11:11 / 19.11.2023

RAFA 2023

©Klaudia.Górska


©Klaudia.Górska

RAFA 2023

Wczoraj w DK „Idalin” odbyły się 43. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa”. Uroczyście festiwal rozpoczęła wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska. Następnie licznie zgromadzoną publiczność bawił radomski szantowy zespół „Kliper”. 


©Klaudia.Górska

©Klaudia.Górska

Zespół muzyki szanty „Kliper” gra nieprzerwanie od 1997 roku, prezentując repertuar od skocznej piosenki żeglarskiej po szantę klasyczną. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. W 2002 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Kliper – „Szanty klasyczne”, która cieszyła się dużą popularnością wśród słuchaczy i zdobyła uznanie krytyków. W lipcu 2011 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „Zapomniany powrót”. 
W roku 2022 podczas 42. Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską RAFA zespół obchodził jubileusz 25-lecia. 


©Klaudia.Górska

Podczas tegorocznej „Rafy” zagrał w składzie: Piotr Ziarkowski, Rafał Błędowski, Mikołaj Firlet, Maciej Falkiewicz oraz Mikołaj Ganabisiński. Gościnnie na skrzypcach zagrała Eliza Prokop – Perzyńska.

Kolejny artystą był Roman Tkaczyk - muzyk, gitarzysta, kompozytor. Od urodzenia związany z sercem Mazur, malowniczym miasteczkiem Mikołajki. Roman Tkaczyk jest Laureat Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską „RAFA” – 2018 r. Swoją debiutancką płytę pt. „Wielkie podróże” wydał w roku 2019. 


©Klaudia.Górska

©Klaudia.Górska

©Klaudia.Górska

I na finał zespół  „Cztery Refy”. Zespół Cztery Refy gra od 1985 r i wywodzi się z istniejącego w latach 70-tych XX-ego stulecia łódzkiego zespołu „Refpatent”. W repertuarze liczącym ponad 250 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. „Cztery Refy” występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Są również znani za granicą, występowali w większości „morskich” krajów Europy oraz w USA. Zespół udokumentował swój dorobek, nagrywając większość repertuaru na piętnastu płytach CD. Grupa wystąpiła w składzie: Marcin Bednarczyk z Radomia, Izabela Puklewicz – Łuczak, Maciej Łuczak, Zbigniew Zakrzewski, Wiktor Bartczak i Jerzy Ozaist. Gościnnie na basie zagrał Mikołaj Ganabisiński.


©Klaudia.Górska

©Klaudia.Górska

Na koniec Rafał Błędowski – dyrektor Festiwalu „Rafa” zaprosił wszystkich wykonawców do wspólnego utworu. 

Koncert prowadzili: Sylwia Pysiak i kapitan Grey, czyli Adrian Szary.  


©Klaudia.Górska

Sponsorami festiwalu byli: Enea Wytwarzanie, Tekom Technologia, Antila Yacht, Piekarnia Fogiel&Fogiel, Darczyńca prywatny: Marcin Bednarczyk, Piekarnia Społem Radom, Sklep Wędkarski, wędkarz.pro, Mediacreative.pl


©Klaudia.Górska

Patronat medialny sprawowali: Radio Plus Radom, Radio Radom, Radio Rekord, Telewizja Dami, Telewizja Zebrra, Echo Dnia,, Portal Co za dzień, ObiektywnieTV

Adrian Szary