13:11 / 19.11.2019

Radom miastem młodych programistów dzięki projektowi Fundacji GCF i Znany Lekarz.


Wybór pozaszkolnej oferty edukacyjnej dla dzieci odbywa się we wrześniu, wie o tym każdy rodzic. Połowa listopada to czas, kiedy wiadomo czy wybór był  trafny. 

Na pewno zadowolenie i satysfakcję z wyboru zajęć pozaszkolnych mają uczestnicy projektu "Girls Code Fun Lab + Znany Lekarz".  "Girls Code Fun Lab + Znany Lekarz" to inicjatywa, która w Radomiu działa już 2 lata. Skorzystało z niej do sierpnia 2019 r. ponad 150 dzieci. Zajęcia nakierowane są na aktywne wykorzystywanie czasu spędzonego przed komputerem - tworząc proste gry i animacje w programie Scratch, zamiast je tylko biernie odtwarzać.
 
W okresie październik-grudzień 2019 warsztaty realizowane są z regularną grupą 15 dziewczynek oraz z 10 dzieci ze świetlicy środowiskowej z Ogródka Jordanowskiego. Obecnie projekt jest już za półmetkiem a uczestnicy na każdych zajęciach odkrywają w sobie ducha programisty. Programowanie w scratch -poziom podstawowy - dedykowane jest dzieciom w wieku 8-11 lat.
Jego celem jest oswojenie dzieci z logicznym myśleniem i pokazanie, że programowanie jest przyjemne i daje mnóstwo satysfakcji. Co więcej, jest idealnym zajęciem także dla dziewczynek. 

"Edukacja i rynek pracy powinny iść w parze, aby dzieci i młodzież płynnie weszły na rynek pracy i zapełnili czekające wakaty. Statystyki mówią jasno - zawód, w którym wciąż brakuje pracowników, to zawód programisty" - mówi Anna Osowska, Koordynator projektu 'Girls Code Fun + Znany Lekarz'.  

Przeglądając oferty komercyjne, za analogiczny kurs trzeba zapłacić około 800 zł za semestr. A projekt GCF + Znany Lekarz jest inicjatywą zupełnie bezpłatną, co ma znaczenie dla Radomian. To możliwe, ponieważ Fundacja pozyskała Partnera i Sponsora. To Znany Lekarz, firma której założyciel wywodzi się z Radomia. Patriotyczny wymiar działań daje nadzieję, że będą kolejne edycje projektu o czym na pewno będziemy informować na łamach serwisu.