22:04 / 13.04.2022

Poeta Józef Baran i aktor Stanisław Górka gośćmi na 7. spotkaniu literackim z cyklu WITRYNA w KDK.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W dniu 9 kwietnia 2022 w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbyło się 7. spotkanie literackie z cyklu „Witryna”.

Gośćmi specjalnymi byli: aktor Stanisław Górka oraz dziennikarz i poeta Józef Baran. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Organizatorami wydarzenia: Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.
Wszystkich przybyłych powitała Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

„Witrynę” poprowadził Adrian Szary.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W pierwszej części "Witryny" swoje wiersze prezentowali poeci z Grupy Poetyckiej „Erato” oraz Grupy Literackiej „Tygiel”, która działa przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Opiekunem obu grup jest Adrian Szary. „Erato” z KDK reprezentowały: Halina Markowska Budniak, Iwona Bitner, Maria Komsta, Jelena Jasek oraz Agnieszka Cichoń,


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

a „Tygiel”: Elżbieta Wawrzecka-Orchel,  Stanisław Wicher, Bożenna Katus-Błaszczyk i Jerzy Bąk

 
©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

O oprawę muzyczną tego wieczoru zadbały uczestniczki zajęć nauki gry na pianinie w Kozienickim Domu Kultury. Wiktoria Kotlicka i Maja Kusio są uczennicami gry na fortepianie pod opieką artystyczną Kamila Koksy

W drugiej części „Witryny” przyszedł czas na bliskie spotkanie z zaproszonymi gośćmi: poetą i dziennikarzem Józefem Baranem, którego wiersze od lat goszczą np. w podręcznikach szkolnych oraz w arkuszach maturalnych, a także z aktorem znanym m.in. z serialu „Plebania” - prof. dr hab. Stanisławem Górką. Poza rozmowami na temat warsztatu obu panów był czas na prezentację wierszy Józefa Barana we wspaniałym wykonaniu Stanisława Górki, zarówno w formie czytanej jak i śpiewanej. 

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Wśród czytanych wierszy Józefa Barana znalazły się te najnowsze pochodzące z marca 2022 roku i poświęcone wojnie w Ukrainie.
Panowie chętnie opowiadali o swojej znajomości i jej początkach. Wspominali również współpracę z wieloma znanymi postaciami nie tylko świata poezji, ale także filmu i muzyki. Warto tu wspomnieć chociażby ks. Jana Twardowskiego, Annę Dymną, Sławomira Mrożka, Stare Dobre Małżeństwo czy Kazimierza Kutza.

Na koniec były jeszcze podziękowania dla dyrektor KDK, instruktor Haliny Koryńskiej oraz prowadzącego spotkanie Adriana Szarego, a także poetów z Grupy Poetyckiej „Erato” oraz Grupy Literackiej „Tygieli zaproszonych gości. 

Na zakończenie wykonano wspólne, pamiątkowe zdjęcie. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV