04:11 / 21.11.2019

Laureat jednego z wyróżnień Cezary Gawor za opowiadanie GRYPA.

©.Jagoda Haloszka "Życie Uniwersyteckie"


Spotkanie promujące pokonkursową antologię "Poznań Fantastyczny. AMU.NET.100" stało się kolejnym dowodem, że w naszym mieście dzieją się przedziwne rzeczy. Jak może być inaczej jeśli mamy tak fantastyczne jury i tak fantastycznych autorów.
 
Barbara Sarbian autorka zwycięskiego opowiadania "Do Demona!" będąc pewnego razu na Pyrkonie spotkała postać, która wydała się zdecydowanie nie z tego świata. To zaowocowało stworzeniem postaci Demona z kręgu runicznego, którego można spotkać w okolicach Starego Rynku. Demon ów trudni się szczególnego rodzaju działalnością gospodarczą sprzedając niecodzienny towar. Tylko ta postać zdaniem autorki jest prawdziwa, pozostali bohaterowie są fikcyjni, łącznie z Mickiewiczem, który tak odbiega od szkolnych wzorców, że wydaje się nieprawdopodobny.

Oprócz Barbary Sarbian o swoich utworach opowiadali także laureatka III miejsca Anna Jelec ("Ujemna koza") i laureat jednego z wyróżnień Cezary Gawor, radomianin ("Grypa").

W opowiadaniu Anny Jelec oprócz swojskich ujemnych kóz, pojawia się też magiczne kitsune z mitologii japońskiej, lis z wieloma ogonami. Co wyniknie z takiego spotkania? 

Zaś u Cezarego Gawora główny bohater złapał grypę, ale nie jest to chyba zwykły wirus, w każdym razie jego przebieg musi zastanawiać.

Na spotkanie przybyli także inni z wyróżnionych autorów: Jacek Kalinowski ("Yantala"), Mariusz Kaźmierczak ("U granic poznania"), Jacek Wątorek ("Paradoks Bródkowskicg"), Daniel Hermanowicz ("Tkacz czasu").

Jury, które spośród 130 prac konkursowych wyłoniło 14 najlepszych opowiadań, przybyli: Joanna Jodełka (przewodnicząca), Piotr Jaśkowiak, Remigiusz Koziński, Katarzyna Kamińska, Joanna Gaca-Wyczółkowska, Aleksandra Kujawiak. 

Przewodnicząca Jury gratulując laureatom fantazji podkreślała też, że opowiadanie jest bardzo wdzięczną formą literacką, wymagającą dyscypliny od autora, aby w niedużej objętości zawrzeć pełną i ciekawa historię, stworzyć bohaterów.

Patronat honorowy nad wydaniem antologii objął Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a patronat medialny: Radio Emaus, Radio Afera, tenpoznan.pl, Zupełnie Inna Opowieść, kulturapoznan.pl, miesięcznik IKS. Autorem okładki i grafik jest Mariusz Kula.
mat.

źródło: Wydawnictwo Miejski Posnania