wielkim trudzie i poświęceniu naszych bohaterów narodowych.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Na zakończenie młodym artystom za występ podziękował Burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima. Podziękowania i symboliczne kwiaty otrzymali również opiekunowie i nauczyciele uczniów.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Organizatorzy uroczystości:
Burmistrz Zwolenia  
Proboszcz Parafii PW. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu
Światowy Związek Żołnierzy AK
Związek Kombatantów RP i Byłych Więżniów Politycznych Koło w Zwoleniu
Związek Harcerstwa RP