20:11 / 29.11.2021

Sympozjum Naukowe na temat: Samobójstwa – etiologia, profilaktyka, interwencja.

©WSH

Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu oraz Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, dnia 26 listopada 2021 roku zorganizowali, Sympozjum Naukowe na temat, Samobójstwa – etiologia, profilaktyka, interwencja.
Sympozjum odbyło się w Auli Audytorium Primum, przy ul. Traugutta 61 a. 

Celem Sympozjum Naukowego na temat, Samobójstwa – etiologia, profilaktyka, interwencja, jest próba całościowego spojrzenia na problematykę autoagresji, posuniętej do granic samobójstwa lub próby samobójczej. 

 W Sympozjum uczestniczyli, psychologowie, pedagodzy, prawnicy, kryminolodzy, pracownicy służby zdrowia, pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu oraz przedstawiciele innych instytucji i organizacji. 

Zagadnienie będące przedmiotem sympozjum, nie jest niczym nowym na gruncie dotychczasowej wiedzy psychologicznej, socjologicznej, etycznej, filozoficznej i wielu innych. Nie jest czymś nowym dla praktyki działań policji, służby zdrowia, organizacji pomocowych, czy służb interwencyjnych. Wydaje się jednak, iż w ostatnim czasie, liczba niezrozumiałych i „absurdalnych” śmierci, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, jest coraz bardziej niepokojąca. Śmierć samobójcza wywołuje określone reperkusje w środowisku osoby, która decyduje się na taki krok. Samobójstwo jest niezwykle boleśnie przeżywane przez rodzinę, środowisko koleżeńskie, przyjaciół oraz szersze kręgi społeczne. Stąd podjęcie debaty interdyscyplinarnej w tym obszarze, wydaje się jak najbardziej potrzebne i zasadne. Sympozjum adresujemy do nauczycieli, psychologów, pedagogów, pracowników służby zdrowia, policji, pracowników socjalnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. W sympozjum mogą wziąć udział studenci środowiska akademickiego z takich kierunków jak, psychologia, kryminologia, pedagogika, praca socjalna, prawo, oraz wielu innych. 

Sympozjum odbywał się z zachowaniem wymogów sanitarnych, związanych z pandemią Covid 19. 

Powołano komitet naukowy Sympozjum w składzie: Prof. WSH dr Elżbieta Kielska – Rektor WSH w Radomiu, prof. WSH  dr Gerard Paweł Maj– Kanclerz WSH w Radomiu, Prof. WSH dr Andrzej Gołębiowski – Dziekan WNS WSH w Radomiu, Prof. WSH dr Adam Ziółkowski – Dziekan WSSiT WSH w Radomiu, Dr Emilia Żuchowska – Kotlarz, Dziekan WPiA WSH w Radomiu, Dr Adam Tokarski – Dziekan ASKP WSH w Radomiu, Dr Milena Matuszewka – Birkowska, Prodziekan WNS WSH w Radomiu, dr hab. Andrzej Słomka prof. WSH, prof. dr hab. Stanisław Wrzosek, dr hab. Janusz Ziółkowski prof. WSH, dr hab. Jan Kutyła Prof. WSH, dr hab. Barbara Olbrych Prof. WSH, dr hab. Władysław Tabasz, Prof. WSH dr hab. Wojciech Wiszniewski Prof. WSH, Prof. WSH dr Paweł Nowak, Prof. WSH dr Leszek Mellibruda

oraz komitet organizacyjny Sympozjum w składzie: Prof. WSH dr Andrzej Gołębiowski – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Prof. WSH dr Adam Ziółkowski – Zastępca Przewodniczącego, Dr Emilia Żuchowska – Kotlarz – Zastępca Przewodniczącego, Dr Milena Matuszewska – Birkowska – Zastępca Przewodniczącego, Mgr Joanna Babicka – Sekretarz 

Przedstawiciele Studentów w Komitecie Organizacyjnym:
Agnieszka Lipińska, Dominik Kędzierski, Agnieszka Gregier, Oliwia Kopyt Paulina Rychlicka, Magdalena Augustyniak – Wydra, Dominika Osuch

Otwarcia Sympozjum i powitał gości Prof. WSH dr Andrzej Gołębiowski, WSH w Radomiu,


©WSH                                                dr Andrzej Gołębiowski              
 
natomiast referat wprowadzający: komisarz Irmina Małek-Przepiórka, Zamachy samobójcze - działania Policji i procedury postępowania, ekspert Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.


©WSH                                                                                   komisarz Irmina Małek-Przepiórka

W wystąpieniach eksperckich poruszano następujące tematy:

Mgr mec. Rafał Tabaka, Namowa i pomoc przy popełnieniu samobójstwa, jako szczególny typ sprawczy przestępstwa, Kancelaria Prawna, Rafał Tabaka

Dr Tomasz Orczykowski, Dysfunkcje rodzin, a samobójstwa dzieci i młodzieży WSH w Radomiu, Komenda Miejska Policji w Radomiu

Mgr Ewelina Mleczkowska, mgr Monika Bochniak, Czy mogę pomóc osobie w kryzysie samobójczym?, WSH w Radomiu, Centrum Powiadamiania Ratunkowego Numer Alarmowy 112 

Mgr Milena Durasiewicz, Pacjent po próbie samobójczej - wyzwanie w systemie ochrony zdrowia, WSH w Radomiu, Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu

Dr Milena Matuszewska – Birkowska, Obraz samobójstwa w poezji, WSH w Radomiu
Mgr Andrzej Ciesielski, Samobójstwo w filmie, Dyrektor Kina Helios w Radomiu

Mgr Monika Kocon, Rola szkoły w profilaktyce i prewencji suicydalnej wśród dzieci i młodzieży

Mgr Anna Włodarczyk, Szkoło, Ratunku!  Potrzebuję pomocy! - Jak rozpoznać u ucznia, że jest zagrożone jego zdrowie a nawet życie?, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu

Po wystąpieniach odbyła się dyskusja.
Wszyscy Uczestnicy otrzymali certyfikat uczestnictwa.
Na zakończenie Sympozjum podsumowania dokonał Prof. WSH dr Andrzej Gołębiowki.

Prelegenci:
Dr Tomasz Orczykowski - pedagog, absolwent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wychowawca w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych, obecnie Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz wykładowca akademicki. Szczególną uwagę poświęcam zagadnieniom skupiającym się wokół profilaktyki społecznej, patologii społecznych i nieletnich.

kom. Irmina Małek - Przepiórka
ekspert Wydziału Prewencji
Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu
Od ponad 18 lat pracuje jako funkcjonariusz Policji. Pierwsze dwa lata pracowała w Ogniwie Patrolowo - Interwencyjnym, następnie do 2013 roku pełniła obowiązki oficera prasowego oraz pracowała w Zespole ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. Obecnie - od 8 lat pracuje w Wydziale Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu jako koordynator profilaktyki społecznej na terenie garnizonu mazowieckiego. Z wykształcenia jest psychologiem. Obecnie w trakcie szkolenia w szkole psychoterapii psychoanalitycznej. 

Mgr Milena Durasiewicz – absolwentka Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu – ukończone studia I stopnia z Psychologii. Studia II stopnia ukończone na SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie. Ukończone także studia podyplomowe z Psychosomatyki i somatopsychologii jak również z Diagnozy psychologicznej w praktyce klinicznej na SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie. Aktualnie pracuje jako psycholog w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu. Pracuje również jako wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. 
dr Milena Matuszewska-Birkowska, Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych WSH w Radomiu. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła studia licencjackie na kierunku historii i filologii polskiej, magisterskie na kierunku filologii polskiej. Doktorat z zakresu metodyki obroniła w zakładzie Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest wieloletnią nauczycielką, której zainteresowania koncentrują się wokół innowacji dydaktycznych, metodycznych, a także interdyscyplinarnych i intermedialnych sposobach kształcenia.

Mgr Andrzej Ciesielski
Sam o sobie mówi: Kinoman. Dyrektor kina Helios w Radomiu. Od 20 lat działa w branży kinowej, pierwsze zawodowe kroki stawiał w kinie "Hel", od 2006 roku związany jest z kinem "Helios". Z racji funkcji zarządza kinem, ale zajmuje się również edukacją filmową - Akademia Filmowa to mój autorski projekt skierowany do uczniów wszystkich szczebli nauczania. Prowadzi wykłady, rozpala u młodych i trochę starszych miłość do sztuki filmowej. 

mgr Monika Kocon, Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Noblistów Polskich w Lesznowoli sprawuje nadzór nad pomocą psychologiczno-pedagogiczną Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Ukończyła historię o specjalizacji nauczycielskiej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe „Wspomaganie Dzieci z Problemami Rozwojowymi”, „Trener Umiejętności Poznawczych”, „Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością” oraz Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.

mgr Anny Włodarczyk – nauczyciela konsultanta Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu. Anna Włodarczyk - ur.13.09.1977 roku w Stalowej Woli. Z wykształcenia i zamiłowania jest pedagogiem szkolnym. Od ponad 20 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, obecnie w PSP w Bielisze. Dodatkowo jest nauczycielem konsultantem ds. pomocy psychologiczno–pedagogicznej w MSCDN w Radomiu.