01:06 / 03.06.2019

NASZE RZECZNIOWSKIE WESELE. Huczna zabawa na tradycyjnym wiejskim weselu.

©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Jak dawniej wyglądało tradycyjne wiejskie wesele stylizowane na lata 70-te XIX wieku można było doświadczyć w Rzeczniowie 42 km na południe od Radomia.

Huczną i tłumną zabawę zorganizowali w dniu 1 czerwca 2019 r. pt. „Nasze Rzeczniowskie Wesele” władze gminy Rzeczniów, stowarzyszenie Tworzyć Edukować i Rozwijać. Półtora tysiąca gości bawiło się na weselu w Rzeczniowie.

Wydarzenie rozpoczęło się od zaincenizowanych staropolskich zaślubin na placu przykościelnym Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Restytuta. Proboszcz ks. Sylwester Chodyra udzielił młodym błogosławieństwa na nową drogę życia parze młodych Sylwii i Mateuszowi.

Po obrządku orszak weselny prowadzony przez kapelę, w pierwszym rzędzie państwo młodzi szli do starej remizy OSP w Rzeczniowie. Po drodze młoda para dwukrotnie musiała się zatrzymać przy tzw.. „Bramach weselnych”, dawniej mówiono ( szlabany).


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Na pierwszej "Bramie" udzielano Parze Młodej pierwszą pomoc medyczną.


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Przy drugiej była wystawiona słoma, którą Pan Młody musiał wymłócić cepem, a Pani Młoda ubić tradycyjną metodą masło.


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Przed remizą strażacką Parę Młodych przywitano chlebem i solą, następnie nastąpiła "bitwa na przyśpiewki" oraz wesele rozpoczęli państwo młodzi - tańcem na dechach. 


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Przybyłych gości przywitał Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów oraz Anna Kwiecień, poseł na SEJM.


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Następnie wydarzenie przeniosło się do wnętrza remizy, gdzie przyszedł czas na potańcówkę inspirowane muzyką ludową.


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W późnych godzinach odbywały się tradycyjne oczepiny, wstawiono na środku sali stół oczepin nakryty białym obrusem. Gdy pod obrus pieniądze położył mężczyzna, panna młoda tańczyła z nim dookoła stołu, jak położyła kobieta, to tańczyła z Panem Młodym. 


©Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Do tańca grali: „Tęgie Chłopy”, Kapela Bronka Machla oraz zespół muzyczny „Akord”

To była nie lada gratka dla wszystkich miłośników folkloru. "Nasze Rzeczniowskie Wesele" było doskonałą okazją do świetnej zabawy. Można było doświadczyć jak dawniej wyglądało tradycyjne wiejskie wesele. 

Adam Dziedzic