21:11 / 10.11.2018

RAJD 1918 km dla NIEPODLEGŁEJ w 100 lecie odzyskania Niepodległości zakończony.

©Elżbieta Nowakowska
RAJD 1918 km dla NIEPODLEGŁEJ w 100 lecie odzyskania Niepodległości zakończony. 
10 listopada 2018r. o godz.10.00 Grupa Rowerowa Zwoleń po odśpiewaniu  Hymnu Narodowego, wspólnie z wiceburmistrzem Zwolenia Grzegorzem Molendowskim, przy Pomniku Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu, wyjechała na ostatni etap Rajdu 1918 kilometrów dla Niepodległej.
Jechali przez Suchą, Suskowolę, w Pionkach skręcili na Garbatkę, zatrzymali się na chwilę w Anielinie i docelowo dotarli do Lasek.

©Elżbieta Nowakowska

W tym rejonie w dn. 22-26 października 1914 r. toczyły się zacięte walki w ramach tzw. operacji dęblińskiej, w której uczestniczyły oddziały I Brygady Legionów Polskich walczące na prawym skrzydle 46. Dywizji Strzelców Austriackich. Polskimi oddziałami dowodził Józef Piłsudski, a w walkach brało udział wielu późniejszych generałów oraz wysoko postawionych wojskowych w tym przyszli Marszałkowie Polski – Edward Rydz Śmigły i Michał Rola Żymierski. Podczas walk na tym terenie poległo około 250 legionistów, pochowano ich w zbiorowym grobie w Brzustowie i w okolicznych mogiłach. W 1933 r. zbudowano pomnik-mauzoleum z kryptą zawierającą prochy poległych legionistów  z rozrzuconych po okolicy mogił, głównie ze zbiorowego grobu w Brzustowie.
Przy Pomniku Zwoleńscy rowerzyści oddali hołd Poległym Bohaterom, odśpiewali Hymn Narodowy, pieśni legionowe, pomodlili się, zapalili znicze, porobili pamiątkowe zdjęcia. W drodze powrotnej jechali przez Garbatkę, Gródek, zatrzymali się w Czarnolesie i ok. godz. 15 powrócili do Zwolenia zadowoleni z realizacji zaplanowanego wydarzenia – przejechali 1918 kilometrów dla Niepodległej w 100 lecie odzyskania Niepodległości przez naszą ukochaną Ojczyznę.
Peleton prowadził Czesław Nowakowski z flagą Grupy, organizator wyjazdu, a zamykał Czesław Wójcik z flagą narodową. Członkowie Grupy przy Pomniku mieli koszulki z logo Niepodległej, które otrzymali z Biura Niepodległej w Warszawie. Patronat nad wszystkimi rajdami i pielgrzymkami objęli Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska i Proboszcz Parafii Podwyższania Krzyża Świętego w Zwoleniu ks. kan. Bernard Kasprzycki.

 Elżbieta Nowakowska