14:03 / 10.03.2022

LOKOMOTYWA napędzana dobrem. Miejsce zapewniające opiekę ukraińskim dzieciom

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Na radomskim rynku, w Kamienicy Deskurów ruszyła świetlica LOKOMOTYWA – miejsce zapewniające wsparcie i opiekę dzieciom, które przybyły z rodzicami do Radomia po wybuchu wojny w Ukrainie. To wspólna inicjatywa Fundacji Dobry Duszek i Zakładów Automatyki Kombud S.A. 

LOKOMOTYWA ruszyła pełną parą 10 marca. Inspiracją dla nazwy był wiersz Juliana Tuwima, dobrze znany również w Ukrainie.


W świetlicy dostępne są dwie sale, w których organizowane są zajęcia, łączące naukę z twórczą zabawą. Zajęcia podzielone są na dwie grupy wiekowe: przedszkolną oraz wczesnoszkolną. Dzięki temu zabawy, zajęcia i elementy nauki będą dostosowane do potrzeb dzieci. Uczestnikom zapewniony zostanie również ciepły posiłek. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

 – Obecnie szukamy osób z przygotowaniem pedagogicznym i znajomością języka ukraińskiego, którzy mogliby nas wesprzeć w prowadzeniu zajęć dla dzieci. Jesteśmy też otwarci na współpracę z lokalnymi firmami, dzięki którym świetlica będzie się ciągle rozwijać, dostosowując do rosnących potrzeb – podkreśla Dorota Kasprowicz z Fundacji Dobry Duszek.

Organizatorzy wzięli też pod uwagę potrzeby rodziców, którzy będą mogli w tym czasie załatwić ważne formalności lub po prostu odpocząć. W planach jest również umożliwienie dorosłym nauki języka polskiego.

 – Wojna w Ukrainie to ogromny kryzys humanitarny. Codziennie kraj opuszcza tysiące osób, są to głównie matki z dziećmi, dla których to doświadczenie jest wyjątkowo traumatyczne. To właśnie dla nich powstała LOKOMOTYWA. W świetlicy opiekę nad dziećmi sprawować będą pedagodzy oraz osoby posługujące się językiem ukraińskim, organizując zajęcia twórczo-edukacyjne, aby zapewnić im zabawę, radość i poczucie domowego ciepła, tak potrzebne szczególnie teraz – mówi Anna Szczygielska z Zakładów Automatyki Kombud S.A. 


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 
 
Wojna to sprawa dorosłych, ale jej największymi ofiarami są dzieci. Tak też jest w tym przypadku. Działania wojenne powodują, że także do naszego miasta trafiają uchodźcy. Dlatego my, żyjąc w demokratycznym kraju i korzystając z wolności obywatelskich, musimy wziąć na siebie odpowiedzialność. W Radomiu tę odpowiedzialność przyjęliśmy od początku konfliktu, a dziś jest moment szczególny. Dotychczas koncentrowaliśmy się bowiem na ogólnej pomocy humanitarnej dla uchodźców, a teraz dzięki współpracy z Zakładami Automatyki Kombud i Fundacją Dobry Duszek możemy wspólnie pomóc dzieciom. Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy partnerów, którym udostępniając pomieszczenia w Kamienicy Deskurów mogliśmy pomóc w zorganizowaniu takiej placówki – mówił podczas uroczystego otwarcia świetlicy prezydent Radosław Witkowski.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Świetlica mieści się w Kamienicy Deskurów, przy ulicy Rynek 15. Warunkiem udziału w zajęciach jest telefoniczna rezerwacja.