12:01 / 07.01.2019

Po raz drugi ulicami Zwolenia przeszedł ORSZAK TRZECH KRÓLI.

©Obiektywnie.info.pl-Adam Dziedzic   ORSZAK TRZECH KRÓLI ZWOLEŃ 2019

W niedzielę 6 stycznia 2019 roku po raz drugi ulicami Zwolenia przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku wydarzeniu przyświecało hasło – słowa św. Jana Pawła II „Odnowi oblicze ziemi”. 

-"Wołam, ja syn polskiej ziemi, zarazem ja, Jan Paweł II, papież.
Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania,
wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój ! Niech zstąpi Duch Twój !
I odnowi oblicze Ziemi !... Tej Ziemi !"
                                                                                                               2 czerwca 1979 rok Jan Paweł II

Do udziału w ulicznych jasełkach oraz do wspólnego kolędowania, zaprosiła  parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu oraz współorganizatorzy wydarzenia wśród których była miedzy innymi Gmina Zwoleń - Arkadiusz Sulima oraz Starostwo Powiatowe w Zwoleniu - Stefan Bernaciak.

Orszak wyruszył po mszy świętej, która rozpoczęła się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. 

Uczestnicy ORSZAKU zebrali się na parkingu przy kościele, gdzie odbyło się powitanie przez ks. Bernarda Kasprzyckiego. Po wspólnej modlitwie na pierwszej scenie odbyły się inscenizacje: "Wyjścia świętej rodziny", oraz "Olśnienie Mędrców". 


©Obiektywnie.info.pl-Adam Dziedzic    Natalia Anna Wieczerzyńska i Trzej Królowie.

Maryja i Józef udali się z eskortą Legionu Rzymskiego z Aniołem do bryczki, nastąpił wymarsz Orszaku ulicami: Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Lubelską, 3-go Maja, Al. Pokoju i ul. Krakowską na Plac Jana Kochanowskiego.
Korowód zatrzymywał się w wyznaczonych częściach miasta, gdzie odgrywano scenki przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu.

Na początku wyruszyła Gwiazda, za nią sztandary, baner z napisem „Odnowi oblicze ziemi”. następnie szli Anioły w białych strojach z Pasztuszkami w strojach góralskich, bryczką jechała Święta Rodzina, królowie wagonetką, goście, współorganizatorzy, sponsorzy oraz orszaki: Orszak Europejski, Azjatycki, Afrykański.

©Obiektywnie.info.pl-Adam Dziedzic  ORSZAK TRZECH KRÓLI w Zwoleniu.

Na drugiej scence "GOSPODA I PASTERZE" w inscenizacji "Gospoda" było nawoływanie wszystkich do życia w brudzie i w nieładzie, którzy w Betlejem nie chcieli przyjąć Jezusa, natomiast przesłaniem sceny "Pasterze" było ukazanie tych najbiedniejszych, którym pierwszym było objawione przyjście Mesjasza, a oni odpowiedzieli na to ze szczerym i wielkodusznym sercem.

"Syćka se Wom zycom to i owo
Syćka se Wom zycom to i owo
A my wom zycymy
A my Wom zycymy

Scyłścio, zdrowio…."


©Obiektywnie.info.pl-Adam Dziedzic     Scenka "GOSPODA"

Na trzeciej scenie odgrywana była scenka "DOBRA ZE ZŁEM" - czyli walka mityczna diabłów z Aniołami. Główny diabeł nawoływał ze sceny do włączenia się do walki po stronie zła, natomiast główny Anioł nawoływał  do do włączenia do walki po stronie dobra.


©Obiektywnie.info.pl-Adam Dziedzic     Scenka DOBRA ZE ZŁEM

Stacją końcową była żywa szopka znajdująca się przed Urzędem Miasta. 


©Obiektywnie.info.pl-Adam Dziedzic    ŻYWA SZOPKA

Na czwartej scenie o wystroju wiejskim, żłób, siano i plewy odbyły się scenki "NARODZENIA ZBAWICIELA", "POKŁON PASTERZY" oraz "POKŁON TRZECH KRÓLI". W scence POKŁON TRZECH KRÓLI, trzej Królowie oddali pokłon nowo narodzonemu Jezusowi składając jemu dary. Z Orszaku Europejskiego - Król Kacper XI przekazał skrzynię ze złotem, następnie z Orszaku Azjatyckiego Król Melchior XI podszedł do Jezusa i ukłonem chińskim podarował kadzilnicę oraz  z Orszaku Afrykańskiego Król Baltazar XI położył przed Jezusem mirrę.

©Obiektywnie.info.pl-Adam Dziedzic   POKŁON TRZECH KRÓLI

W role aktorów wcielili się uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, Liceum Ogólnokształcące w Zwoleniu,  Publicznej Szkoły Podstawowej w Paciorkowej Woli, Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu, a także uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wilczowoli.
Na zakończenie uczestnicy Orszaku  zatańczyli POLONEZA na melodię "Bóg się rodzi". 

II Zwoleński Orszak Trzech Króli zachęcał nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła II, zachęcał do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie, do osobistej pracy nad przemianą naszych serc.

Adam Dziedzic