14:06 / 25.06.2020

Otwarcie PRACOWNI TOMOGRAFICZNEJ w SPZZOZ w Lipsku.

©ObiektywnieTV Adam Dziedzic


W dniu 24 czerwca 2020 r. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lipsku odbyło się uroczyste otwarcie pracowni tomograficznej.

Zaproszonych gości powitał i przedstawił Sławomir Robert Śmieciuch, Starosta Lipski.


©ObiektywnieTV Adam Dziedzic

W uroczystości uczestniczył między innymi: Mirosław Maliszewski – Poseł na Sejm, Rafał Rajkowski – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Sławomir Robert Śmieciuch, Starosta Lipski, Maria Agnieszka Węgrzecka, Wicestarosta Lipski, Zbigniew Ostrach – Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Lipskiego, Józef Sosnowski -  Przewodniczący Rady Powiatu, Romuald Kowaleczko – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Kazimierz Czerwona - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Jacek Wielorański – Burmistrz Miasta i Gminy Lipsko, Mariusz Strąk – Wójt Gminy Sienno, Marek Szymczyk – Wójt Gminy Solec nad Wisłą, przedstawiciele instytucji oraz kadra kierownicza szpitala i jego personel.

Uroczystość  poprowadziła Dyrektor Naczelny Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej mgr  Maria Chmielnicka.


©ObiektywnieTV Adam Dziedzic

Poświęcenia pracowni dokonał ks. kan. Henryk Jagieło – Proboszcz Parafia pw. Świętej Trójcy.


©ObiektywnieTV Adam Dziedzic

Szpital Powiatowy w Lipsku dzięki wsparciu unijnemu pozyskał tomograf, który w niecałą sekundę pozwala na przeskanowanie całego ciała. Zaadaptowane zostało także pomieszczenie, w którym będzie pracowało urządzenie. 

Sprzęt jest wyposażony w otwór portalowy o szerokości 75 centymetrów, dzięki czemu pacjent będzie się czuł bardziej komfortowo i bezpiecznie. Urządzenie zapewnia też długi zakres skanowania - 180 centymetrów, a dzięki kompaktowym wymiarom konsoli nie zajmuje dużo miejsca.

O technicznych parametrach nowego sprzętu podczas uroczystości mówił Daniel Warawąsowski - Dyrektor do spraw riotów kluczowych firmy Miro (firma ta była odpowiedzialna za cały projekt):


©ObiektywnieTV Adam Dziedzic

- To sprzęt najwyższej jakości klasy Premium - tomograf Hitachi Supria, japońskiej firmy produkującej tomografy i rezonanse, jak również ultrasonografy i wiele innych urządzeń (…) Sam sprzęt jest bardzo profesjonalny. Cechuje się dużym udźwigiem stołu (227 kg) i szerokim polem badania (75 cm). Stół posiada pełny zakres ruchu, co ułatwia precyzyjną pracę z pacjentem. Tomograf jest sprzętem wysokiej klasy, co przyczyni się do świadczenia usług diagnostycznych na najwyższym poziomie.

Uczestnicy uroczystości mogli zobaczyć pomieszczenie w którym będzie pracował tomograf, które zostało zaadaptowane w ramach tego projektu.