09:06 / 08.06.2022

Pod okiem Amerykanów uczą się obsługi JavelinówKolejni żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w szkoleniu z zakresu obsługi wyrzutni Javelin. Kurs operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych rozpoczął się właśnie w Ciechanowie. 

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej, typu „odpal i zapomnij”. Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. 

Pierwsza edycja kursów dla instruktorów WOT, techników uzbrojenia i operatorów systemu Javelin odbyła się w czerwcu 2021r. - Kurs prowadzony przez instruktorów firmy Raytheon/Lockheed Martin był tym samym kursem, w którym uczestniczą żołnierze armii amerykańskiej. Teoria połączona z praktyką, dobre wykorzystanie prezentacji wraz z praktyczną weryfikacją wiedzy pozwoliło osiągnąć zamierzone cel szkoleniowy co było widać podczas pracy na trenazerach, jak również podczas strzelań na poligonach - mówi ppor. Marek Zauski, pierwszy w strukturach WOT instruktor wyrzutni Javelin, żołnierz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, dodając: - Na podstawie umiejętności nabytych podczas tych szkoleń, jestem w stanie przygotowywać żołnierzy 6MBOT do szkoleń i pracy z wyrzutnią Javelin, ale też szkoleń z innymi pododdziałami WOT, jak i sojuszników.  

Przeszkolonych zostało już kilkuset żołnierzy, z różnych brygad OT z całej Polski.  

Dziś sześciodniowe wspólne szkolenie WOT i National Guard Illinois w specjalności operatorów ppk JAVELIN, rozpoczęło kolejnych 20 żołnierzy 6 MBOT. Ich szkolenie podzielone jest na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Żołnierze będą poznawać budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki ich wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów będą uczyć się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych.  

Javelin to podstawowa broń przeciwpancerna, której zadaniem jest niszczenie czołgów przeciwnika. Doskonale sprawdza się na współczesnym polu walki, a obserwujemy to podczas aktualnego konfliktu za naszą wschodnią granicą, gdzie tamtejsi żołnierze WOT regularnie niszczą wozy bojowe przeciwnika za pomocą właśnie takich wyrzutni. 

por. Dominik PIJARSKI