14:07 / 14.07.2017

POSPEKTAKLOWA ROZMOWA Z JAROSŁAWEM FIGURĄ - REŻYSEREM, SCENOGRAFEM, POLONISTĄ I AKTOREM

© Adam Dziedzic
Podczas tegorocznych obchodów XXXVIII Imienin Pana Jana w Zwoleniu odbyło się niesamowite wydarzenie o charakterze artystycznym, mające swoją dramaturgię, tworzącą logiczną narrację o miłości pt” „Pieśń świętojańska o…”

© Adam Dziedzic   Happening "Pieśń świętojańska o…”  reż. Jarosław Figura w Zwoleniu

„Pieśń świętojańska o…” to spektakl, który był wystawiony na otwartej przestrzeni przy pomniku Jana Kochanowskiego i przy zegarze słonecznym na terenie Parku Kochanowskiego w Zwoleniu w późnych godzinach wieczornych.
Happening rozpoczął sam reżyser Jarosław Figura włączając zwoleńską widownię w czas oczekiwania na spektakl, przywołując „Julię” z wieloma elementami improwizacji, które posłużyły reżyserowi do włączenia czynnego uczestnictwa widzów.

© Adam Dziedzic  rez. Jarosław Figura, Pani z widowni.

"To rodzaj dzieła sztuki wizualnej aktywizujący widzów i społeczeństwo. Jak sam Pan redaktor widział podczas spektaklu występowała amatorsko zwoleńska młodzież w osobach: (Kacper Bodzioch, Dawid Boniecki, Dominik Gawryjołek, Zosia Grandos, Natalia Kowalczyk,  Natalia Markowska, Martyna Michalik, Michał Tomasik, Ola Świątek, Nikol Wieczerzyńska, Weronika Gajowiak, Magdalena Pietrzyk) za pośrednictwem redakcji Obiektywnie.info.pl chciałbym im wszystkim i każdemu z osobna podziękować"  – mówi Jarosław Figura.
© Adam Dziedzic  Fragment happeningu "Pieśń świętojańska o…” w rez. Jarosław Figura

Red. Panie Jarosławie, co może Pan powiedzieć na temat wystawionego happeningu pt. „Pieśń świętojańska o…”?
J.F
. „To mój  teatralny happening z aktorskim udziałem zwoleńskiej młodzieży, w którym gościnnie wystąpiła szczudlarka z Łodzi Julia Ester. Specjalnie skomponowana muzyka autorstwa Julii Owczarek wprowadzała w klimat wizualnych obrazów dotykających MIŁOŚCI”.

© Adam Dziedzic  Fragment happeningu "Pieśń świętojańska o…” w rez. Jarosław Figura

Red. O jakiej miłości mówimy?
 
J.F. Miłości, która może nas wprawić w stan szczęścia lub zgubić. Jedyna taka, niezwykła noc w roku. Jaki wianek nam w nią przypadnie - rozkoszy, a może bólu? Sami możemy wybrać, czy ktoś tym wszystkim kieruje, Dar miłości jest kwiatem tajemnym. Jego woń unosi do nieba lub kłuje. Różne barwy we wnętrzu ukrywa.
Red. Panie Reżyserze, spektakl który odbył się podczas tegorocznych Imienin Pana Jana nie był pierwszym, który przygotował Pan ze społecznością zwoleńską?
J.F. Współpracując z Domem Kultury w Zwoleniu, już po raz trzeci przygotowywałem  ze społecznością zwoleńską spektakl, który był wystawiany dla zwoleńskiej publiczności. Chcę Panu Redaktorowi powiedzieć , że ubiegłoroczne „Kadry uczuć” i „Korzenie pamięci” spotkały się w Zwoleniu z bardzo ciepłym przyjęciem licznie zgromadzonej  widowni. Dlatego też w tym roku przy kilkudniowych obchodach imienin Pana Jana chciałem pokazać coś nowego, coś innego, coś co pozwoliłoby na bezpośredni kontakt z publicznością,  przygotowałem scenariusz i wyreżyserowałem happening.
 
"Kadr uczuć"   reż. Jarosław Figura                         "Korzenie pamięci"   reż. Jarosław Figura
Tegoroczny happening, to także spektakl, w którym plastyka, muzyka i światło bardzo mocno się dopełniały. Dodatkowego klimatu dodawały spektaklowi także elementy teatru ulicznego i pachnąca zieleń zwoleńskiego parku.
Red. To imponujące. Jestem pełny uznania za ogrom pracy jaką Pan włożył w przygotowanie tego wydarzenia, które na pewno pozostanie nam wszystkim uczestnikom na długo w pamięci. Dziękuję za bardzo wartościową rozmowę i mam nadzieję do zobaczenia już wkrótce. 
 Jarosław Figura  
© Adam Dziedzic  Jarosław Figura
ur. 08.09.1968 r. w Ciepielowie - reżyser, scenograf, polonista i aktor
Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej  w Lublinie i PSRTDiM  w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.
Od 1991 r. aktor i dyrektor techniczny Sceny Plastycznej KUL, z którą zrealizował kilka spektakli autorskich Leszka Mądzika ( Tchnienie-1992, Kir-1997, Całun-2000, Odchodzi-2003, Bruzda-2006, Tygiel-2008, Dialog-2010, Przejście-2010, Cień-2013).  Zagrał w ponad 2000 przedstawień Sceny Plastycznej (oprócz wyżej wymienionych, także w: Zielniku, Wilgoci, Wędrownych, Pętaniu, Wrotach, Szczelinie). Występował na scenach większości krajów europejskich, a także m. in. w Australii, Kanadzie, USA, Meksyku, Brazylii, Peru, Indiach, Egipcie, Iranie, Libanie i Syrii. Uczestniczył w wielu warsztatach teatralnych u boku Leszka Mądzika i przygotowywał liczne wystawy scenograficzne teatru Scena Plastyczna KUL. Od 1995 r. przez kilka lat współpracował z Działem Publicystyki Kulturalnej Polskiego Radia Lublin.
Od 2003 r. realizuje  coroczne, autorskie spektakle z dziećmi pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Od 2006 r. jest autorem świątecznych instalacji scenograficznych w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie.
Od 2010 r. zrealizował w Polsce własne, autorskie spektakle, m.in: „Mały Książę”(2011), „Wołam Cię”(2012), ”Historie lokalne”(2012) i  „Głos serca”(2013) – Lublin; „Otwórz”(2014) - Kielce; „Brat naszego Boga”(2014), „Ekosmerfy”(2015), „Pokusy”(2015) i „Okna czasu”(2015) - Tomaszów Mazowiecki; „W klatce”(2015), „Poza światłem”(2016) i „Ecce Homo – obrazy senne Weissa”(2017) - Strzyżów; „Kadry uczuć” (2016) i  „Korzenie pamięci”(2016) - Zwoleń; „Dotknąć ciepła” (2016) - Józefów; „Życie motyla” (2016) - Łukowa; „Zostań ze mną” (2016) - Wiśniowa; „Wejście – wyjście” (2016) i „Kamienie miłości Czarnej Damy” (2016) - Janowiec n/Wisłą; „Dziewczynka z zapałkami” (2016) - Lipsko i Lubaczów.
Zrealizował także reżyserię światła do spektaklu: ”Znak Kaina” w reż. Jamesa Brennana w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i „Wejście Smoka.Trailer” w reż. Daniela Adamczyka w ACK  UMCS  „Chatka Żaka”(2012).
W Muzeum Narodowym w Kielcach zrealizował autorski spektakl pt. „Dziewczynka z obrazu”, inspirowany obrazem Józefa Pankiewicza „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” (spektakl dyplomowy PWST we Wrocławiu), a także  zaprojektował  i wykonał aranżację wystawy scenograficznej o życiu bohaterki z obrazu Józefa Pankiewicza - Józefy Olszewicz ( Muzeum Narodowe w Kielcach , 7 grudnia 2014 – 10 lutego 2015)
W ramach V Międzynarodowego Festiwalu Śladami Singera zrealizował w kamieniołomach  Józefowa  Biłgorajskiego  spektakl plenerowy pt. „Eter kwiatów”(2015).
W Teatrze Lalek  Arlekin w Łodzi wyreżyserował autorski spektakl pt. „Jaki Taki” (2016).
W Muzeum Samorządowym w Strzyżowie stworzył teatralizowaną wystawę zatytułowaną „Klimat domu i twórczości Wojciecha Weissa” (2017)
Adam Dziedzic