12:05 / 31.05.2017

LEGENDA GIMNAZJALISTKI Z KOCHANOWSKIEGO W MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W RADOMIU

Chwilowo udostępniajmy z naszej strony Facebook(a) link: https://www.facebook.com/Obiektywnieinfopl-615196375331689/?fref=ts&pnref=story

W radomskim Muzeum Sztuki Współczesnej (domy Gąski i Esterki) przed wejściem na wystawę zatytułowaną "Zanim powstało miasto. Początki Radomia" można przeczytać legendę autorstwa Basi Ziewieckiej - uczennicy Publicznego Gimnazjum nr 23 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz obejrzeć wyjątkowe i niezwykle trafione ilustracje wykonane przez nauczyciela rysunku i malarstwa z radomskiego PLASTYKA, artysty malarza, surrealisty - Jakuba Strzeleckiego.
Praca Basi zwyciężyła w XVIII Konkursie Literackim. Jury i gościem specjalnym finału był pisarz Zenon Gierała
- Kiedy byłem w Twoim wieku, do mojej szkoły przyjechał Iwaszkiewicz. Kazano mi przeczytać przy nim swój tekst. Bardzo się krępowałem. Kiedy go wysłuchał, poklepał mnie po plecach i oświadczył: - Zenonie, piszesz już prawie tak dobrze, jak ja. Teraz mogę to samo powiedzieć do Ciebie Basiu - powiedział pisarz Zenon Gierała do zwyciężczyni konkursu.
W minioną sobotę, organizatorzy Nocy Muzeów w Radomiu oraz ilustrator pracy - Jakub Strzelecki wręczyli nastolatce nagrodę informując, że być może kiedyś wpisze się w zbiór legend Ziemi Radomskiej. Basia miała też niebywałą okazję zobaczyć swoją legendę tuż przed drzwiami wystawy, która udowadnia, że Radom istniał na długo przed lokacją z 1364 roku! Legenda Basi świetnie wpisuje się w charakter wystawy, gdyż dotyczy jednego z jej najciekawszych eksponatów - odnalezionego niedawno przez archeologów enkolpionu.
- Nie wiedziałam, że tak było! Ten krzyż uzdrowił mamę tego Radzia! - powiedziała głośno pewna starsza pani zwiedzająca wystawę do Basi, która w Noc Muzeów zupełnie anionimowo stała przed swoim tekstem. To chyba najpiękniejsza nagroda dla niej. Tekst Basi został profesjonalnie zilustrowany, zaciekawia odbiorców i zachęca do odszukania niezwykłego eksponatu jakim jest enkolpion - krzyż z XI wieku.
Zachęcamy do odwiedzienia Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu przy ul. Rynek 4/5 oraz przeczytania tekstu nastoletniej radomianki i odnalezienia skarbu, który pamięta czasy wypraw krzyżackich i początków Radomia!