21:08 / 30.08.2022

Po 22 latach wojsko wróciło do Nowego Miasta nad PilicąPo 22 latach wojsko wróciło do Nowego Miasta nad Pilicą 

Za nowymi żołnierzami 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej piętnaście trudnych dni. Za nimi również przysięga wojskowa, która obowiązywać ich będzie przez wszystkie lata służby. Uroczysta przysięga odbyła się w parku w Nowym Mieście nad Pilicą i miała symboliczny charakter - po latach wojsko wraca do miasta. 

Blisko 130 żołnierzy złożyło 27 sierpnia przysięgę wojskową w Nowym Mieście nad Pilicą. Zanim jednak kandydaci na żołnierzy wypowiedzieli słowa roty, odbyło się symboliczne przecięcie wstęgi do bram nowo powstającego batalionu - 63 blp w Nowym Mieście nad Pilicą. Do dawnej jednostki przy ul. Tomaszowskiej powrócili żołnierze. Sama uroczysta przysięga odbyła się w centrum miasta.    
 


Rodzaj sił zbrojnych, formacja wojskowa – tak zwykło się mówić o Wojskach Obrony Terytorialnej. Jednak 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej to przede wszystkim LUDZIE! Każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Dziś w szeregi 6 Mazowieckiej wstąpiło ponad stu trzydziestu kolejnych żołnierzy - mówił płk Witold Bubak, dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

W imieniu żołnierzy głos zabrał szeregowy Dominik: -Ten dzień to nie koniec, lecz początek naszej służby. To nie tylko powrót do domu ale także wejście w nową rolę żołnierza obrony terytorialnej w swojej okolicy. To nie jest dzień rozłąki z dopiero co poznanymi kompanami ale dzień w którym razem, jednym głosem, raz jeszcze, z dumą możemy wypowiedzieć motto, które nas tu połączyło: ZAWSZE GOTOWI!IIII ZAWSZE BLISKO!!!Przysięga, która miała miejsce w ostatnią sobotę była zwieńczeniem projektu "Wakacje z WOT". To szkolenie skierowane głównie do młodych ludzi – uczniów i studentów, ale nie tylko. Nie brakowało również nauczycieli. W roku szkolnym przekazywali wiedzę, teraz – nie w szkolnych ławkach, a na poligonie stali się uczniami. 

Wyposażenie indywidualne każdego żołnierza podczas ćwiczeń waży około 30 kilogramów. Problemu z ich noszeniem z pewnością nie mieli tegoroczny medalista Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów oraz wicemistrz Polski w kulturystyce, którzy również przekroczyli próg Brygady. Rodzina i wojsko, to dwie coraz częściej przeplatające się strefy - obserwujemy to w naszej Brygadzie. To kolejne szkolenie, na które wspólnie wybrało się małżeństwo, matka z córką czy rodzeństwo.  

ppor. Marlena ROSŁANIEC