11:10 / 25.10.2022

Pierwsza w historii 6MBOT przysięga w zamkowej scenerii

©6MBOT

Zobowiązali się do sumiennej służby, a w razie potrzeby - gotowości walki za wolność ojczyzny. Kolejni żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę na sztandar 6MBOT. Uroczystość odbyła się w sobotę, 22 października na Zamku Biskupów Krakowskich w Iłży.  

Duże potrzeby – dodatkowy nabór  

Z uwagi na duże zainteresowanie służbą oraz formowanie nowych pododdziałów w 6MBOT przeprowadzone zostało dodatkowe wcielenie.  

W ramach październikowego naboru szeregi 6 Mazowieckiej Brygady OT zasiliło blisko stu żołnierzy. Część z nich szkolenie podstawowe i wyrównawcze przechodzi w trybie weekendowym, cześć szkoliła się stacjonarnie.  

Przysięga na zamkowym dziedzińcu  

22 października uroczystą przysięgę wojskową złożyło ponad 30 ochotników stacjonarnego szkolenia podstawowego.  - Od zawsze marzyłam o wojsku, dodatkowo sytuacja na świecie jest niepewna, więc tym bardziej trzeba wypełnić swój obywatelski obowiązek - mówi szer. Daria Stępniak i przekonuje: - Kobiety doskonale dają sobie radę - i fizycznie, ale również psychicznie. Naprawdę nie ma z tym problemu.   

Zadowolenia z decyzji o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej nie kryje szer. Bartłomiej Chmielewski. - Podczas szkolenia chciałem się sprawdzić. Bywały trudne momenty, ale trzeba było się zmotywować i wytrwać. Teraz, już po przysiędze czuję zaszczyt i dumę z tego, że mogę nosić mundur żołnierza Wojska Polskiego i służyć ojczyźnie.  

Żołnierze złożyli uroczystą przysięgę, teraz przed nimi służba wojskowa. - W mojej ocenie wasza postawa to wyraz współczesnego patriotyzmu. Dziękuję wam za ten krok - wstąpienie w szeregi Wojska Polskiego, poświęcenie czasu, zaangażowanie i chęć służby Polsce. Do zobaczenia na szkoleniach - mówił do nowych żołnierzy płk Witold Bubak - dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  

Po raz pierwszy w historii 6MBOT przysięga odbyła się na zamkowym dziedzińcu. - Dzisiejsza przysięga składana w tak trudnych czasach pokazuje, że jesteście w stanie oddać to, co najważniejsze dla obrony kraju, za co bardzo wam dziękuję - zwrócił się do żołnierzy burmistrz miasta i gminy Iłża - Przemysław Burek.  

Uroczystość uświetnił wystrzał salwy armatniej. Jeszcze raz w tym roku 

Październikowy nabór był przedostatnim w tym roku. Ostatnie szkolenie podstawowe w 2022 roku rozpocznie się któregoś tam listopada, a jego zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa, podczas której przysięgać na sztandar będą również żołnierze z trwającego szkolenia weekendowego. Szczegółowych informacji udzielają rekruterzy, do których numery można znaleźć na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl


 

Weronika CHOCHOŁ  

Sekcja Komunikacji Społecznej/Zespół Prasowy