23:03 / 06.03.2018

PRO MASOVIA DLA ZWOLEŃSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU.

© Elżbieta Nowakowska


W lutym 2018 roku, Zwoleński Uniwersytet Trzeciego Wieku świętował jubileusz 10 lecia działalności. Zarejestrowany został w KRS, 24 stycznia 2008 roku, choć pierwszy inauguracyjny wykład miał miejsce 12 listopada 2007 roku.



© Elżbieta Nowakowska

Inicjatorami powstania Uniwersytetu były cztery osoby: Pani Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia, Pani Natalia Anna Wieczerzyńska Dyrektor Domu Kultury, Pani Marianna Mendyk pierwsza Prezes ZUTW i Pan prof. Henryk Bednarczyk Prezes Stowarzyszenia Oświatowego SYCYNA.


  Cele, jakie stowarzyszenie sobie założyło:
-  zwiększenie aktywności życiowej i zaradności osobistej osób starszych oraz niepełnosprawnych,
-  zachowanie i zwiększenie intelektualnej, psychicznej i fizycznej sprawności członków,  
- propagowanie wiedzy, kultury, zdrowia, zasad kulturalnego współżycia społecznego, dobrych obyczajów oraz idei kształcenia się przez całe życie,
-  promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia,
-  angażowanie wszystkich chętnych do różnych form aktywności intelektualnej i fizycznej, odpowiednio do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań,
-  przyczynianie się do aktywnego udziału w życiu społecznym i politycznym regionu i kraju,
-  umożliwienie i ułatwianie dostępu do zdobyczy nowoczesnej nauki i techniki, są w pełni realizowane dzięki środkom finansowym przyznawanym co roku przez Burmistrz Zwolenia i Radę Miejską oraz społeczną pracę Zarządu: Prezes Barbary Biskupskiej,  zastępcy Elżbiety Nowakowskiej, sekretarz Henryki Grzeszczyk, skarbnik Stanisławy Szpilskiej - niezwykłe pomocnej w organizowaniu wycieczek i wydarzeń kulturalnych, Stanisławy Kacperczyk  księgowej,  Alicji Markiewicz, która znakomicie  prowadzi  kronikę, Barbarze Tkaczyk otwartej na wolontariat i kulinaria i Barbarze Łomińskiej 
 


 © Elżbieta Nowakowska


W strukturze stowarzyszenia działają obecnie 3 sekcje: artystyczna, malarska  i rękodzieła.


Najliczniejsza i najbardziej rozpoznawalna jest  grupa artystyczna „Zwoleniaki”
powstała w 2008 roku z inicjatywy członkiń stowarzyszenia: nauczyciela muzyki Anny Chołuj  oraz  Elżbiety Puk.

Pierwszy program został przygotowany już w  2008 roku, na doroczną imprezę kulturalną miasta - Imieniny Pana Jana, a głównie na koncert pod pomnikiem Mistrza Jana, pn. „Janowi Kochanowskiemu My Współcześni”.  Reżyserami  i autorami  programów  są  Anna Chołuj,  Elżbieta Puk  oraz  Elżbieta Chachlowska polonistka ze Szkoły Podstawowej w Zwoleniu z której doświadczenia czasem zespół korzysta. Przygotowywane pod  ich  kierunkiem   programy muzyczne, słowno-muzyczne, tańce,  uświetniały wiele imprez i  uroczystości o charakterze miejskim i powiatowym, a także prezentowały godnie nasze miasto podczas Ogólnopolskich Juwenaliów Trzeciego Wieku i Senioraliów w Warszawie, na  Dniach Kolbergowskich w Przysusze, Festiwalu Tańca dla Seniorów w Skarżysku-Kamiennej. 
Na Juwenaliach zespół „Zwoleniaki” zdobył: Grand Prix, I i II miejsce w kategorii TEATR, I miejsce i wyróżnienie w kategorii TANIEC. To duże osiągnięcia zważywszy, że  profesjonalne jury ocenia  średnio podczas Juwenaliów ponad 120 prezentacji z ponad 50 miast z różnych zakątków Polski. Członkowie zespołu  wytrwale  uczestniczą w cotygodniowych próbach. Własnym sumptem  tworzą stroje do programów. Większość to mieszkańcy Zwolenia i okolic, ale niektórzy dojeżdżają  ponad 15 km. 



Członkowie sekcji malarskiej z liderką  Wiesławą Kutyła
 
rozwijają swoje pasje  pod kierunkiem instruktora plastyki Domu Kultury w Zwoleniu, Waldemara Godzińskiego. Są niezwykle, pilni a ich prace coraz ładniejsze, o czym można się przekonać odwiedzając coroczne wystawy w Domu Kultury i Muzeum.    

        
Koleżanki z sekcji rękodzieła artystycznego pod przewodnictwem  Leokadii Lesisz wyrabiają przeróżne cudeńka, które można oglądać i podziwiać na wystawach, kiermaszach, stoiskach charytatywnych. Od  kilku lat spotykają się z dziećmi niepełnosprawnymi  ze Szkoły Podstawowej na warsztatach robótek ręcznych.


Prace malarskie i rękodzieła artystycznego  naszych członków  były wystawiane na aukcjach i do sprzedaży podczas festynów charytatywnych w Gimnazjum i podczas Parafiad, a  pozyskane środki przekazywane na: pomoc choremu uczniowi, akcję wakacyjną dzieci i młodzieży oraz jako darowizna na rzecz Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych w Wypadkach Samochodowych w Zwoleniu.


         W Uniwersytecie zrzeszonych jest około 100 członków. Każdy możne wybrać coś dla siebie.
Są wykłady, prelekcje, warsztaty z różnych dziedzin wiedzy – historii, literatury, filozofii, etyki, geografii, medycyny, kultury, żywienia  - odbywające  się 1-3 razy w m-cu przez  9 m-cy w roku.
Członkowie sekcji  zwykle spotykają się  raz w tygodniu. 


         Zwoleński Uniwersytet Trzeciego Wieku w ciągu 10 lat zrealizował  10 projektów w ramach podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, projekt  „Bezpieczny Senior”  oraz „Inwestuj  w zdrowie i kulturę”.
Dzięki realizacji tych projektów zorganizowanych było 13 wycieczek krajowych i zagranicznych min. na Pojezierze Kaszubskie, Podlasie, do Łowicza, Arkadii, Nieborowa, Warszawy, Włocławka, Torunia, Kazimierza nad Wisłą, Ujazdu, Szydłowa, Sandomierza, trzykrotnie w Góry Świętokrzyskie, do Wilna, Lwowa, Drezna. 23 wyjazdy na spektakle teatralne, musicale, koncerty min do Teatru Osterwy w Lublinie, Kochanowskiego w Radomiu, Roma w Warszawie. Słuchacze ZUTW poznają i propagują, zdrowy i bezpieczny styl życia.

     Chętni mieli możliwość uczenia się języka angielskiego, fotografowania. Był trzykrotnie  kurs komputerowy. Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, wyjazdy na basen, rajdy nordic valking i rowerowe, joga i tańce w kręgu.    


O tych pięknych działaniach Uniwersytetu podczas Jubileuszowego Spotkania mówiła prezes Barbara Biskupska, która podziękowała - Pani  Bogusławie Jaworskiej Burmistrz Zwolenia, z-cy Włodzimierzowi Kabusowi oraz Radzie Miejskiej za przyznane środki finansowe na realizację w/w projektów, wsparcie merytoryczne dzięki którym możliwa była ich  realizacja. Podziękowała Starostom  Powiatu Zwoleńskiego  Panu Jerzemu Kozińskiemu  i Waldemarowi  Urbańskiemu oraz Radzie Powiatu za   udzielaną wielokrotnie pomoc w zapewnieniu środków transportu na wyjazdy grupy artystycznej oraz środki finansowe na konkretne działania. Podziękowała Pani Natalii  Annie Wieczerzyńskiej  – dyrektor Domu Kultury  za uczestniczenie w działaniach i za zaangażowanie  pracowników Domu Kultury, dzięki którym możliwa jest  codzienna praca Uniwersytetu. Podziękowała Pani Elżbiecie Wargackiej Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Wł. Jagiełły i Pani Małgorzacie Krok Dyrektor Publicznego Przedszkola za współpracę i wspólne programy artystyczne, Policji za warsztaty prowadzone przez funkcjonariuszy w przedmiocie  szeroko pojętego bezpieczeństwa  seniorów. Podziękowała Panu Zbigniewowi Kuśnierzowi  za wiedzę jaką  przekazał Słuchaczom z zakresu żywienia podczas wykładów i warsztatów, co wielu skłoniło  do zmiany nawyków żywieniowych z korzyścią dla zdrowia oraz za wspólne przemierzanie  pięknych zakątków  naszej Ojczyzny.


Były również podziękowania od Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika – MEDAL PROMASOVIA dla ZUTW  za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa  oraz dyplomy pamiątkowe dla wszystkich członków Zarządu, które wręczyli obecni na Jubileuszu Pani Bożenna Pacholczak Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Pan Zbigniew Gołąbek Radny Województwa Mazowieckiego. 
Jubileusz Uniwersytetu wplótł się w 593 rocznicę nadania praw miejskich Zwoleniowi –„Narodziny Naszego Miasta” i inaugurację 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Prezes Uniwersytetu Pani Barbara Biskupska została uhonorowana również pamiątkowym Medalem „Za Zasługi dla Ziemi Zwoleńskiej”. Po tych oficjalnościach zespół „Zwoleniaki” zaprezentował program artystyczny „Wspomnienia” w reżyserii Anny Chołuj i Elżbiety Puk. Na program składały się tańce – polonez i układ z kwiatem, program słowno-muzyczny  oraz występy solowe.  Po koncercie wszyscy wykonawcy otrzymali od Pani Burmistrz i Pani Dyrektor Domu Kultury podziękowania, podobne podziękowania otrzymali również  autorzy prac prezentowanych na wystawie „Pasje twórcze artystów ZUTW”.



© Elżbieta Nowakowska

Po  koncercie wyświetlone zostały dwie prezentacje multimedialne – „10 lat ZUTW w pigułce”, przygotowane przez Barbarę Biskupską i Elżbietę Nowakowską.
Jak przystało na Jubileusz był również tort i lampka szampana.
Te piękne wspomnieniowe chwile pozostaną uczestnikom na długo w pamięci.


Elżbieta Nowakowska