08:09 / 25.09.2018

NOWE AUTOBUSY MAN Lion’s City G ( A23 ) w październiku wyjadą na radomskie ulice.

© Obiejtywnie.info.pl / Adam Dziedzic

W piątek, 21 września 2018 roku, z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, wspólnie z MPK wyjechaliśmy do fabryki MAN-a w Starachowicach, gdzie produkowanych jest sześć autobusów, które już w pierwszym tygodniu października wyjadą na radomskie ulice.


© ObiejtywnieTV / Adam Dziedzic

Dane techniczne nowych przegubowych autobusów dla Radomia przedstawił Krzysztof Kowal - Dyrektor ds. Techniczno-Eksploatacyjnych z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Radomiu Sp. z o.o


© Obiejtywnie.info.pl / Adam Dziedzic                                        Odtwarzacz wideo od: YouTube (Zasady zachowania poufności informacjiWarunki) 


Autobusy przegubowe MAN Lion’s City G ( A23 ) D2066 Euro 6, które już w początku października wyjadą na radomskie ulice są o długości 17 980, szerokości 2 500 i wysokości 2 985.
Liczba miejsc do przewozów pasażerów w autobusie ogółem 151 w tym miejsc siedzących 39 (bez kierowcy).
Kolorystyka zewnętrzna autobusu to tzw. ,,Siła w precyzji’’, czyli: barwy biało czerwone, z logo "RADOM SIŁA W PRECYZJI".
 Wyposażony jest w silnik o zapłonie samoczynnym spełniający normę EURO-6. Moc silnika  235 kW, moment obrotowy min. 1600 Nm, , pojemność skokowa silnika:10,518 dm3.
Pojazd posiada klimatyzację: dwustrefową przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy zainstalowana na dachu autobusu w kompaktowej obudowie. 
Zamontowany jest system monitoringu w przestrzeni pasażerskiej 5szt oraz trasa przejazdu do przodu 1 szt jak również kamerę cofania 1 szt.
Są zainstalowane tzw " przyciski ciepłe" umożliwiające otwieranie i zamykanie drzwi wejściowych przez pasażerów. Umieszczone będą ładowarki do urządzeń mobilnych USB 5 szt (każda z dwoma portami ładowania). Autobus posiada również system monitorowania ciśnienia w ogumieniu.


© Obiejtywnie.info.pl / Adam Dziedzic

W Customer Center Pan  Waldemar Sęk - Produkt manager - Autobusy z firmy MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o  zapoznał nas z historią firmy między innymi: Niemiecki koncern MAN Bus działalność w Starachowicach rozpoczął w 1999 roku, zagospodarowując biurowiec i część hal produkcyjnych będących pozostałością po Fabryce Samochód Ciężarowych STAR. Rozpoczęli od produkcji samochodów ciężarowych po miejskie autobusy niskopodłogowe. Swoje produkty oferując na rynku krajowym, europejskim jak i międzykontynentalnym. Starachowicki MAN Bus Sp. z o.o., rozpoczął prace zmierzające do wprowadzenia do produkcji kompletnego autobusu elektrycznego., opartego na całkowicie nowej konstrukcji korpusu i wyposażonego w nowoczesne układy jezdne i napędowe, który w 2021 roku całkowicie wyeliminuje z produkcji autobusy obecnej generacji.

© Obiejtywnie.info.pl / Adam Dziedzic

Poznaliśmy w firmie MAN Bus w Starachowicach cały proces produkcji, który przeszły nasze przegubowe autobusy MAN Lion’s City G ( A23 ) zwiedzając między innymi: magazyny podzespołów, hale montażowe: szkieletu podłogi, ścian bocznych, moczeniu fillera - czyli nakładania powłoki antykorozyjnej, i lakiernię, montaż podłóg, silnika, okablowania, montowania osi oraz siedzeń aż do miejsca oddania autobusu do wysyłki.

Adam Dziedzic