23:05 / 10.05.2020

Radomscy TERYTORIALSI dla służby zdrowia.


Już blisko 2 miesiące trwa systematyczne wsparcie żołnierzy z radomskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej dla placówek i personelu służby zdrowia, funkcjonujących na ziemi radomskiej.

W ramach akcji „Odporna Wiosna " terytoriialsi" działają w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu,  Powiatowych Szpitalach w Przysusze i Lipsku. Ich zadaniem jest pomiar temperatury ciała każdemu pacjentowi, który chce wejść na teren szpitala. Żołnierze organizują również transport, załadunek i rozładunek środków ochrony osobistej dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.  Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej – Szpital w Iłży skorzystał z pomocy żołnierzy przy rozstawieniu namiotów dla personelu medycznego,  a także podczas transportowania środków ochrony osobistej. Ważnym elementem walki z Covid-19 była również organizacja dekontaminacji pomieszczeń i terenu wokół   Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. "Terytorialsi" wspomagają również Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej   w Krychnowicach, gdzie dostarczają  artykuły spożywcze, przekazane przez Radomski Bank Żywności , czy Izalatorium w Radomiu, w którym zajmują się kompleksową obsługą.

"W tych trudnych czasach z jakimi mamy dzisiaj do czynienia, z tymi  nowymi wezwaniami możemy liczyć na pomoc przyjaciół, bo tak na prawdę przyjaciół poznaje się właśnie w takich kryzysowych sytuacjach. W tym gronie są oczywiście żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Radomia, którzy każdorazowo w ekspresowym tempie udzielają nam wsparcia niemalże w każdym zakresie" – mówi Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

"Nasze działania są skierowane nie tylko do pomocy najuboższym i starszym osobom, ale również służymy pomocą całej służbie zdrowia. Pomagamy lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym oraz personelowi placówek medycznych. Jeśli tylko jest zapotrzebowanie na naszą pracę - zjawimy się tam na pewno. Jesteśmy pełni podziwu dla personelu  służby zdrowia z regionu radomskiego, którzy z takim poświęceniem ratują życie i zdrowie ludzkie, Jeżeli już jest taka sytuacja, że sami nie mamy możliwości zrealizować jakiegoś zadania, to zrobimy wszystko, żeby zrobić to wspólnie z inną instytucją.  Tak było w przypadku dekontaminacji szpitala w Radomiu, gdzie dzięki zaangażowaniu i wsparciu  Wiceministra Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza, został skierowany do tych działań specjalistyczny Pułk Chemiczny z Brodnicy" - dodaje Dowódca 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu, podpułkownik Łukasz Baranowski.