01:12 / 15.12.2021

Koncert Jubileuszowy CHÓRU KAMERALNEGO DOMU KULTURY w Zwoleniu

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV / Waldemar Gołdziński 

„Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie. Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera ogromny wpływ.”

KONCERT JUBILEUSZOWY CHÓRU KAMERALNEGO DOMU KULTURY W ZWOLENIU odbył się w piątek, 10 grudnia 2021  Kino "Świt" w Zwoleniu ul. Lubelska 6

10 LAT CHÓRU KAMERALNEGO DOMU KULTURY W ZWOLENIU


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

W koncercie wystąpili: Chór Kameralny Domu Kultury w Zwoleniu, dyrygent: Piotr Markowski oraz Tomasz Gieroń - gitary/akordeon, Maciej Dobrzański - kontrabas/gitara basowa, Mateusz Skórkiewicz - perkusja, Piotr Nowakowski - instrumenty klawiszowe, Natalia Kosmowska - śpiew, Radosław Suwała - śpiew.

Prowadząca Koncert Jubileuszowy CHÓRU KAMERALNEGO DOMU KULTURY W ZWOLENIU Aneta Adamiec instruktor Domu Kultury w Zwoleniu poinformowała -Minęło właśnie 10 lat, od kiedy rozpoczął działalność Chór Kameralny Domu Kultury. Przez ostatnią dekadę chórzyści systematycznie umilali nam czas, za każdym razem zaskakując nas nowym utworem, sposobem jego aranżacji i interpretacji, co pozwoliło na wyzwalanie w nas słuchaczach prawdziwych, głębokich emocji.

Kierownictwo muzyczne, aranżacje - Piotr Markowski
-Piotr Markowski to założyciel chóru, jego dyrygent, nauczyciel emisji głosu, a także autor większości aranżacji. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a także mentorem w amerykańskiej organizacji śpiewu International Teacher of MIX (IVTOM) 0d 2008 roku podczas warsztatów wokalnych, szkoleń oraz seminariów naukowych regularnie współpracuje  z wybitnymi badaczami głosu oraz nauczycielami śpiewu. W roku 2010 dyrygent naszego chóru uzyskał certyfikat uprawniający do nauczania metodą Speech Level Singing. Uczy emisji głosu w  Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Prowadzi prywatne studio wokalne w Warszawie oraz współpracuje z kilkoma ośrodkami kultury na Mazowszu. W latach 2013-2015 współpracował z Krakowskim Instytutem Sztuki Wokalnej. Jako konsultant wokalny współpracuje z Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie.  W roku 2021 dołączył, jako jeden z dwóch ekspertów wokalnych do międzynarodowego projektu – współtworząc pierwszą aplikację internetową do nauki śpiewu. Prowadzi liczne warsztaty wokalne dla wokalistów oraz szkolenia dla nauczycieli śpiewu na terenie całego kraju. Z pasją i zaangażowaniem oddaje się pedagogice wokalnej, zgłębiając naturę, fizjologię oraz funkcjonowanie ludzkiego głosu. W ostatnich latach poświęcając szczególną uwagę formantom śpiewaczym oraz fonacji przepływowej. mówiła ze sceny Aneta Adamiec


©Waldemar Gołdziński 

Przed zwoleńską publicznością wystąpił Chór Kameralny Domu Kultury w Zwoleniu z jubileuszowym koncertem podzielonym  na dwie części:

W pierwszej części a-cappella Chór Kameralny Domu Kultury w Zwoleniu zaprezentował następujące utwory:
„Opowiadaj mi tak”, przepiękny utwór z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, z którym to artystą Chór Kameralny DK w Zwoleniu miał przyjemność koncertować klika lat temu.
(Podczas koncertu publiczność usłyszała tę piosenkę w jedynej istniejącej wersji a cappella opracowanej przez Piotra Markowskiego).
„Cyt cyt”, czyli popularna pieśń ludowa z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze, zaadaptowana przez państwa Mirę i Tadeusza Sygietyńskich w aranżacji Piotra Markowskiego na chór mieszany.
„When I Fall in Love”, popularny standard amerykańskiego kompozytora Victora Younga, to następny utwór dzisiejszego koncertu. Wcześniej śpiewany min. przez Doris Day, Nat King Cole’a czy Celine Dion, podczas koncertu w wykonaniu naszego jubilata w aranżacji Antonio Velasco Polonii.
„Cichosza” – jedną z najbardziej znanych kompozycji Grzegorza Turnaua, pochodzącą z albumu „Pod światło” z roku 1993. Muzyka: Grzegorz Turnau, słowa: Michał Zabłocki, aranżacja na chór mieszany a cappella: Piotr Markowski.
Dwa kolejne utwory jubileuszowego muzycznego spotkania pochodzą z repertuaru Czesława Niemena.
„Wspomnienie” – muzyka: Marek Sart, słowa: Julian Tuwim, transkrypcja na chór: Piotr Markowski…
„Pod papugami”. Utwór został skomponowany na początku lat 60. XX w. przez prezentera radiowego Mateusza Święcickiego, autorami słów byli Bogusław Choiński i Jan Gałkowski. Pierwotnym wykonawcą był zespół Czerwono-Czarni z wokalistą Józefem Ledeckim, jednak prawdziwą popularność przebój ten zyskał dzięki wykonaniu Czesława Niemena. 

©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV     Pierwsza część koncertu Chóru Kameralnego Domu Kultury w Zwoleniu.                 Odtwarzacz wideo od: YouTube (Zasady zachowania poufności informacji, Warunki)

 W drugiej część koncertuChór Kameralny Domu Kultury w Zwoleniu wystąpił razem z towarzyszeniem bandu w składzie: 
- Piotr Nowakowski – instrumenty klawiszowe
- Mateusz Skórkiewicz – perkusja
- Tomasz Gieroń – gitary, akordeon
- Maciej Dobrzański – kontrabas, gitara basowa
Wystąpili także wokaliści – Natalia Kosmowska i Radosław Suwała

Wszystkie wykonywane dzisiaj utwory zaaranżowane zostały przez dyrygenta chóru – Piotra Markowskiego,  który również jest kierownikiem muzycznym dzisiejszego wydarzenia.

W części drugiej chórowi towarzyszyć będzie band oraz soliści. 
Publiczność wysłuchała utwory:
„Będziesz moją Panią” z repertuaru Marka Grechuty. Muzyka i słowa: Marek Grechuta, transkrypcja na chór: Piotr Markowski.
„What a Wonderful World”, przepiękny amerykańskie standard, znany Państwu przede wszystkim z wykonania legendarnego amerykańskiego trębacza i wokalisty -  Louisa Armstronga, dzisiaj w opracowaniu na chór mieszany a cappella autostwa Karla-Friedrika Jehrlandera. W opinii wielu krytyków jest w tym utworze siła. Takie piosenki nie umierają, chwytają za serce i będą pozytywnie nastrajały kolejne pokolenia słuchaczy. Prezentując piękno codziennego życia, pokazują, że warto zachwycić się chwilą i tym, co nas otacza, warto kochać.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV     Druga część koncertu Chóru Kameralnego Domu Kultury w Zwoleniu.     Odtwarzacz wideo od: YouTube (Zasady zachowania poufności informacji, Warunki)

-Z interpretacją kolejnej piosenki w wykonaniu Chóru Kameralnego DK w Zwoleniu niektórzy z Państwa spotkali się już w ubiegłym roku, ale –  uwaga – w wersji online. Pieśń „Moje miasto Wadowice" stała się popularna w czerwcu 1999 roku. Podczas transmisji z pielgrzymki Jana Pawła II do Wadowic, gdy papież gawędził ze swoimi krajanami na rynku, usłyszała ją cała Polska. podczas koncertu powiedziała prowadząca Aneta Adamiec.
Podczas koncertu po raz pierwszy na żywo przed publicznością w wersji wokalno-instrumentalnej w wykonaniu Chóru Kameralnego Domu Kultury w Zwoleniu.
„Prześliczna wiolonczelistka” z repertuaru zespołu Skaldowie, w opracowaniu i aranżacji Piotra Markowskiego na chór mieszany a cappella, będzie kończyła tę część koncertu, w której chór kameralny występuje w roli głównej. Kolejne dwie piosenki, wieńczących koncert, wykonało dwoje młodych solistów.
„Znów wędrujemy” z rep. G. Turnaua solo zaśpiewał Radosław Suwała. Aranżacja na chór Piotr Skuzy, udostępniona dzięki uprzejmości Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.
Finałową piosenkę koncertu jubileuszowego pt. „Stand up” z rep. Cynthii Erivo w aranżacji Piotra Markowskiego. Solo zaśpiewała Natalia Kosmowska.


©Adam Dziedzic / ObiektywnieTV 

Chór Kameralny z Domu Kultury w Zwoleniu istnieje od 2011 r. Tworzą go pasjonaci muzyki, którzy regularnie uczestniczą w próbach, niejednokrotnie dojeżdżając na próby kilkanaście czy też kilkadziesiąt kilometrów. Przez cały czas działalności chóru jego skład się zmieniał. Dzisiaj chór to wraz dyrygentem 21 osób . 
W sopranach śpiewają Panie: Katarzyna KubiakKatarzyna BikJagoda PrzepiórkaAgata ZagożdżonJulia MarkowskaJulia MarekDaria Wątorska
Alty to Panie: Elżbieta ChachlowskaMartyna PyciarzMarta DoboszMałgorzata WlazłowiczAneta KosmowskaKlaudia Skupień 
Tenorami jest trzech Panów: Robert KusioMaciej ZagożdżonDariusz Kosmowski
I basy –Panowie: Łukasz BednarczykTomasz KubiakRadosław SuwałaGrzegorz Kapciak

Przy okazji jubileuszu nie można nie wspomnieć o tych, którzy także byli częścią chóru i budowali jego historię. Dziś dziękujemy za obecność w chórze Paniom: Katarzynie Ciechanowskiej, Klaudii Bąk, Aleksandrze MularskiejMai Lewandowskiej, Katarzynie Czerwonce, Wioli Mordak, Emilii Milczarczyk, Marlenie Opieli i Elizie Banasik. Swoją cegiełkę dołożyli także Panowie: Paweł Suwała, Grzegorz Burakowski, Marcin Wróblewski, Piotr Bujnowski, Bartosz Szarawarski i Kamil Serafin.

W dzisiejszym składzie chóru jest 7 osób, które od pierwszego spotkania w 2011 systematycznie uczestniczą w próbach.

Repertuar chóru to utwory z kręgu współczesnej muzyki rozrywkowej, utwory dawnych mistrzów oraz kolędy. Oprócz koncertów dla miasta i regionu oraz województwa zespół miał okazję śpiewać między innymi w warszawskiej Sali Kongresowej, na Słowacji lub ze znanymi artystami - Zbigniewem Wodeckim i Andrzejem  Rybińskim. 
Chór Kameralny brał udział w wielu przeglądach i festiwalach, na których zajmował czołowe lokaty i zdobywał nagrody. Najważniejsze z nich to: 
- I miejsce na Ogólnopolskim Staropolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Radomiu rok 2013, 
- I miejsce na XX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Puławach w roku 2015
- I miejsce na XX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Puławach w roku 2020
- I miejsce na XX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Puławach w roku 2021
- II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. kan. K. Szwarlika w Będzinie. 
- I miejsce na  Festiwalu kolęd i pastorałek "PASTORAŁKA ŻYWIECKA 2021"
- II miejsce w IV Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Nocy niepojęta" Kałków-Godów w 2021 r.
Oprócz konkursów i festiwali chór uczestniczył w Wiosnach Chóralnych organizowanych w Kozienicach i Zwoleniu, koncertach kolędowych w Szydłowcu, Gołębiu, Wysokim Kole i Zwoleniu. W 2013 roku zespół został zaproszony do Zvolena na Słowacji, by zaśpiewać podczas obchodów 700-lecia nadania praw miejskich miastu. 
W czasie pandemii i lockdownu chórzyści nie mogli spotykać się na żywo, co nie oznacza, że nie pracowali. W tym czasie powstały dwa utwory w systemie „recording at home”. W tym karkołomnym i niezwykle pracochłonnym przedsięwzięciu powstał utwór  „Moje miasto Wadowice”, które będą mogli Państwo za chwilę usłyszeć na żywo oraz kolęda „Jezus malusieńki”. Obydwa utwory można zobaczyć i usłyszeć na platformie You Tube.