12:02 / 26.02.2017

MAPY I TERYTORIA - WYSTAWA RENATY JAWORSKIEJ W GALERII 58

© Adam Dziedzic

W dniu 25 lutego o godzinie 17 w Galerii 58 otwarta została wystawa Renaty Jaworskiej pt "Mapy i terytoria". Wybór tytułu wystawy prezentowanej nie był przypadkowy, nawiązuje do twórczości francuskiego pisarza Michela Houellebeca. Artystka Renata Jaworska w prezentowanych pracach odwołuje się do jego twórczości, w której Houellebeca stawia odważne pytania nie dając na nie jednoznacznej odpowiedzi.


© Adam Dziedzic

Na wystawie w Galerii 58 w Radomiu zaprezentowała szereg prac stworzonych specjalnie na tę ekspozycję. Artystka mówi, że podejmuje w nich tematykę przynależności, czy to do  konkretnego terytorium, czy do konkretnego wyznania.
 Na jednym z obrazów przedstawia obszary opanowane przez dźwięk wydawany cyklicznie z jednego z kościołów radomskich. (Kościół Garnizonowy św. Stanisława, dla którego ufundowany został dzwon przez pradziadka artystki Jana Skrzypczaka.) przyp. Obiektywnie.info.pl
 Artystka porusza się w świecie fantazji, ale jednocześnie zadaje pytanie o przyszłość. Jako formę przyjmuje znane nam terytorium?. Czy nasza przynależność jest niezmienna? Jak wpłynie na nas stworzenie nowych przestrzennych struktur? jej prace nie udzielają odpowiedzi na te pytania a raczej generują kolejne. Artystka pyta: Jak wyglądać będzie nasze najbliższe otoczenie? Kto będzie decydował o tym, do którego z obszarów będziemy przypisani, czy którym objęci?
Elżbieta Staniszewska napisała o artysce.
Renata Jaworska pochodzi ze Zwolenia, ale obecnie mieszka i pracuje w Düsseldorf  (Dusseldorfie)  i w Salem, w XII-wiecznym kompleksie pocysterskim. Codzienny dźwięk klasztornego dzwonu nakłada się, na rutynowe, egzystencjalne czynności. Jednocześnie przypomina dźwięk dzwonu Kościoła Garnizonowego w Radomiu ufundowanego przez jej pradziadka, Jana Skrzypczaka. Łączy tak dwa różne i odległe od siebie miejsca i tak samo określa, ale inne terytoria słyszanego dźwięku dzwono - fonosfery. Nakłania do refleksji nad rodzinną historią, lokalną tradycją, siłą wiary przodków, ale również generuje pytania. Jak reagują na ten dźwięk artyści i wyznawcy innych religii? Czy im on nie przeszkadza? Artystka skupia się nie tylko na swoich emocjach, ale również na problemach wspólnotowych - potrzebie tolerancji, empatii, różnorodności światopoglądowej, bo to buduje wielowymiarowy osad kulturowy, bogactwo cywilizacyjne. Renata Jaworska  uwrażliwia nas, byśmy byli świadomymi uczestnikami lub obserwatorami podobnych, codziennych wydarzeń i procesów budujących wspólnotę lokalną, narodową i ponadnarodową - ludzką.

    Renana Jaworska (1979) – 2006 roku ukończyła wydział malarstwa w Kunstakademie w Düsseldorfie uzyskując tytuł „Meisterschuelerin” w pracowni Profesora Joerga Immendorffa. Prezentowała swoje prace w licznych wystawach na całym świecie. W latach 2007-2008 była stypendystką Fundacji Artystycznej: „Lepsien Art Foundation” z siedzibą w Duesseldorfie-Abu Dhabi-Luxemburgu. Brała również wielokrotnie udział w programach Artist-In-Residence w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Podczas pobytu artystycznego w Wielkiej Brytanii zrealizowała projekt video: „119-minute circle. The international congress at the Whitechapel Gallery” w Londynie. Pochodzi ze Zwolenia, obecnie mieszka w Salem i w Duesseldorfie.Oprócz działalności twórczej prowadzi pracownię malarstwa ze studentami Akademii Sztuk w Ueberlingen, będac jednocześnie dyrektorem artystycznym tej uczelni. Od 6 lat jest nauczycielem przedmiotów artystycznych w Międzynarodowej Szkole Schule Schloss Salem* oraz Studium Salem Kolleg.

Adam Dziedzic