09:05 / 21.05.2017

METAMORFOZA - OTWARCIE WYSTAWY SURREALIZMU I REALIZMU MAGICZNEGO

©Adam Dziedzic
Wystawę mogli oglądać radomianie podczas otwarcia 20 maja o godz. 17:00 w Zespole Szkół Plastycznych w Radomiu. To niezwykła wystawa prac polskich artystów z nurtu surrealizmu i realizmu magicznego zatytułowana "Metamorfoza" poświęcona pamięci Zdzisława Beksińskiego. wyrażająca siebie, swoje wyobrażenie o Metamorfozie poprzez obrazy. Do Radomia, do Zespołu Szkół Plastycznych dotarło 61 obrazów autorstwa 48 artystów.
Lista nazwisk jest imponująca: min.: Tomasz Sętowski, Rafał Olbiński, Marcin Kołpanowicz, Krzysztof Izdebski - Cruz, Zofia Błażko, Kazimierz Kalkowski, Dariusz Kaleta, Edawrd Szuterr... Wśród nich także przedstawiciele młodego pokolenia, których prace są istną intelektualną prowokacją, zaskakującą opowieścią o przemianie.
Podczas otwarcia obecnością zaszczycili polscy artyści: Tomasz Sętowski, Maja Borowicz, Karol Bąk, Krzysztof Wiśniewski, Maciej Siemoński, Łukasz Prządka, Krzysztof Powałka, Michał Powałka, Łukasz Jaruga, Arkadiusz Dzielawski, Józef Stolorz, Zbigniew Borys Michalik Diana Żarów, Waldemar Borowski, Krzysztof Żyngiel, Artur Kolba, Tomasz Kosteczki, Kazimierz Kalkowski i nasi radomscy: Jakub Dominik Strzelecki, Dariusz Jędrasiewicz  oraz kolekcjonerzy sztuki Małgorzata i Adam Krużyccy. Obraz Sylwi Malmon (opiekunka artystyczna - Pani Edyta Jaworska) uczennicy V klasy OSSP w Zespole Szkół Plastycznych im Józefa Brandta w Radomiu, który zwyciężył w konkursie organizowanym wśród uczniów radomskiego PLASTYKA w związku z wystawą METAMORFOZA. Nagrodę Syliwii Malmon wręczyła Izabela Chodakowska. Obraz Sylwi  dołączył w tym dniu do wystawy tak znakomitych artystów. 
Wernisaż rozpoczął się występem  Aleksandry Pawłowicz - absolwentki Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, zawodowo związana z logopedią sercem z muzyką. Zaprezentowała utwory szczególnie bliskie jej sercu "Wariatka Tańczy" (słowa A. Osieckiej) i "Kto tak ładnie kradnie". Zwiedzanie wystawy uprzyjemnił spontaniczny koncert Zosi Grzyb - uczennicy Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu.
©Adam Dziedzic   Małgorzata Ziewiecka, Magdalena Gliszczyńska
Wernisaż poprowadziła Magdalena Gliszczyńska z Radia Plus Radom mówiąc na wstępie "Wystawa pod honorowym Patronatem Prezydenta Radomia. Był Gdańsk, Włocławek, teraz Radom, który również znalazł się na tej niezwykłej mapie – potem będzie jeszcze Kołobrzeg i Wrocław, czyli jesteśmy w gronie tych wybranych, nie każde miasto będzie miało taką szansę". Następnie poprosiła gospodarza wystawy Bożenę Marczykowską - dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im Józefa Brandta w Radomiu, która przywitała przybyłych gości. 
Ambasadorka wystawy METAMORFOZA Małgorzata Ziewiecka przekazała podziękowania dla sponsorów i mediów  mówiąc "Wystawa otrzymała Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Radomia, wsparcie od gminy. Radomskie media objęły patronatem medialnym wystawę i pokazały, jak promuje się sztukę z wyższej półki. To dzięki zaangażowaniu niezastąpionych ludzi z: Echa Dnia, Radomskiej Grupy Mediowej ( Radio Rekord, Tygodnik 7 dni, Co za dzień, Radomled.pl) Radia Plus Radom, Zebra TV, Radia Radom.pl, Mój Radom.pl, Obiektywnie.info.pl, Radia dla Ciebie, pasjonaci sztuki z Radomia i okolic, a także Warszawy i innych miast dowiedzieli się o tym niezwykłym wydarzeniu. Przedsiębiorcy z Radomia, ludzie, którzy na co dzień osiągają sukcesy w Polsce i za granicą zdecydowali się wesprzeć ten projekt, bo wierzą, że sztuka ma niezwykły wpływ na rozwój miast i ludzi, a przede wszystkim młodych pokoleń. Bez tych firm: Catering Domaniowski, iPlanet, Firma Gospodarstwo Sadownicze MB Monika Bankiewicz, Karasiewicz i Syn, Kratki.pl, Tekom Technologia, Trend Glass Sp. Z o.o. to radomska huta szkła -  to wszystko co się teraz dzieje w naszym mieście, ta cała magiczna METAMORFOZA nie doszłaby do skutku.....".
Choć wernisaż się zakończył Obiektywnie info.pl zaprasza do oglądania wystawy w radomskim PLASTYKU do 30 czerwca 2017r.
Adam Dziedzic