18:08 / 13.08.2022

Otwarcie stałej ekspozycji MUZEUM HISTORII RADOMIA.

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W Radomiu dnia 13 sierpnia 2022 odbył się Piknik Historyczny na Rynku z okazji otwarcia stałej ekspozycji „Muzeum Historii Radomia”. 

Najważniejszym elementem wydarzenia było otwarcie nowej, nowoczesnej wystawy stałej „Muzeum Historii Radomia”, prezentowanej w Domach Gąski i Esterki.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Na trzech kondygnacjach zaaranżowano ekspozycję ukazującą dzieje Radomia od IX wieku do roku 1945. 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od piwnic Kamienicy Esterki. Tu na początek obejrzeć można 10-minutowy film o całej historii Radomia. W kolejnym pomieszczeniu zapoznaliśmy się z historią i stanem badań archeologicznych na terenie najstarszego radomskiego grodu, nazwanego w późniejszych latach Piotrówką

Następnie, zobaczyliśmy właściwą ekspozycję. Pierwsza sala poświęcona jest wczesnośredniowiecznym dziejom miasta. Nowym rozwiązaniem jest prezentacja grodu z X wieku i współistniejących osad służebnych w specjalnie skonstruowanej niszy pod szklaną podłogą. 

Na specjalnych ekranach LCD obejrzeliśmy prezentacje innych obiektów związanych z tamtym okresem. Całość ekspozycji jest mieszanką prezentacji autentycznych artefaktów z efektami multimedialnymi. 

W kolejnej sali znajdują się eksponaty związane ze Starym Radomiem (teren wokół kościoła św. Wacława). Na dużym ekranie mogliśmy zobaczyć obracającą się trójwymiarową bryłę tej świątyni. Natomiast w gablotach umieszczone są zabytki odkryte na tym terenie podczas badań archeologicznych. 

Zainstalowano również trzy stanowiska VR (wirtualnej rzeczywistości) - zakładając na głowę specjalne hełmy mogliśmy  przenieść się w czasie, np. na mury XIV-wiecznego Radomia albo do wnętrza kościoła św. Jana. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Dalsza część ekspozycji przedstawiała dzieje miasta w XIV i XV stuleciu. Atrakcją tej części jest m.in. odtworzony średniowieczny kram kupiecki, za którym na specjalnym hologramie zobaczyliśmy i usłyszeliśmy radomskiego kupca. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Na parterze Kamienicy Gąski mogliśmy zobaczyć wydarzenia związane z radomskim zamkiem i okresem szlacheckiej wolności.

Oprócz ekranów LCD z edukacyjnymi grami dla dzieci, znajduje się także stanowisko do robienia pamiątkowych zdjęć w strojach z epoki. Z kolei na piętrze na zwiedzających czeka wnętrze gabinetu radomskiego pisarza i historyka z przełomu XIX i XX stulecia - Walerego Przyborowskiego

Kolejna sala jest poświęcona dziejom miasta w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W trójwymiarowej animacji zobaczyliśmy wyzwalanie Radomia przez wojska napoleońskie z rąk Austriaków w 1809 roku, mogliśmy podziwiać repliki pięknych mundurów wojskowych z tamtego okresu. Kolejna sala poświęcona jest radomskim wydarzeniom powstania styczniowego. 

Następnie przez stylizowane na zabytkowe drzwi weszliśmy  do słynnej apteki „Pod Białym Orłem” (meble z 1824 roku są oryginałami). 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV

Za apteką znajduje się fotoplastykon, w którym możemy oglądać wszystkie stare fotografie ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. 

Dalszą część ekspozycji poświęcono gospodarce miasta w II poł. XIX wieku, miastu w czasach I wojny światowej oraz w dwudziestoleciu międzywojennym. 

W ostatniej i zarazem największej sali zobaczyliśmy Radom z okresu okupacji hitlerowskiej. W tym pomieszczeniu jest wyświetlany animowany film 3D, który podsumowuje dzieje Radomia od X wieku po czasy współczesne.