02:03 / 21.03.2021

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI - Adrian Szary, radomianin, poeta, polonista

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W dniu dzisiejszym obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI, który jak co roku przypada na dzień 21 marca.

Święto zostało zainicjowane przez UNESCO w 1999 roku. Głównym miejscem obchodów tego dnia jest Paryż i w tym czasie, organizowane są wydarzenia literackie, spotkania autorskie, warsztaty pisarskie, które promują czytanie, pisanie i publikowanie poezji w aspekcie międzynarodowym.

Według UNESCO, święto ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.

Dzisiaj w studiu ObiektywnieTV w ramach programu "LUDZIE PASJE SUKCESY" rozpoczynamy cykl spotkań z poezją, które poprowadzi Adrian Szary - radomianin, poeta, polonista.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV           ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI - Adrian Szary 

Dr Adrian Szarynauczyciel języka polskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, adiunkt na Wydziale Filologiczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Prowadzi warsztaty literackie w Centrum „Arka” w Radomiu, pisze poezję i prozę.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV     ADRIAN SZARY

 Opublikował 16 książek, w tym tomy poetyckie m.in. „Heureza” (2013), „Dekontaminacja” (2017) i „Kontenans” (2019); zbiór opowiadań „Pierwodruki i przedruki” (2010); monodram „Bal” (2015); zbiór bajek „Szarówki” (2009). Zredagował również 13 antologii m.in. „Oko” (2018), „Tygiel” (2019), „Fraktale” (2020). Ostatnio ukazały się jego zapiski blogowe w książce, zatytułowanej „Blogo” (Wieluń 2021). Za swoją działalność edukacyjną i kulturalną nominowany do Radomskiej Nagrody Kulturalnej za rok 2018.