20:05 / 06.05.2019

KOCHANOWSKI PRZYSTANEK WESELE czyli zawarcie związku małżeńskiego Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej w Przytyku

©obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic
W piątek, 03.05.2019 r. po raz szósty  odbyła się w Przytyku impreza upamiętniająca zawarcie związku małżeńskiego Jana Kochanowskiego i Doroty Podlodowskiej - pt. "Kochanowski Przystanek Wesele".
Oficjalne obchody rozpoczął korowód weselny z Dorotą Podlodowską, Janem Kochanowskim i zaproszonymi gośćmi, prowadzony z Zameczka do Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętego Krzyża w Przytyku, gdzie odbyła się Msza święta z ich udziałem. 


©obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic         Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Przytyku

W rolę historycznych postaci wcielili się uczniowie Publicznego Gimnazjum w Przytyku noszącym imię poety. Rolę Doroty Podlodowskiej odtwarzała Kinga Mizerska, a Jana Kochanowskiego - Łukasz Binkowski. W roli świadków wystąpili Małgorzata Leśnowolska i Szymon Kościowski.


©obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Następnie o godzinie 15:00 na płycie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie odbył się przegląd kapel i zespołów ludowych nazywany Weselem Kochanowskiego. Imprezę oficjalnie otworzyli: Dariusz Wołczyński, Wójt Gminy Przytyk oraz ks. prał. Sławomir Fundowicz.
Całą imprezę poprowadziła Ilona Drabik.
Wśród występujących na zaślubinach młodej pary było 8 zespołów ludowych, 13 kapel i jedna śpiewaczka Ewa Ziętek.


©obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic                      EWA ZIĘTEK 

Trzy osobowe Jury w składzie: Adolf Krzemiński, Justyna Górska – Streicher i Grażyna Wieczerzyńska nagrodzili następuje Kapele Ludowe i Zespoły Śpiewacze:

Kategoria kapel ludowych:
- Kapela Tomasza Stachury i Zbigniewa Ciechowicza (I miejsce)
- Kapela Henryka Gwiazdy (II miejsce)
- Kapela Braci Pańczaków  (III miejsce)


©obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Zespoły śpiewacze:
- Zespół folklorystyczny „Ludwiczanki” (I miejsce)
- Zespół folklorystyczny „Raz na ludowo” (II miejsce)
- Zespół ludowy „Wieniawa” (III miejsce)


©obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Po raz pierwszy organizatorzy przygotowali plebiscyt na nagrodę publiczności. Głosami widzów w kategorii zespoły śpiewacze nagrodę otrzymał zespół "Wrzosowianki". Natomiast nagroda publiczności w kategorii kapeli ludowej powędrowała do Kapeli Lipców z Wygnanowa. 

Na imprezę przybyło wielu mieszkańców Przytyka i goście z okolicznych mieszkańców, którzy podczas występów kapel ludowych tańczyli na przygotowanych dechach.


©obiektywnie.info.pl # Adam Dziedzic

Adam Dziedzic