09:09 / 15.09.2020

Spotkanie autorskie z JOANNĄ JAX w Ogrodach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i Domu Kultury w Zwoleniu

© ObiektywnieTV
"Pszczoły tańczą, by przeżyć i ocalić cały rój" -cytat z opowiadania "TANIEC PSZCZÓŁ" 

W piątkowe popołudnie, 11 września 2020 roku o godz. 17:00, w Ogrodach Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i Domu Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Jax (właściwie Joanna Jakubczak).

Na zaproszenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki przyjechała Joanna Jax,  pisząca emocjonalne powieści obyczajowe z wielką historią w tle.


© ObiektywnieTV

Spotkanie poprowadziła i uczestników powitała Ewa Kulińska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zwoleniu mówiąc między innymi: szczególnie ciepło witam na Ziemi Jana Kochanowskiego naszego zacnego gościa Panią Joannę Jakubczak, znaną czytelnikom jako Joanna Jax, autorkę bestsellerowych powieści, które się cieszą wśród czytelników wielką popularnością.  Gorąco  witam na ziemi zwoleńskiej Pana Stanisława, ojca Pani Joanny pochodzącego z Magnuszewa. Miło mi powitać Mirosława Chołuja sekretarza Gminy Zwoleń, sąsiadkę, Natalię Annę Wieczerzyńską dyrektor Domu Kultury, Panią Iwonę Nędzi z Grupy Kobiet Kreatywnych, bibliotekarzy, nauczycielki, miłośników literatury oraz media. Szczególnie miło mi powitać Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki. W tym roku obchodzimy jubileusz 5cio lecia i chciałabym jeszcze raz pogratulować Paniom, ale najbardziej chciałabym podziękować modelatorce klubu Pani Elżbiecie Cywka. Witam wszystkich Państwa.


© ObiektywnieTV

Pani Joannie bardzo szybko udało się  nawiązać świetny kontakt ze słuchaczami. Mówiła jak doszło, że została pisarką, o literackim debiucie "Dziedzictwo von Becków", historii powstawania swoich książek i  ich bohaterach.


© ObiektywnieTV

Podczas spotkania pisarka opowiedziała m.in. o swoich pasjach, bo oprócz pisania maluje na szkle unikatową techniką warstwową oraz uwielbia literaturę biograficzną. Pani Joanna podzieliła się także z uczestnikami spotkania refleksjami na temat życia oraz o tym jak łączy pisarstwo z życiem rodzinnym. Mówiła jak doszło do wydania jej pierwszej książki "Dziedzictwo von Becków".

Joanna Jax  opowiadała o swoim dorobku, napisała takie tytuły jak: "DZIEDZICTWO VON BECKÓW"  -to pełna napięcia historia dwojga ludzi, których los zetknął ze sobą tuż przed wojną. Książka opowiada o zawiłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków, "DŁUGA DROGA DO DOMU"-to burzliwe losy Antoniny Tańskiej ukazane na tle ważnych wydarzeń w dziejach świata., "PIĘTNO VON BECKÓW" powieść "SYN ZAKONNICY" to książka, która opowiada smutną i dającą do myślenia historię, która pokazuje, jak wielkie znaczenie mają w życiu nasze decyzje i konsekwencje, z którymi musimy się zmierzyć.cykle powieściowe — sześć tomów ”ZEMSTA I PRZEBACZENIE" pisarka osadziła fabułę w kilku krajach, ukazując losy dwóch spokrewnionych ze sobą mężczyzn i ich potomków. Julian Chełmicki i Emil Lewin są przyrodnimi braćmi , trylogie "ZANIM NADEJDZIE JUTRO" -to historia o zwykłych ludziach, których życie zmienia się w ciągu kilkunastu minut…akcja zaczyna się na Kresach Wschodnich to czas wywózek w odległe i złowrogie rejony Związku Radzieckiego.  , "PRAWDA ZAPISANA W POPIOŁACH""TANIEC PSZCZÓŁ", "DRUGI BRZEG", "ŚPIEW BEZIMIENNYCH DUSZ", "BIAŁE RÓŻE Z PETERSBURGA" -to romans historyczny z bardzo dobrze zarysowanym tłem historycznym, doskonale wykreowanymi bohaterami, plastycznymi opisami i potoczystą narracją., PAMIĘTNIK STAREJ SZAFY", , "KRZYK ZAGUBIONYCH SERC" to drugi tom świetnie przyjętej serii "Prawda zapisana w popiołach" -bohaterowie znani z serii "Zemsty i przebaczenia" powracają! Wojna się zakończyła, nastał czas pokoju i budowania swojego życia na nowo., "MILCZENIE ANIOŁÓW" ''Prawda zapisana w popiołach". Tom 1.  autorka w niesamowity sposób zarysowuje tło historyczne, przeplatając je z fikcją, tworząc przy tym barwną opowieść o zwykłych ludziach i ich problemachJak podczas spotkania powiedziała autorka książka ta z pewnością zainteresuje wszystkich fanów literatury wojenno-historycznej. 


© ObiektywnieTV

W dorobku Joanny Jax zamieściliśmy tytuł "PAMIĘTNIK ZE STAREJ SZAFY", którą autorka napisała pod pseudonimem Patrycja May, napisała zabawną opowieść o dorastaniu młodej, zakompleksionej dziewczyny w czasach chylącego się ku upadkowi socjalizmu i początkach wolnej Polski.

Na końcu  spotkania autorka podpisywała książki i wykonano wspólne zdjęcie z uczestnikami spotkania. 

Joanna Jax  to pseudonim artystyczny polskiej pisarki młodego pokolenia (właśc. Joanna Jakubczak) – urodziła się (26 listopada 1969) i mieszka w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Oprócz pisania powieści historycznych, w których się specjalizuje, maluje na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się również copywritingiem i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka wspierającej Polaków w Kazachstanie.  Zadebiutowała w 2014 roku „Dziedzictwem von Becków”,  które zachwyciło zarówno recenzentów, jak i czytelników. Kolejne powieści: „Długa droga do domu” (2015) i „Piętno von Becków” (2016) ugruntowały status Joanny Jax jako pisarki. Miłośnicy jej twórczości entuzjastycznie przyjęli książkę „Syn zakonnicy” (2018), a także cykle powieściowe — sześć tomów „Zemsty i przebaczenia” (2018) oraz trylogie „Zanim nadejdzie jutro” (2018, 2019) i „Prawda zapisana w popiołach” (2019, 2020).
 Laureatka Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za rok 2016 (nagroda czytelników).


© ObiektywnieTV

Spotkanie było finansowane ze środków Instytutu Książki w ramach działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki.