03:05 / 19.05.2019

Pierwsza zwoleńska Noc Muzeów

©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Muzeum Regionalne w Zwoleniu 17 maja (piątek) w godzinach 18.00-21.00 włączyło się w ogólnopolską akcję „Nocy Muzeów”, przygotowując wydarzenia, których bohaterami stali się Kochanowscy. 


 ©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W pierwszej części spotkania zorganizowano warsztaty o kulturze renesansu zatytułowane „Kochanowski, łacina, wino i polonez” prowadzone przez dr Agatę Łukę – łacinniczkę z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
W czasie warsztatów uczestnicy m.in. śpiewali w oryginale, jak również po polsku, fraszkę poety „Do towarzyszów” (Ad sodales). 
(...) Póki jeno los pozwala, 
pijmy, przyjaciele mili!..
Gdy do Orku wyruszymy –

nic już nie będziemy pili...(...) 


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Druga część tegorocznych zwoleńskich wydarzeń muzealnych rozegrała się w murach kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, a właściwie Kaplicy Kochanowskich. Tam dr hab. Paweł Madejski, historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, opowiedział o losach nekropolii Kochanowskich, przybliżył również zwyczaje polskiego pogrzebu szlacheckiego - pompa funebris. Zwiedzający mieli również możliwość zejścia do krypty Kochanowskich.  


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Muzeum Regionalne w Zwoleniu pragnie w tym miejscu podziękować prelegentom za poprowadzenie niezwykle interesującego i klimatycznego wieczoru, a uczestnikom i mediom za przybycie. Dziękujemy również księdzu proboszczowi Bernardowi Kasprzyckiemu za możliwość wejścia do kościoła.