07:09 / 06.09.2022

Odbyły się XII DOŻYNKI POWIATOWE Zwoleń 2022

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Dożynki to święto wywodzące się z tradycji ludowej. Jego celem jest podsumowanie okresu zbiorów. Towarzyszą mu tradycyjne obrzędy. Do najbardziej widowiskowych należy zaliczyć prezentację wieńców dożynkowych, które zostały wykonane z płodów rolnych zebranych w danym roku, oraz symboliczne dzielenie się chlebem.

Przy wspaniałej pogodzie, mieszkańcy powiatu zwoleńskiego uczestniczyli w dniu 4 września 2022 roku w „XXII DOŻYNKACH POWIATOWYCH – Zwoleń 2022”, które odbyły się na Kompleksie Sportowo-Wypoczynkowym Zwoleniu.

Święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą, dziękczynną za zbiory w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu. Poświęconym chlebem Ks. Piotr Walkiewicz - proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Zwoleniu,
burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima oraz wicestarosta zwoleński Waldemar Urbański dzielili się z wiernymi obecnymi w kościele.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli  się na Kompleks Sportowo-Wypoczynkowy Zwoleniu,  przy ul. Sportowa 5 (nad zalewem).


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

KOROWÓD DOŻYNKOWY
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem korowodu dożynkowego, który poprowadziło Koło Gospodyń Wiejskich "Grabowianki" z Grabowa nad Wisłą. Tuż za nimi podążali starostowie powiatowi dożynek Ewa Kowalczyk z Czarnolasu i Paweł Czerwiński z Paciorkowej Woli Nowej, którzy nieśli tradycyjny chleb powiatowy wypieczony przez Piekarnię Teresy i Szczepana Kozłowskich z Osuchowa. Następnie szła delegacja Stowarzyszenia WBW „Aktywne Kobiety” z Wilczego Ługu, które wykonało tegoroczny powiatowo-gminny wieniec dożynkowy i delegacje chlebowe, a także gospodarze dożynek.

Po przemarszu korowodu dożynkowego nastąpiła najważniejsza część uroczystości – przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż na ręce Stefana Bernaciaka, starosty zwoleńskiego. Następnie, zgodnie z tradycją, delegacje poszczególnych gmin wręczyły dożynkowe chleby swoim gospodarzom, burmistrza Zwolenia Arkadiuszowi Sulimie oraz wójtom gmin: Kazanów Teresy Pancerz - Pyrki, Policzna Tomasza Adamca, Przyłęk Eugeniusza Andrzeja Wolszczaka, Tczów Arkadiusza Barana chlebów wypieczonych z tegorocznych zbiorów wśród przybyłych gości i mieszkańców powiatu.


OBRZĘD DOŻYNKOWY
Jak na święto plonów przystało, nie mogło zabraknąć staropolskiego obrzędu dożynkowego. W tym roku publiczność obejrzała przedstawienie pod tytułem "U dziedzica przed dworem" w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich "Grabowianki" z Grabowa nad Wisłą.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

POWITANIE GOŚCI - Przemówienia okolicznościowe
W części oficjalnej przybyłych gości i mieszkańców powiatu zwoleńskiego powitał Stefan Bernaciak. - Dożynki to święto plonów, piękna tradycja, radość i odpoczynek po trudach zbioru zbóż. Od wieków są okazją do wyrażenia wdzięczności i poczucia dumy z pracy polskiego rolnika. Chylę dziś przed Wami czoła i przekazuję słowa uznania i podziękowania za całoroczny wysiłek – powiedział Stefan Bernaciak.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Następnie głos zabrał:  poseł Andrzej Kosztowniak, który mówił w imieniu własnym i poseł Anny Kwiecień, która w danym momencie musiała opuścić uroczystości, wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kacperczyk oraz samorządowcy z terenu powiatu zwoleńskiego: burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, wójt gminy Kazanów Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec, wójt gminy Tczów Arkadiusz Baran i wójt gminy Przyłęk Eugeniusz Wolszczak. Wicestarosta Waldemar Urbański odczytał listy z życzeniami dla rolników od parlamentarzystów.

KONKURSY DOŻYNKOWE  
Następnie zostały rozstrzygnięte konkursy dożynkowe. W „Powiatowym Konkursie Producentów Zbóż Konsumpcyjnych o Najlepszej Jakości 2022” pierwsze miejsce otrzymał Witold Dusiński, drugie Paweł Podsiadły, a trzecie Andrzej Szczepanowski. Wyróżnienie powędrowało do Piotra Wilka.

W konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2022” o Nagrodę Starosty Zwoleńskiego zwyciężyła kompozycja uwita przez mieszkańców sołectwa Paciorkowej Woli Starej i Stefanowa


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Pozostałe wieńce jednak na tyle urzekły jury, że starosta Stefan Bernaciak postanowił nagrodzić wszystkich, którzy je wili. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Wybrano także „Najładniejsze stoisko dożynkowe 2022”. Pierwszą nagrodę otrzymało KGW „Piątkowy Stok” z Pałek z gminy Zwoleń. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Drugą nagrodę otrzymało KGW „Łączymy Pokolenia” z Policzny z gminy Policzna.
Trzecia nagroda trafiła do KGW „Dziedziczki” z Łagowa z gminy Przyłęk.

MUSZTRA PARADNA
Na wydzielonym placu odbyła się Musztra paradna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, która jest złotą medalistką tegorocznych mistrzostw świata w Kerkrade i jedną z najlepszych orkiestr dętych na świecie. Za swój wspaniały występ otrzymali gromkie brawa.KONCERTY

Koncert zespołu DEJW
Koncert zespołu CLASSIC

Imprezy towarzyszące: prezentacja  stoisk i degustacja potraw regionalnych,  prezentacja firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa.