00:09 / 24.09.2017

PRZEDSTAWICIELE REGIONU RADOMSKIEGO NA DOŻYNKACH Z PARĄ PREZYDENCKĄ W SPALE.

© zdjęcia archiwalne Moniki Bankiewicz.

Mimo padającego deszczu w Spale w niedzielę (17 września) podczas rolniczego święta -  wspaniałego festiwalu tradycji i folkloru uczestniczyła para prezydencka Andrzej Duda z żoną Agatą oraz  gośćmi z całej Polski. 

Wśród zaproszonych gości przez parę prezydencką byli mieszkańcy  Regionu Radomskiego:
Monika i Tomasz Bankiewicz – Gospodarstwo Sadownicze, Ewa Brzezińska – Piekarnia Wacyn, Wojtek i Elżbieta Pysiak – Zakład Wędliniarski, Łukasz i Agnieszka Murawscy – Pasieka.
Zgodnie z programem odbyły się wszystkie zaplanowane imprezy.


Zaproszeni goście z Regionu Radomskiego

Główne obchody święta plonów rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji rolników w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Mszę celebrował ks. biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski, który dziękował Bogu za udany, choć trudny sezon zbiorów.


Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym

Po Mszy Świętej Para Prezydencka wraz z korowodem dożynkowym przeszła na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy, który uświetnił swoim występem Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze“.
Prezydentowi i jego małżonce na scenie towarzyszyli starostowie tegorocznych dożynek - Agnieszka Węglewska z województwa łódzkiego i Dawid Jezierski z województwa małopolskiego.
Prezydent podziękował rolnikom za ich trud, podkreślił niezwykle ważną rolę - bezpieczeństwa żywnościowego, odgrywa polski rolnik i jego praca.


Monika i Tomasz Bankiewicz, Ewa Brzezińska

- „Od kilku lat Parze Prezydenckiej wręczamy nasze tradycyjne produkty: koszyczek z jabłkami i soczkiem Smaczek z Doliny Radomki, Ewa Brzezińska pyszne pieczywo, Wojtek i Elżbieta Pysiak częstują pyszną wędlinką , natomiast Łukasz i Agnieszka Murawscy Pasieka Murawscy porcją słodkości w postaci miodu”. – mówi Monika Bankiewicz.
 W tym dniu nie brakowało dobrej muzyki. Na scenie głównej wspaniały występ dało Mazowsze, a w Miasteczku Regionów prezentowały się liczne zespoły ludowe.

Występ zespołu MAZOWSZE

Po godzinie 20.00 wystąpił zespół Feel jako gwiazda muzyczna tegorocznych Dożynek Prezydenckich.
Adam Dziedzic