16:09 / 20.09.2020

PRZEDSTAWICIELE REGIONU RADOMSKIEGO na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie.


Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z pandemią, w tym roku święto plonów odbyło się na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w ograniczonej formule.

Podczas Dożynek Prezydenckich nie mogło zabraknąć produktów z  regionu radomskiego. Wśród zaproszonych gości przez parę prezydencką byli mieszkańcy  Regionu Radomskiego: Ewa Brzezińska – Piekarnia Wacyn, Monika i Tomasz Bankiewicz – Gospodarstwo Sadownicze, Wojtek i Elżbieta Pysiak.Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą między innymi skosztowała pachnącego pieczywa z Piekarni WACYN, naturalnego soku Smaczek z Doliny Radomki oraz pysznych wędlin Wojciecha i Elżbiety Pysiaków.W trakcie mszy otwierającej uroczystości homilię wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Hierarcha wskazał w homilii, że dzięki bożemu błogosławieństwu przeżywamy dobry owoc tegorocznych żniw.
Po mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przeszedł z korowodem na miejsce ceremoniału dożynkowego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Na scenie podczas głównych uroczystości wystąpił zespół Mazowsze, a po wręczeniu chleba na ręce Andrzeja Dudy, para prezydencka została w tradycyjny sposób obtańczona przez ludowych artystów. 
Po tradycyjnym wręczeniu chleba i obtańczeniu pary prezydenckiej głos zabrał Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu podkreślił kluczowe znaczenia rolnictwa w życiu gospodarczym kraju.
W tym roku całe polskie społeczeństwo przekonało się niezwykle dobitnie, jak ważna jest praca rolników (...). Nawet ci, którzy na co dzień się nad tym nie zastanawiali, skąd w ogóle biorą się te artykuły w sklepach, w tym roku po raz pierwszy od dziesiątków lat usłyszeli, że są obawy, że może zabraknąć jedzenia, że są obawy, że półki w sklepach będą puste – powiedział prezydent.
„Dzięki rolnikom nikomu nie zabrakło chleba”