22:05 / 14.05.2019

NIEDZIELA NA STAROPUŁAWSKIEJ - uliczny happening w Zwoleniu.

©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W niedzielny wieczór 12 maja 2019 r. na najstarszej ulicy Zwolenia, miejscowy Dom Kultury był organizatorem ulicznego happeningu pod nazwą "Niedziela na Staropuławskiej". 

Od dnia 22 maja 2011roku, kiedy odbył się po raz pierwszy festyn pod nazwą "Niedziela na Staropuławskiej" imprezę przygotowują i prowadzą: Joanna Tęcza, Michał Tęcza.

Ulica Staropuławska w Zwoleniu

Według lustracji z 1567 roku ulica ta istniała pod nazwą Szewskiej. Na planie sytuacyjnym miasta Zwolenia z 1820 roku wykonanym przez Ignacego Ebertowskiego – Inżyniera Województwa Sandomierskiego istniała pod nazwą ulicy Krakowskiej. Dalej w 1876 roku na Planie Siedzib i ogrodów Posady Zwoleń Guberni Radomskiej, w Powiecie Kozienickim opracowanym przez B. Grochowickiego istniała jako ulica Puławska. W 1940 roku na planie miasta Zwolenia przed scaleniem ulica istnieje jako Storo-Puławska. Po przeanalizowaniu dostępnych materiałów źródłowych należy przyjąć, że ulica nazywana jako Staro Puławska po odzyskaniu (utraconych w 1869) praw miejskich czyli po 1925 roku. Natomiast w publikacji Z. Lesista „O Żydach Zwoleńskich i nie tylko” z 1990 roku autor w wykazie – „Zestawienie rodzin żydowskich zamieszkałych w Zwoleniu w 1940 roku” wymienił ulicę Staro Puławską. Według Planu Osiedli Miejskich w mieście Zwoleń pow. Zwoleński, woj. Kieleckie, pomiaru na gruncie dokonał wg południka magnetycznego w 1942 roku oraz plan sporządził w 1955 roku mierniczy – Prezes WRN Edward Kukiełka – Kielce istnieje ulica Staropuławska. Na ulicy tej zamieszkiwali do czasów II wojny światowej obok Polaków Żydzi, funkcjonowała tam w latach powojennych Poczta Polska, sklep żelazny, zakłady krawieckie.

Od 9 lat wspólny śpiew i degustacja potraw kuchni regionalnej przyciąga mieszkańców Zwolenia i powiatu oraz turystów na ulicę Staropuławską, gdzie kiedyś mieszkali merowie  miasta a u wylotu poeta Klemens Oleksik, była ulicą rzemieślników a prym wiedli krawcy i szewcy.



©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W tym roku swoją obecnością wydarzenie uświetniło 26 podmiotów, wśród których były m.in. zespoły ludowe, kapele i koła gospodyń wielskich. 


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Słowem wstępnym rozpoczęła Natalia Anna Wieczerzyńska - Dyrektor Domu Kultury , która powitała mieszkańców Zwolenia i przybyłych gości: Adolfa Krzemińskiego regionalistę, Arkadiusza Sulimę burmistrza Zwolenia, jego zastępcę Grzegorza Molendowskiego, Edytę Sulimę - sekretarza Starostwa Powiatowego.
Dobrej zabawy życzył również Arkadiusz Sulima - burmistrz Zwolenia.



Już tradycyjnie rozstawiono barwne kramy, które w większości uginały się od regionalnych przysmaków i domowych wypieków. Wśród stoisk znalazło się również stoisko Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, która przygotowała dla najmłodszych wiele atrakcji.


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W trakcie występów można było skosztować potraw regionalnych przygotowanych specjalnie na tą okazję.


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W ulicznym happeningu pod nazwą "Niedziela na Staropuławskiej" wystąpiły zespoły ludowe, kapele i koła gospodyń wielskich. 

Po zakończeniu prezentacji zespołów, wspólnej zabawy, śpiewów i degustacji regionalnych przysmaków uczestnicy „Niedzieli na Staropuławskiej” przemaszerowali poprowadzeni przez kapelę Zdzisława Kwapińskiego do ogrodów Domu Kultury i Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie dla wszystkich była kiełbaska i kaszanka z gryla, ognisko z kiełbaskami oraz potańcówka przy muzyce ludowej. 


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Klimat biesiadny trwał do późnych godzin wieczornych.

Adam Dziedzic