23:11 / 13.11.2018

Oficjalne obchody 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI w Radomiu.

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

W dniu 11 listopada 2018 obchodzono w Radomiu 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI.
Oficjalna uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawiona w katedrze.
Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości w kolumnie marszowej  przemaszerowali z katedry przed Pomnik Czynu Legionów w Rynku.

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

W Rynku parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i województwa, a także kombatanci i młodzież z radomskich szkół uczestniczyli: wystawieniu warty honorowej przy Pomniku Czynu Legionów, złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Radom.

Następnie nastąpiło odegranie hymnu państwowego i odbywały się  wystąpienia okolicznościowe. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Radosław Witkowski - Prezydent Radomia
- "Nasze miasto było pierwszym w Królestwie Polskim, które proklamowało niepodległość. Już w odniesieniu do tamtych wydarzeń możemy z pełnym uzasadnieniem przywołać hasło „Zaczęło się w Radomiu!”, które spina symboliczną klamrą Republikę Radomską i Radomski Czerwiec ’76, uświadamiając nam doniosłość roli i wkładu mieszkańców Radomia w kształtowanie historii wolnej Polski. Pamiętajmy o cenie, jaką Polacy zapłacili za swoją niepodległość. Pamiętajmy, jak bezcenną wartością dla każdego z nas jest dołączenie do europejskiej wspólnoty wolnych, demokratycznych narodów" - mówił podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski.

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

W dalszej części odbył się Apel Pamięci oraz  salwa honorowa, 

© Obiektywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Na zakończenie złożono kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionów, natomiast wiązankę melodii zaprezentowała Orkiestra Wojskowa z Radomia.

Adam Dziedzic