04:08 / 14.08.2020

RADOM LIDEREM W PROGRAMOWANIU - Wywiad z Anną Osowską.

©Girls Code Fun

Radom rośnie w programistyczną siłę! Kolejny projekt dla radomianek zakończony sukcesem!

Połowa wakacji za nami a fundacja właśnie dokształca zupełnie nieodpłatnie 24 radomianki w ramach projektu "Wakacyjny bootcamp z programowaniem Girls Code Fun + Znany Lekarz Radom 2020". Udział w tym wyjątkowym projekcie (wartość rynkowa ok. 20 000 zł) brały absolwentki poprzednich edycji - uczestniczki, którym programowanie weszło w nawyk i są zdeterminowane na zdobywanie nowych umiejętności także w wakacje.


Olimpia Chojnacka

Z Anną Osowską, Kierownikiem projektu GCF + Znany Lekarz RADOM rozmawia redaktor naczelny Obiektywnie.info Adam Dziedzic


-Ogromnie nas cieszy, że Radom rośnie w programistyczną siłę. W ramach wakacyjnych aktywności w mieście kurs był zdecydowanie bezpieczną formą spędzenia czasu - dziewczyny spotykały się online pod okiem mentorów i kodowały online - mówi Anna Osowska, Kierownik projektu.

Adam Dziedzic: Kto skorzystał z wakacyjnego kursu, do kogo był on skierowany?

Anna Osowska: W naszym wakacyjnym bootcampie swoich sił próbowały Radomianki-absolwentki poprzednich edycji naszego projektu GCF + Znany Lekarz RADOM. To są 24 dziewczyny w wieku 8-13 lat, którym nasze spotkania bardzo odpowiadały i mówiąc najprościej “chciały więcej”. 
Nasz kurs dedykowany jest dziewczynom, które czują radość z programowania i mają w sobie pasję do tworzenia nowych projektów, nie boją się wyzwań. Dlatego też udział w wakacyjnym bootcampie obwarowany był spełnieniem kilku warunków, między innymi umotywowaniem swojego uczestnictwa. To ogromnie budujące, jak bardzo młode radomianki są zdeterminowane rozwijać swoje pasje. Nasza przygoda właśnie się zakończyła. Dzielnie pracowaliśmy w okresie 3-14 sierpnia. Bez wątpienia nagrodą za chęć tworzenia był już sam udział w projekcie, ale finalnie także stworzenie własnych autorskich projektów oraz certyfikat poświadczający nowo zdobyte umiejętności. 

Adam Dziedzic: Mamy wakacje, czy dzieci chciały się uczyć zamiast bawić?

Anna Osowska: Z nami robiły jedno i drugie jednocześnie. Wzięły udział w prawdziwej 2 tygodniowej wakacyjnej przygodzie. Dla nich możliwość programowania pod okiem mentorów to przyjemnie i wartościowo spędzony czas. 

Adam Dziedzic: W jakich programach dziewczyny się kształciły?


Zakończenie VI edycji kursu w Ogródku Jordanowskim.

Anna Osowska: W Scratch i Python. W ramach kursu Scratch, uruchomiliśmy drugi poziom, bardziej zaawansowany. Kurs Python zaczynaliśmy uczyć od podstaw.

Adam Dziedzic: Wszystkie dziewczyny były w jednej grupie?

Anna Osowska: Byłoby to niekomfortowe i nieefektywne. Takim praktykom mówimy nie. Dlatego dziewczyny pracowały w 4 kameralnych, 6 osobowych grupach online. Każda grupa pracowała pod okiem indywidualnego mentora prowadzącego i nadzorującego rozwój umiejętności kursantek. W Fundacji mamy zasadę, zgodnie z którą na każde 7 uczestniczek przypada 1 mentor. Tej zasady się zawsze trzymamy.

Adam Dziedzic: Skąd popularność warsztatów Girls Code Fun + Znany Lekarz RADOM?

Anna Osowska: Powodów jest co najmniej kilka. Uczymy języka przyszłości, a właściwie już teraźniejszości. Wspieramy już najmłodszych w pozyskiwaniu kompetencji nieocenionych na rynku pracy, bo jak wiadomo czym skorupka nasiąknie...Pokazujemy, że gry czy programy można tworzyć samemu a nie tylko biernie konsumować je przed ekranem telefonu czy tabletu. Uczymy kreatywnego myślenia. Pokazujemy jak samodzielnie dochodzić do ważnych wniosków, a jednocześnie zachęcamy dzieci i młodzież do wymiany wiedzy i spostrzeżeń, prawdziwej pracy w grupie. Łamiemy także stereotypy - dziewczyny i kobiety w programowaniu są równe mężczyznom, my zaszczepiamy w nich pasję do programowania. Absolwenci i rodzice absolwentów są zadowoleni i pozytywnie oceniają naszą ofertę edukacyjną i dzielą sią dobrymi opiniami.


Adam Dziedzic: Dotychczasowe kursy organizowane w ramach projektu były bezpłatne. Czy sytuacja z koronawirusem i ograniczonymi budżetami firm zmieniła coś w tej kwestii?

Anna Osowska: Fakt, czasy dla przedsiębiorców nie są łatwe, ale na szczęście patriotyzm nie ma ograniczeń, on trwa niezależnie od ograniczeń. Nasz kurs mimo sytuacji na rynku był zupełnie BEZPŁATNY dla uczestniczek. Mamy to szczęście, że są ludzie, którzy wychowani w Radomiu nie zapominają o swoim mieście (sponsor pochodzi z Radomia - ZnanyLekarz.pl). Warto dodać jednak, że na rynku kursy te kosztują między 600 zł a 1000 zł. Liczby mówią same za siebie - jest to ogromne wsparcie dla młodych radomianek. Oby tak dalej.