00:09 / 09.09.2019

NARODOWE CZYTANIE 2019 w ogrodach zwoleńskiej biblioteki.

© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Mieszkańcy Zwolenia spotkali się w sobotę 7 września 2019 roku w Ogrodach Domu Kultury i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej , by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. 


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

W tym roku po raz ósmy w kraju, a siódmy w Ogrodach Domu Kultury i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej odbyła się akcja Narodowe Czytanie. Rozbrzmiały polskie nowele. 63 uczestników zwoleńskiej odsłony Narodowego Czytania przeczytało „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej oraz „Dym” Marii Konopnickiej.


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Narodowe Czytanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu rozpoczęło się kilkanaście minut po 9:00 a zakończyło w południe. Nowele były czytane na głos przez samorządowców, pracowników miejscowych instytucji, nauczycieli oraz uczniów.


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

- W zwoleńskiej odsłonie Narodowego Czytania, w tym roku czytaliśmy osiem lektur na ósmą edycję odsłony narodowego czytania. Zaproszenie przyjęło 63 lektorów. Dzisiaj przeczytaliśmy dwie nowele „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej oraz „Dym” Marii Konopnickiej mówiła na zakończenie Pani Ewa Kulińska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu.


© Obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnym roku wybrano dzieła Aleksandra Fredry, a w następnych: "Trylogię" Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, Od W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo Vadis" Sienkiewicza,, "Wesele" Wyspiańskiego i ”Przedwiośnie” Żeromskiego.

Zapoczątkowana osiem lat temu akcja ma na celu promocję czytelnictwa. w miejscach publicznych. Rokrocznie akcja odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej.

Adam Dziedzic